helios obiektyw

Obiektyw helios

Seria Fotograf Na Obcasach cieszy się największym zainteresowaniem, toteż męczę się i jęczę i nowe posty dla Was sklejam. Dzisiaj coś, co po prostu musisz mieć – stałoogniskowe szkło poniżej 100 zł – obiektyw helios. A jak dobrze przejrzysz strych i szuflady, to jest szansa, że będziesz taki mieć za złotych kilkanaście.

Obiektyw Helios

 JAK TO DZIAŁA

Aby “oszukać system” do lustrzanki podpinamy adapter, a następnie dopasowany obiektyw manualny; dzięki temu otrzymujemy fajny zestaw poniżej 100 złotych!

CO TO JEST OBIEKTYW MANUALNY

Główną wadą obiektywu manualnego jest brak auto focusa, taki obiektyw “nie ostrzy” automatycznie, a to z kolei oznacza, że przed wykonaniem każdego zdjęcia ostrość trzeba ustawić ręcznie, kręcąc jednym z pierścieni obiektywu (jestem pewna, że większość z Was pamięta stare zenity czy lubitele?)
Podczas pracy z takim obiektywem również tryb fotografowania musi być w pełni manualny (M), nie nadaje się więc dla niedoświadczonych użytkowników.
Dzisiejszy post opieram na stałoogniskowym obiektywie HELIOS 44, który z powodzeniem możecie kupić na allegro.pl  za około 60zł; dla porównania obiektyw canon 50mm ze światłem 1.8 to wydatek powyżej 400zł. Niegdyś bardzooo popularne Zenity miały właśnie podpięty obiektyw Helios, popytajcie rodzinki, pewnie wielu z Was znajdzie go u siebie w domu :)

CO TO JEST ADAPTER

Okrągły pierścień- przejściówka, która umożliwia podpięcie obiektywu o innym gwincie, do naszego aparatu
wybierając adapter pamiętajcie, aby kupić odpowiedni dla Waszej lustrzanki, czyli zakończony odpowiednim gwintem;
Na rynku dostępne są przejściówki dla wielu różnych marek (canon, nikon, olympus, sony, minolta i wiele innych); idąc za ciosem – do obiektywu HELIOS 44 będziecie potrzebować adapter M42.
Cena adaptera to około 20-140zł. Skąd taka różnica w cenie?
Te najtańsze to po prostu pierścień, kawałek plastyku, lub metalu o odpowiednim kształcie; ograniczone działanie stabilizacji obrazu, o ile aparat takową posiada (sama mam właśnie taki).
Adaptery sięgające ceną ponad 100 złotych posiadają POTWIERDZENIE OSTROŚCI, w praktyce jest to elektroniczna kropka, która pokazuje nam, która część zdjęcia będzie w polu ostrości; posiada także dodatkową zaletę – umożliwia fotografowanie w innych trybach, nie tylko manualnym.

DO JAKIEGO TYPU ZDJĘĆ OBIEKTYW HELIOS

Ze względu na brak AF (AutoFocusa) wyotrzenie każdego zdjęcia zajmuje kilka, kilkanaście sekund, przez co zrobienie portretu ruchliwemu dziecku może okazać się niemożliwe, to samo tyczy się fotografii sportowej.
Natomiast jeśli potrzebujecie jasnego obiektywu do fotografowania: biżuterii, martwej natury, żywności,projektów DIY czy swoich czterech kątów- to rozwiązanie jest dla WAS! Tanie i efektowne :)

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC OBIEKTYWY

Podczas wybierania obiektywu koniecznie sprawdźcie szkła z obu stron- im mniej rys, tym lepiej; ważne, aby obiektyw posiadał denko z obu stron;
warto także maksymalnie przymknąć przesłonę i upewnić się, czy nie ma widocznych śladów oleju- macie wtedy pewność, że posłuży Wam dłużej :)
pokręćcie także wszystkimi pierścieniami, sprawdźcie czy chodzą gładko i cicho
Jeżeli obiektyw spełnia 3 powyższe- świetnie; w przypadku technicznej jakości adaptera nie bardzo jest co sprawdzać, są to głównie nowe produkty, które, w razie wady, możecie zwrócić.

TESTY HELIOS 44 + ADAPTER M42

Poniżej możecie zobaczyć różnicę pomiędzy zdjęciami wykonanymi heliosem 44 na adapterze m42 (canon 5d mark II) z przesłoną 2.0 oraz 5.6

 
helios obiektyw
obiektywy helios | tani obiektyw stałoogniskowy
Nawet bez powiększania można zaobserwować nieco mniejszą ostrość, łagodniejsze krawędzie oraz bardziej rozmyte tło (głębia ostrości jest mniejsza) w przypadku zdjęć wykonanych heliosem.
Jeżeli jednak nie planujecie komercyjnych sesji dla pizza hut – to tanie rozwiązanie jest idealne dla Was :)

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

MOJE DOŚWIADCZENIA

Kiedyś posiadałam tylko standardowy ciemny obiektyw 18-55 ze zmiennym światłem 3.5-4.5, gdy pierwszy raz podpięłam heliosa- cóż, poczułam ogromną ulgę! dzięki temu obiektywowi uzyskałam miękkie światło i wiele arystycznych ujęć :) Uwielbiałam nim fotografować detale,ma niewielką odległość ostrzenia, która to umożliwia. 
 
Zdecydowanie polecam wszystkim, którym brakuje obiektywu stałoogniskowego :)
..a jak chcecie wgłębić się w temat fotografii jeszcze bardziej – odsyłam do moich pozostałych kursów fotograficznych.

PRZYKŁADY

Poniższe zdjęcia zostały wykonane za pomocą obiektywu Helios właśnie:
obiektyw helios | tani obiektyw stałoogniskowy
obiektyw helios | tani obiektyw stałoogniskowy
obiektywy helios | tani obiektyw stałoogniskowy
obiektyw helios | tani obiektyw stałoogniskowy przykłady

 

W tej serii ukazały się też: