jak edytować kolory PS

Obróbka koloru – Photoshop

Ostatni tutorial bazujący na PS spotkał się z Waszym pozytywnym odzewem (dzięki!), zdecydowałam się więc kontynuować. Dziś mam dla Was 5 sposobów na obróbkę koloru w Photoshopie. Będzie kolor selektywny, barwa/nasycenie, pokażę Wam jak podmienić konkretną barwę, czyli wszystko to, co musicie wiedzieć, aby skutecznie edytować kolory. Metody nie wykluczają się, raczej uzupełniają. Zachęcam do wypróbowania wszystkich, aby przekonać się, która odpowiada Wam najbardziej. Poza screenshotami z opisami, znajdzecie też porady, jak kreatywnie wykorzystać poszczególne okna.

Edycja i obróbka koloru – Photoshop

 

Do osiągnięcia tego efektu potrzebujesz Photoshopa. KUP GO w niższej cenie. W pakiecie jest taniej!

 

BARWA/NASYCENIE

OBRAZ –> DOPASOWANIA –> BARWA/NASYCENIE 

Bardzo proste narzędzie do edycji koloru, dzięki któremu z łatwością zmienisz kolorystykę zdjęcia czy wpłyniesz na jej nasycenie.

jak edytować kolory Photoshop

Powinno pokazać się okno z trzema wartościami: barwa (hue), nasycenie (saturation), jasność (lightness).

jak edytować kolory Photoshop

Manipulując tymi wartościami, możesz łatwo zmienić nasycenie kolorów, ich jasność (choć nie polecam korzystać z tego suwaka) oraz barwę zdjęcia, zobaczcie przykład: zmniejszyłam jasność, zwiększyłam nasycenie (+15) oraz zmieniłam nieco barwę zdjęcia.

jak edytować kolory Photoshop

W oknie BARWA/NASYCENIE mamy także możliwość manipulowania tylko konkretną barwą, występującą na zdjęciu. Zdecydowałam się na cyjany – przesuwając suwak nadałam im inną, fioletową barwę i nieco zwiększyłam nasycenie. Operację można powtórzyć dla dowolnej barwy.

jak edytować kolory Photoshop

 

JASKRAWOŚĆ

OBRAZ –> DOPASOWANIA –> JASKRAWOŚĆ

jak edytować kolory Photoshop

Jeśli kolory na zdjęciu są poszarzałe, a Ty chciałbyś tchnąć w nieco życia, bardzo prostą metodą jest zmiana jaskrawości (vibrance). W tym samym oknie masz także możliwość zwiększenia nasycenia (saturation), ale uważaj, aby nie przesadzić.

jak edytować kolory Photoshop

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

BALANS KOLORU

OBRAZ –> DOPASOWANIA –> BALANS KOLORU

jak edytować kolory Photoshop

Dzięki funkcji dopasowania BALANS KOLORÓW mamy możliwość zmiany proporcji kolorów obrazu. To okno może uratować zdjęcie ze źle ustawionym balansem bieli. Oczywiście doradzam, aby dążyć do perfekcji jeszcze przed wciśnięciem spustu migawki, ale wiadomo jak jest, czasem po prostu nie wyjdzie.

jak edytować kolory Photoshop

W dole okienka istnieje możliwość wyboru, musisz zdecydować, czy chcesz wpłynąć na cienie, światła czy półcienie. Największy wpływ na całokształt, w większości przypadków, ma opcja półcienie (midtones).

jak edytować kolory Photoshop

 

KOLOR SELEKTYWNY

OBRAZ –> DOPASOWANIA –> KOLOR SELEKTYWNY

Dzięki opcji KOLOR SELEKTYWNY mamy wpływ na składowe konkretnych barw. Mówiąc najprościej – dzięki temu narzędziu podmienicie niepasujący kolor, zmienicie jego jasność i nasycenie. To jedno z moich ulubionych narzędzi, korzystam bez opamiętania, zaraz zrozumiecie dlaczego.

jak edytować kolory Photoshop

Na pierwszy rzut oka mnogość suwaków może przerazić, ale proszę jeszcze nie uciekaj. Na początku wybierz kolor, który chcesz podmienić, z rozwijanej listy kolory.

jak edytować kolory Photoshop

Ja zdecydowałam się na urozmaicenie czerni ;) Teraz pora zabawić się czterema suwakami: cyjan, magenta, żółty, czarny. Domyślnie każdy suwak ustawiony jest na środku, ma wartość “0”. Przesuwając w prawo suwak cyjan, nadałam czernią błękitny odcień. Po dodaniu magenty wyszedł piękny fiolet.

jak edytować kolory Photoshop

To samo zrobiłam z białymi obszarami na zdjęciu. Prawda, że nie jest to takie straszne? Polecam pobawić się chwilę, potestować opcje, miłość do selektywnego gwarantowana!

jak edytować kolory Photoshop

 

WYMIEŃ KOLOR

OBRAZ –> DOPASOWANIA –> WYMIEŃ KOLOR

Prosta sprawa, to okno umożliwia podmianę dowolnego koloru. Pamiętacie może jeszcze zdjęcie, które zrobiłam na potrzebę Zimowego Wyzwania? Stwierdziłam, że kolor swetra powinien pasować do moich… skarpetek… Zdecydowałam się więc na zamianę żółtego na ostry róż. W tym celu skorzystałam z narzędzia WYMIEŃ KOLOR.

jak edytować kolory Photoshop

1. kolor zaznaczonego obszaru

2. tolerancja – im bardziej przesuniesz suwak w prawo, tym więcej zbliżonych barw zostanie zmienionych

3. podgląd – obszary zaznaczone na biało, podlegają zmianie koloru; im większa tolerancja (2.), tym większy biały obszar

4. kolor, na jaki zostanie zmieniony zaznaczony obszar

jak edytować kolory Photoshop

Po otworzeniu okna najedź próbnikiem na obszar na zdjęciu, którego kolor chcesz zmienić (u mnie sweter), następnie dostosuj wartość barwy (hue), nasycenia (saturation) i jasności (lightness). Im bardziej kontrastowy oryginalny kolor na zdjęciu, z tym większą łatwością go podmienisz.

jak edytować kolory Photoshop

Jestem ciekawa czy znaliście już te metody? Czy coś Was zaskoczyło? No i przede wszystkim dajcie znać, jeśli planujecie je wszystkie przetestować ;] Dla wytrwałych – jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, podziel się nim proszę ze swoimi znajomymi, daj lajka!

 

gdzie kupić photoshopa