jak się zmotywować do pracy, nauki, ćwiczeń w domu | blog

Jak się zmotywować

Mam wrażenie, że motywacja dla wielu ludzi jawi się jako jakiś magiczny twór, unicorn produktywności. Coś nieuchwytnego, trudnego do określenia… Pytacie mnie, jak się zmotywować do pracy, nauki, robienia zdjęć..? Jak zrobić, żeby się chciało tak, jak się nie chce… Odpowiedź jest jedna – działanie. Nic się samo nie wydarzy!

 

Jak się zmotywować

Motywacja to praca na wartościach. Motywacja to odpowiedź na Twoje „dlaczego”. Przeczytaj, a potem od razu wykonaj ćwiczenie, które zostawiłam Ci na końcu.

 

1. W co wierzę?

W moim odczuciu to pytanie jest najtrudniejsze, bo wymaga głębokiego zastanowienia się nad tym, co jest dla Ciebie ważne, w co wierzysz, jaki świat chcesz budować, jaką codzienność tworzyć.

To jest naprawdę trudne, ale szalenie ważne! Ja sobie takie ćwiczenie robię od kilku lat, powtarzając je co jakiś czas. A potem trzymam w łatwo dostępnym miejscu i zaglądam, gdy pojawiają się wątpliwości, albo potrzebuję, by chciało mi się tak, jak mi się nie chce…

Jedną z moich głównych wartości jest wolność i niezależność. Przypominam sobie o tym za każdym razem, gdy mnie własne biznesy przytłaczają i rozgoryczona już w myślach maszeruję na etat. Praca na etacie niewiele ma wspólnego z niezależnością, więc trzeba robić biznesy. Proste? Proste. Choć bywa niełatwe.

 

2. Co chcę osiągnąć?

Jaki jest Twój cel? Czym jest dokładnie? Co chcesz osiągnąć?

Opisz swój cel możliwie najdokładniej. Unikaj ogólników. Cele muszą być S.M.A.R.T.! Wikipedia Ci powie, co to oznacza:

 • Skonkretyzowany (ang. Specific) – jego zrozumienie nie powinno stanowić kłopotu, sformułowanie powinno być jednoznaczne i niepozostawiające miejsca na luźną interpretację,
 • Mierzalny (ang. Measurable) – a więc tak sformułowany, by można było liczbowo wyrazić stopień realizacji celu, lub przynajmniej umożliwić jednoznaczną „sprawdzalność” jego realizacji,
 • Osiągalny (ang. Achievable) – cel zbyt ambitny podkopuje wiarę w jego osiągnięcie i tym samym motywację do jego realizacji,
 • Istotny (ang. Relevant) – cel powinien być ważnym krokiem naprzód, jednocześnie musi stanowić określoną wartość dla tego, kto będzie go realizował,
 • Określony w czasie (ang. Time-bound) – cel powinien mieć dokładnie określony horyzont czasowy w jakim zamierzamy go osiągnąć.

 

Jeśli chcesz się zmotywować do robienia zdjęć, określ jakie to mają być zdjęcia, jak często chcesz fotografować (np. jedno zdjęcie dziennie), może dołączysz do mojego darmowego foto wyzwania..?

Mierz siły na zamiary! Jeśli tyrasz od rana do nocy, a potem jeszcze masz do ogarnięcia domową gromadę, to pewnie ciężko będzie Ci wygospodarować czas i energię na 3 zdjęcia dziennie. Ale już 2 w trakcie weekendu może być znacznie bardziej osiągalne. No i koniecznie określ, jak długo ma trwać Twoje zadanie – 10 zdjeć w folderze? 20? 100?

 

3. Dlaczego?

Zapytaj samego siebie, dlaczego chcę to osiągnąć? Wiesz już, co jest dla Ciebie ważne, więc teraz pytanie, dlaczego konkretnie taki cel stawiasz przed sobą?

Dużo łatwiej mi spędzić weekend wypełniony pracą, gdy wiem, że ta praca przybliża mnie do mojego celu. Nie narzekam, gdy pracuję po 12 godzin dziennie, bo postanowiłam sobie, że #dbalnik trafi do Waszych domów jeszcze przed świętami. A dlaczego tak postanowiłam? Bo mam misję, by edukować. Bo lubię wyzwania, a to jest niemałe. Bo wierzę w mój produkt i wiem, że może przynieść Wam wiele dobrego.

Pozostając w przykładzie regularnego fotografowania, Twoim dlaczego mogłoby być: poszerzenie portfolio, nauka nowych technik fotograficznych, rozwój kreatywności…

 

4. Czego potrzebuję, aby wykonać zadanie?

Zastanów się nad okolicznościami – może praca przy biurku dobrze działa na Twoje skupienie? A może wolisz wybrać się z laptopem do kawiarnii? A może potrzebujesz dużego kubka z herbatą? A może realizacji celu sprzyja czysta kartka i spokojna muzyka? Przemyśl, jak najlepiej Ci się pracuje, a potem organizuj sobie te okoliczności, jak najczęściej.

Ważna jest także pora pracy – niektórzy są super skupieni rano, inni po południu. Może wolisz pracę w godzinnych blokach, a może potrzebujesz krótkiej przerwy co 20 minut? To Twoje życie, Twoje cele, rób tak, żeby Tobie było dobrze!

Może publiczna deklaracja pomoże Ci osiągnąć cel? Opowiedz o zadaniu bliskim. Cokolwiek, co pomoże Ci się zmotywować do pracy…

 

Wewnętrzny krytyk nie daje Ci spokoju?
 • Nie radzisz sobie z perfekcjonizmem..?
 • Masz problem z akceptacją siebie?
 • A może chcesz nauczyć się odpoczywać i relaksować? 

Wszystko to przerobiłam na sobie i… nauczyłam się być ZENkiem. Ty też możesz! Zapisz się, by otrzymać cykl porad i doświadczeń, które pomogą Ci dać sobie wreszcie spokój.

.

 

5. Co z tego będę miał?

Korzyści! Lukier. Śmietanka… Torcik. Najlepiej podzielić go na kawałki i zjadać stopniowo. Cel podzielić na etapy i nagradzać się za ich wykonanie. Mówię zupełnie poważnie! Ten punkt jest ważny, jak każdy inny. Sukces rodzi sukces. Pytasz, jak się motywować, to ja mówię: TORCIK!

Jeśli Twoim celem jest nauka podstaw fotografii, to podziel ją na etapy! A więc opanowanie aparatu, zrozumienie parametrów ekspozycji, ogarnięcie ostrości, balansu bieli itd… I po każdym ukończonym zadaniu zjadaj kawałek tortu. Nagrody są ważne.

 

Jak się zmotywować? Wykonaj to ćwiczenie!

Motywacja nie pojawi się znikąd! Rudziku, mam dla Ciebie ćwiczenie:

 

Zadanie 1:

 • wyszukaj w Google „lista wartości osobistych”
 • wybierz te, które do Ciebie trafiają, które są Ci bliskie
 • wypisz 10 najważniejszych
 • ułóż je od najważniejszego do najmniej ważnego – opcjonalnie, jeśli masz więcej czasu

 

Zadanie 2: 

Weź kartkę, jakieś pisadło i odpowiedz na 4 kolejne pytania:

 1. Co jest Twoim celem? – musi być S.M.A.R.T.
 2. Dlaczego chcesz go osiągnąć?
 3. Czego potrzebujesz? – co sprzyja wykonaniu zadania? Jakie okoliczności? Jakie warunki muszą być spełnione.
 4. Co z tego będziesz miał? – korzyści.

Nie staraj się znaleźć odpowiedzi uniwersalnych dla wszystkich swoich celów – bierz je na tapetę po kolei. Zrób to teraz. Odłóż telefon i i po prostu zacznij.

To pierwszy krok. Powodzenia!

 

>> Przeczytaj także: praca w domu – jak hakuję rzeczywistość.

4.9/5 - (25 votes)

DOŁĄCZ DO LISLETTERA

.
RÓB FANTASTYCZNE ZDJĘCIA TELEFONEM
ZADBAJ O SIEBIE Z POMOCĄ #DBALNIKA

Wartościowy artykuł? Udostępnij:

NAPISZ CO MYŚLISZ, SKOMENTUJ:

Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Gingerhead Blog

Uwielbiam twój styl pisania :) Widać, że przychodzi ci to lekką ręką :)

Motywacja – nie lubię tego słowa :) Jakoś tak „kołczingowo” brzmi i trochę kiepsko mi się kojarzy. Może dlatego, że zbyt wiele firmowych szkoleń mam na koncie. Na pewno nie staram się szukać jej na siłę; jest to jest, nie ma to nie ma, nie skupiam się na tym. Skupiam… Czytaj więcej »

Dorota

Natalko…motywacja przychodzi mi ciezko,praca ,choroba I inne niemile rzeczy ktore mnie ostatnio spotkaly,od kilku miesiecy jest to raczej brak motywacji. Jednak od kiedy kupilam twoj kurs podstawy fotografia staram sie chociaz raz dziennie kliknac jakis zdjecie.Lubie cie czytac I sluchac (uwielbiam twoj slodki glos haha ).Obiecuje ze sie zmotywuje I… Czytaj więcej »

Anastazja

Bardzo ciekawy blog! Czyta się go bardzo przyjemnie ;)

Czakos.pl

Czasami takie rozpisanie sobie wszystkiego może dać naprawdę potężny zastrzyk energii :)