Jesteśmy jak… Klaus Pichler

Wiecie, co się okazało? Jesteśmy jak Klaus! Wydawało mi się, że przegięłam z tematem i będę sama jak palec w tym moim podsumowaniu, ale gdy tylko maile zaczęły spływać, odetchnęłam z ulgą. Zapraszam Was do obejrzenia mojej interpretacji zdjęć oraz do twórczości Czytelników. Jest ciekawie!

 


Bądź jak . . . to fotograficzne zadanie na pobudzenie kreatywności. Na początku miesiąca wybieram i przedstawiam sylwetkę fotografa, a Wy macie 3 tygodnie, aby podesłać mi swoje interpretacje. Po tym czasie na blogu pojawia się wpis podsumowujący nasze zmagania. Dowiedz się więcej o cyklu Bądź jak


 

Jeśli lubisz poznawać nowych fotografów, a przegapiłeś ost. post, to teraz dowiedz się więcej o Klausie Pichlerze. A żeby sytuacja więcej się nie powtórzyła, polecam zapisać się na newsletter ;)

 

Moja interpretacja – jestem jak Klaus!

Poniższe zdjęcia zostały zainspirowane przez projekt Klausa o nazwie One Third.

klaus-pichler-fotograf-02

klaus-pichler-fotograf-05

klaus-pichler-fotograf-01

klaus-pichler-fotograf-04

klaus-pichler-fotograf-03

klaus-pichler-fotograf-06

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

STYKÓWKA

Tutaj wyraźnie widać, że fotografia produktowa w studio to nie jest moja najmocniejsza dziedzina. Poza tym mam tak: żeby zrobić coś dobrze, muszę to “czuć”, a sztuczne światło nie do końca jest moim faworytem. Niemniej jednak zadanie to zadanie!

klaus-pichler-fotograf-10

 

PROCES EDYCJI KROK PO KROKU

Kadrowanie, dodge&burn w trybie lab. Tymi narzędziami zwiększyłam kontrasty, nadałam zdjęciu więcej głębi poprzez podkreślenie załamań, faktury itp, rozświetliłam tło. Na końcu z użyciem koloru selektywnego zmieniłam odcień tła.

Jeśli interesuje Was ten temat, polecam mój darmowy poradnik edycja koloru w Photoshopie.

klaus-pichler-fotograf-13

Daję znać, że zdjęcia zrobiłam już jakiś czas temu, na potrzeby zaliczenia unitu photo studio, ale sesja nie była jeszcze publikowana, a już na pewno nie omawiana, więc mam nadzieję, że te informacje pomogą Wam odtworzyć efekty u siebie, gdybyście mieli tylko taką chęć ;)

 

OŚWIETLENIE

Tu po raz kolejny – minimum wkładu, max efektu. Użyłam dwóch lamp z odmiennymi modyfikatorami. Na lampę skierowaną na tło nałożyłam strumienicę, aby oświetlić je punktowo. “Torcik” zaś został oświetlony z przodu za pomocą niewielkiego softboxu. Tak, jak na schemacie poniżej:

klaus-pichler-fotograf-09

Nie mam pro studia i super dostosowanego sprzętu, więc trochę się musiałam nakombinować z odpowiednim ustawieniem. Jako tło użyłam czarnego brystolu, a “jedzonko” układałam na czarnym, matowym stole.

klaus-pichler-fotograf-11

Fotografowałam z użyciem mojego ukochanego obiektywu 24 – 70 mm f/2.8 Canona, z przysłoną ustawioną na f/6.3, dzięki czemu cały obiekt był w polu ostrości. Jeśli nie macie pełnej klatki, bezpieczniej będzie przymknąć przysłonę do 8.0 i wzwyż.

 

Niskie ISO zapobiega powstawaniu szumów, dodatkowo korzystałam ze statywu, by wyeliminować drgania. Czas naświetlania to 1/160 sekundy. Ustawiłam go jako ostatni – dzięki statywowi mogłam sobie pozwolić na dowolną wartość.

 

KOMPOZYCJE KOLORYSTYCZNE

Zdaje się, że ten temat nie pojawił się jeszcze na blogu, ale bardzo dokładnie omawiam kolorki (także budowanie kompozycji kolorystycznych) oraz balans bieli w jednej z moich lekcji.

W takim razie w ramach ciekawostki powiem Wam, że zdjęcie z “koktajlem truskawkowym” opiera się na schemacie kontrastowym, a fotografia z “deserem miętowym” reprezentuje schemat analogowy.

klaus-pichler-fotograf-08

 

Wasze interpretacje

Przyznam, że trochę obawiałam się, czy ktokolwiek cokolwiek, bo temat jest dość nietypowy. Niby Klaus dotykał swoimi pracami wiele płaszczyzn, a jednak wydawało mi się, że możecie nie zechcieć się w to bawić. Na szczęście byłam w błędzie i kilka osób zdecydowało się do mnie dołączyć. Uff!

Kolejność przypadkowa, za wyjątkiem 2 pierwszych osób. Zdjęcia Marceliny i Onikoo zrobiły na mnie spore wrażenie. Świetna robota dziewczyny, możecie być z siebie dumne!!! Wszystkim uczestnikom gratuluję, po raz kolejny zrobiliście coś dla siebie ;)

 

Marcelina – wyróżnienie

klaus pichler

klaus pichler - fotograf nasza interpretacja

 

Onikoo (inspiracja: Just the two of us) – wyróżnienie

klaus pichler - fotograf nasza interpretacja

klaus pichler - fotograf nasza interpretacja

 

Kataleja

klaus pichler - fotograf nasza interpretacja

 

Karolina Sańpruch (zdjęcia inspirowane serią Middle Class Utopia)

klaus pichler - fotograf nasza interpretacja

klaus pichler

 

Aniela J.

klaus pichler - fotograf nasza interpretacja

 

Francis

klaus pichler - fotograf nasza interpretacja

klaus pichler - fotograf nasza interpretacja

 

Oli-loi

klaus pichler - fotograf nasza interpretacja

 

Fotografia by M. (zdjęcia inspirowane serią Middle Class Utopia)

klaus pichler - fotograf nasza interpretacja

 

Gosia Szyrkowska

klaus pichler - fotograf nasza interpretacja

 

Nie chcę już słyszeć żadnych wymówek. Wakacje są, lato w pełni, więc szybko łapcie za aparat i zróbcie coś… kreatywnego!