jak zrobić newsletter

Jak zrobić newsletter

- poradnik krok po kroku

Jak zrobić newsletter to poradnik krok po kroku, oparty w 100% o moje doświadczenie. Profesjonalnie wyglądający newsletter to nie lada wyzwanie. Przekonałam się o tym, gdy przymierzałam się do wypuszczenia swojego i, w celach riserczu, zapisałam się na listy mailingowe popularnych, i tych trochę mniej, blogerów. I wiecie co… nie było co zbierać z podłogi, bo moja szczęka pozostała w swoim stałym, niezmiennym miejscu. Nie opadła, no. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które zadają sobie pytanie jak zrobić newsletter, to możesz już przestać, bo odpowiedź znajduje się w tym wpisie.

 

 

——

UWAGA UWAGA!

Ten poradnik oparty jest o system MailChimp, jednak od kilku lat korzystam już z MailerLite i ten polecam najmocniej.

Jest to tani, intuicyjny i prosty program do wysyłki newsletterów. Kliknij w banner i zarejestruj się oraz… zobacz jak krok po kroku zrobić newsletter w Mailer Lite.

mailerlite jak zrobić newsletter

——

 

 

Nie ma znaczenia, czy chcesz zrobić newsletter na swoją stronę, czy bloga. Ten poradnik krok po kroku z pewnością rozjaśni Ci w głowie i pomoże podjąć decyzje. A jest ich po drodze kilka. Muszę przyznać, że wahałam się kilka tygodni, nim w ogóle o newsletterze zaczęłam pisać. W sieci jest już trochę takich poradników, więc po co dublować treści. A potem dostałam kolejne zapytanie i kolejne. I jeszcze jedno. I stwierdziłam, że jednak zrobię to po swojemu. Jeśli więc lubisz mój styl pisania i sposób tłumaczenia zawiłości, jest spora szansa, że po tym poście wręcz w podskokach założysz swój wypieszczony, nowiuteńki newsletterek. :)

 

 

Jak zrobić newsletter

 

 

Jak zrobić newsletter: KROK 1 – OKREŚL CEL NEWSLETTERA

 

Innymi słowy znajdź odpowiedź na pytanie, po co Ci lista mailingowa? Oto kilka podpowiedzi:

  • chcę nawiązać bliższą więź z klientami/czytelnikami
  • chcę dzielić się życiem prywatnym, przemyśleniami, czego nie robię na blogu/stronie
  • chcę promować swoje produkty/usługi
  • chcę uczyć, doradzać, inspirować

Warto także określić, zobrazować sobie idealnego odbiorcę takiego newslettera. Dzięki temu łatwiej będzie Ci selekcjonować materiał i pisać treści. Ja tak robię podczas pisania bloga. Czasem waham się „jak ugryźć dany temat”, wtedy przypominam sobie główne założenia i od razu wiem!

 

 

Jak zrobić newsletter: KROK 2 – WYBIERZ PLATFORMĘ

 

Do utworzenia newslettera potrzebujesz narzędzia czyli platformy, która umożliwi Ci stworzenie i wysyłkę elektronicznych listów. Na rynku dostępnych jest całkiem sporo: MailerLite (polecam najmocniej!), Get Response, Freshmail, Aweber, MailChimp i jeszcze wiele więcej, zerknijcie na komentarze, by przekonać się, że ta lista może nie mieć końca. Poradnik opiera się na Mail Chimp, jednak zachęcam Cię do rozważenia MailerLite’a. O nim też powstał cały poradnik.

 

 

Jak zrobić newsletter: KROK 3 – ZAŁÓŻ WRESZCIE TEN NEWSLETTER

 

1. Startujemy! Zaraz pokażę Ci, jak zrobić newsletter na MailChimp. Zarejestruj się, klikając w przycisk SIGN UP FREE na stronie http://mailchimp.com/

2. Z menu górnego wybierz LISTS, a następnie utwórz listę, klikając w przycisk CREATE LIST. Zostaniesz poproszony o wypełnienie danych. Pamiętaj, że adres nie musi być bardzo szczegółowy, unikałabym podawania numeru domu, a nawet dokładnej ulicy. W okienku: „Remind people…” koniecznie napisz coś od siebie. To taki dodatkowy filtr antyspamerski, dzięki czemu większa część agregatów pocztowych przepuści Twój newsletter do skrzynki odbiorczej.

jak zrobić newsletter

jak zrobić newsletter

3. Pora na dostosowanie wyglądu okien zapisu na newsletter oraz maila powitalnego (opcjonalnie). Teraz, klikając w LISTS w górnym menu, powinnaś widzieć swoją świeżo utworzoną listę. Kliknij w nazwę, aby przenieść się na nową stronę. Następnie wybierz przycisk SIGNUPS FORMS, by dostosować formy zapisu. Od razu mówię, to dość obszerny punkt, ale warto się przyłożyć.

jak zrobić newsletter poradnik krok po kroku

jak zrobić newsletter mailchimp

[readolog_alert type=”alert-warning” ]Dobra rada: newsletter lepiej się prezentuje, jeśli wizualnie współgra z wyglądem bloga/strony, pod który go tworzymy. Warto zadbać o te szczegóły: font, kolory, a nawet małe logo, które dodatkowo będzie „zagnieżdżać się” w podświadomości Twoich czytelników i klientów. Poza tym wystarczy zrobić to raz, a porządnie. [/readolog_alert]

Twoim oczom ukazało się jeszcze więcej opcji. Skupmy się dziś na GENERAL FORMS, które są w pełni wystarczające na początek.

jak zrobić newsletter

Tak wygląda podstrona, na której będziemy edytować wszystkie formy zapisu/wypisu z listy. Spójrz na rozwijaną listę, wszystkie te pozycje to poszczególne okna, które mogą wyświetlić się Twoim subskrybentom. Przyłóż się do edycji pierwszego „Signup form”, a reszta dostosuje się automatycznie. Zalecam jednak upewnić się, że tłumaczenie jest poprawne i wszystko wygląda tak, jak założyliśmy. Diabeł tkwi w szczegółach!

jak zrobić newsletter na blog

Edytor form zapisu podzielony jest na 3 części:

  • BUILD IT – tutaj mamy aż dwie hm.. podzakładki.

ADD A FIELD – wybieramy elementy, które mają znaleźć się w formularzu zapisu na newsletter. Im mniej, tym lepiej. U mnie tylko imię i adres e-mail.

jak zrobić profesjonalny newsletter

FILED SETTINGS – tu zaś możesz ustawić okna obowiązkowe, jak i wyświetlany tekst. Pamiętaj, aby zmiany zapisać.

jak zrobić dobry newsletter

  • DESIGN IT – zakładka, w której dostosujesz swoje okienka pod kątem wizualnym. Zadbaj o tło, grafikę w nagłówku, a może wstawisz tutaj slogan swojej firmy? Dostosuj fonty, kolory i nie marudź.

jak zrobić dobry newsletter

  • TRANSLATE IT – większość domyślnego tłumaczenia to coś w stylu „Kali mieć, a chcieć i być”, więc tutaj zaglądamy obowiązkowo i poprawiamy wszystko z ang na pl.

jak zrobić dobry newsletter

 

Super hiper fajny TIP – wiele osób, aby zachęcić potencjalnych subskrybentów do zapisu na listę, oferuje coś za darmo – ebooka, poradnik, darmowe zdjęcia czy wszystko na raz, tak jak ja :) Bezpłatna wersja MailChimpa nie pozwala na ustawienie automatycznego e-maila (czy też sekwencji e-maili), który miałby dostarczyć ową darmoszkę. Da się jednak to obejść! Wybierz z listy FINAL „WELCOME” E-MAIL”, a w treści wiadomości wklej link do swoich darmowych dodatków (wcześniej je zapakuj – stwórz plik ZIP i umieść na zewnętrznym serwerze – np. na blogu czy google drive).

darmowy newsletter mailchimp

TARAAAAM! Sprytna Ruda!

 

 

 

KROK 4 – ZDOBĄDŹ PIERWSZYCH SUBSKRYBENTÓW

 

Masz już platformę oraz gotowe arkusze zapisu. Pora na zdobycie pierwszych subskrybentów Twojego pięknego, świeżego, profesjonalnego newslettera. Innymi słowy, pora na udostępnienie formularza!

Opcja 1 – skorzystaj z gotowego linku, dostępnego w zakładce LISTS —> SIGNUP FORMS –> GENERAL FORMS

jak zrobić dobry newsletter

Opcja 2 – z zakładki LISTS —> SIGNUP FORMS –> EMBEDDED FORMS pobierz kod, który umieścisz na stronie.

jak zrobić dobry newsletter na bloga i stronę

 

Do wyboru masz 4 szablony (1), następnie wybierz szerokość formy zapisu (2), na końcu skopiuj gotowy kod (3) i wrzuć go na stronę.

jak zrobić dobry newsletter na bloga i stronę

 

 

 

KROK 5 – WYŚLIJ NEWSLETTER

 

Jeśli lista twa obfituje w adresy e-mail, nastał czas na wysyłkę pierwszego newslettera.

1. Każdy newsletter tworzymy, wybierając z głównego menu zakładkę CAMPAIGNS –> CREATE CAMPAIGN. Poniżej zaś będzie znajdować się lista wszystkich przez Ciebie już wysłanych.

jak zrobić newsletter na bloga i stronę www

 

2. Wybierz z listy REGULAR CAMPAIGN

profesjonalny newsletter na bloga i stronę www

 

3. Jeśli zależy Ci, aby newsletter dotarł do wszystkich na liście, zaznacz poniższą opcję:

profesjonalny newsletter na bloga i stronę www

 

4. EMAIL SUBJECT to tytuł wiadomości, który wyświetli się Twoim odbiorcom w skrzynkach. Zadbaj więc o ciekawą i poprawną treść.

profesjonalny newsletter na bloga i stronę www

[readolog_alert type=”alert-warning” ]Dobra rada: uwaga na słowa za darmo, darmowe, za free, pieniądze, obniżka, %, pożyczka, lokata i inne, około-finansowe terminy. Raz popełniłam ten błąd i wiadomość wylądowała u wielu z Was w spamie. <smuteczek>[/readolog_alert]

 

5. Teraz graficzna strona. Możesz wybrać w jednym z wielu szablonów lub samodzielnie utworzyć gotowy wzór. Polecam tę drugą opcję, bo w długoterminowej perspektywie, pozwala zaoszczędzić masę czasu.

profesjonalny newsletter na bloga i stronę www

 

6. Bez względu na wybraną opcję, Twoim oczom powinien pokazać się teraz taki obraz:

profesjonalny newsletter na bloga i stronę www

Po lewej znajduje się podgląd „na żywo”, po prawej zaś narzędzia do edycji.

W zakładce CONTENT wybierasz graficzne elementy, które mają znaleźć się w Twoim newlsetterze. Budowanie takiego maila jest bardzo proste, ponieważ zastosowano tu metodę drag&drop czyli przeciągnij i upuść. Wystarczy złapać wybrany element i przeciągnąć w odpowiednie miejsce.

jak zrobić newsletter na bloga i stronę www

Dzięki zakładce DESIGN masz duży wpływ na finalny wygląd newslettera. To tutaj dostosowujesz kolory, czcionkę, wielkość nagłówków, odstępy i wszystko inne, tak, żeby wiadomości od Ciebie były cud-miód-malina. Zajmuje to trochę czasu, dlatego gotowy szablon warto zapisać i wykorzystać w przyszłości.

jak zrobić newsletter na bloga i stronę www

 

Kochane! Jeśli dotarłyście do końca, to jesteście super hero, Wonder Woman i jeszcze Chuck Norris w jednym! Nasapałam się, pisząc ten mega długi post, ale mam nadzieję, że było warto. Przekonałam Cię do założenia swojego newslettera? Rozumiesz już, jak zrobić newsletter, który będzie skutecznie promował bloga czy stronę?

 

Napisz w komentarzu czy Ci pomogłam, albo jeszcze lepiej – ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER.

Rate this post