Klaus Pichler fotograf

Klaus Pichler

- nowa seria "Bądź jak..."

Z przyjemnością przedstawiam Wam dziś kolejną sylwetkę fotografa, w naszym cyklu fotografii Bądź jak… Tym razem będzie zupełnie nietypowo, bo Klaus Pichler – fotograf, którego styl naśladuję w tym miesiącu – to osoba, którą ciężko wepchnąć w jakiekolwiek ramy. Jednak wszystko co robi, robi we wspaniałym stylu i możemy się od niego sporo nauczyć. Chodźcie!

Klaus Pichler – fotograf nietypowy

Klaus Pichler fotografNiewiele wiemy o latach młodości Klausa. Nic nie szkodzi, zrekompensujemy sobie te braki zdjęciami i opracowaniami projektów. ;)

Urodził się w 1977 roku we Wiedniu, ukończył architekturę krajobrazu, którą na szczęście porzucił. Na rzecz fotografii oczywiście. Klaus jest samoukiem, który bardzo, ale to bardzo lubi łapać się tematów tak wyszukanych, że najbanalniejszych. Zaraz zobaczycie, co mam na myśli.

 

Jego prace, od 2010 roku, były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach, głównie w Europie. Cykle fotograficzne przekuł na 8 książek, a sam stał się właścicielem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.

Oficjalna strona | facebook

 

Projekt Dust

Czy są na sali maniaczki porządku? Eliminatorki kurzu? Ja sama jestem estetką i regularne odkurzanie to dla mnie podstawa dobrego samopoczucia. A wiecie, co robił Klaus Pichler? Klaus kurz sobie zbierał. Odwiedzał najróżniejsze miejsca w całym Wiedniu: komisariat policji, muzeum historii naturalnej, publiczne toalety, sklep z materacami, zoologiczny, szkoły, a także mieszkania swoich znajomych i sąsiadów i… zbierał kłębki kurzu. Katalogował, opisywał, by później je sfotografować.

Dust Klaus Pichler fotograf

Dust Klaus Pichler fotograf

Dust Klaus Pichler fotograf

Zobacz wszystkie zdjęcia projektu Dust

 

Projekt One Third

Dla mnie personalnie to bardzo ważne zdjęcia. Ważny projekt. Jedna trzecia żywności na świecie jest… marnowana. W tym samym czasie 925 milionów ludzi głoduje. Dlatego darzę Klausa ogromną dozą szacunku, że podjął się tak ważnego tematu, a przede wszystkim, że zrobił to w dobrym guście. Jego fotografie są perfekcyjne. Hipnotyzujące. Magnetyczne. A przy tym do bólu prawdziwe.

One third Klaus Pichler fotograf

One third Klaus Pichler fotograf

One third Klaus Pichler fotograf

One third Klaus Pichler fotograf

One third Klaus Pichler fotograf

One third Klaus Pichler fotograf

One third Klaus Pichler fotograf

One third Klaus Pichler fotograf

One third Klaus Pichler fotograf

Zobacz wszystkie zdjęcia projektu One Third

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

 • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
 • nie wiesz jak zacząć
 • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
 • boisz się trudnych pojęć
 • masz mało czasu
 • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

Projekt Just the two of us

W tym projekcie Klaus Pichler fotografuje cosplay’owców w ich bezpiecznym, codziennym środowisku – w domach. Poprzez aparat bada subkulturę, próbuje zrozumieć, dlaczego ludzie lubią czasem wcielić się w inne role. Wyjść z siebie. Przybrać maskę.

Just the two of us - Klaus Pichler

Just the two of us - Klaus Pichler

Just the two of us - Klaus Pichler

Just the two of us - Klaus Pichler

Just the two of us - Klaus Pichler

Zobacz wszystkie zdjęcia projektu Just the two of us

 

Styl fotografii

Tym razem nie będę analizować technik, stylu i zabiegów. Mam wrażenie, że są one u Klausa drugorzędne. Najważniejsze jest pokazanie idei, zamysłu lub istoty problemu i chciałabym bardzo, abyśmy na tym się skupili w tym miesiącu.

Równocześnie nie twierdzę, że jakość czy technika nie mają żadnego znaczenia! Zauważcie, że prace autora są dopracowane w każdym szczególe. Nie ma tu miejsca na chaotyczne kadry, choć to nie jest najważniejsze.

Jeśli żadne z powyższych projektów nie zainspirowało Was do stworzenia swojej wersji i bycia jak Klaus, zajrzyjcie do jego portfolio: zobacz pozostałe projekty fotograficzne Klausa Pichlera. Nie pokazałam Wam przecież wszystkiego ;)

Osobom, które boją się złapać za aparat, polecam mój darmowy ebook Jak wreszcie ogarnąć podstawy i zacząć robić lepsze zdjęcia. Do tej pory zebrał masę pozytywnych opinii.

 

Cykl fotograficzny w telegraficznym skrócie:
 • na początku miesiąca – sylwetka fotografa, jego twórczość
 • pod koniec miesiąca – moja interpretacja
 • możesz dołączyć w każdej chwili; swoje prace (1-2 zdjęć) prześlij mi na adres: kontakt@jestrudo.pl, w tytule wpisując BĄDŹ JAK KLAUS; daj też znać, jak je podpisać (imię? pseudonim? chcesz pozostać anonimowy?)
 • na Twoje zdjęcie czekam do 25 lipca
 • nadesłanie zdjęć jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich publikację tutaj, na www.jestrudo.pl

 

To jak, kto chce być jak Klaus? 

Autor zdjęć użytych w artykule: Klaus Pichler.