efekt HDR w photoshopie

Zdjęcie hdr Photoshop

Kochani! Dziś mam dla Was jedną z prostszych metod na zdjęcie HDR Photoshop. Jedyne co będzie potrzebne, to jedno zdjęcie w dowolnym formacie (RAW, JPEG, PNG) i oprogramowanie. Prośba o taki tutorial została już kilkukrotnie powtórzona na łamach Fotograficznej Grupy Wsparcia, postanowiłam więc odłożyć zaplanowany techniczny wpis i pokazać Wam instrukcję, którą od razu możecie zastosować u siebie. Udanej zabawy! Koniecznie podzielcie się efektami w komentarzach.

 

gdzie kupić photoshopa

 

Zdjęcie HDR Photoshop

 

Co to jest hdr

Zdjęcie HDR to fotografia, która posiada znacznie szerszy zakres tonalny, niż ten, zarejestrowany przez aparat. O ile oko ludzkie radzi sobie świetnie z dużymi kontrastami i intensywnym nasyceniem barw, tak sprzęt fotograficzny, choć coraz lepszy, jest bardzo niedoskonały. Metoda obróbki zwana HDR pozwala na “rozciągnięcie” zakresu tonalnego zdjęcia, przez co obraz wydaje się znacznie bardziej nasycony, i mimo dużego kontrastu, szczegóły są widoczne zarówno w światłach, jak i cieniach.

Zresztą zobaczcie sami kilka przykładów przed i po, aby lepiej zrozumieć o co chodzi:

zdjęcie HDR photoshop

zdjęcie HDR photoshop

zdjęcie HDR photoshop

zdjęcie HDR photoshop

jak zrobić HDR photoshop

 

Chcesz bezpłatnie przetestować moją akcję do Photoshopa?

Zapisz się do newslettera i odbierz gotową akcję, która odmieni Twoje zdjęcie w kilka sekund!

.

Zdjęcie hdr Photoshop

 

Do osiągnięcia tego efektu potrzebujesz Photoshopa. KUP GO w niższej cenie. W pakiecie jest taniej!

 

PRZYGOTUJ ZDJĘCIE

Jeśli fotografujesz w RAWach, podczas obróbki zwiększ parametr PRZEJRZYSTOŚĆ. Nie jest to konieczne, ale wzmocni końcowy efekt. Dobrze sprawdzi się fotografia minimalnie niedoświetlona. Zadbaj o to, aby najjaśniejsze partie zdjęcia posiadały szczegóły. Wybierz zdjęcie, któremu chcesz nadać efekt HDR. Jeśli mowa o portrecie, teraz jest dobra pora na ewentualny retusz niedoskonałości. Wykonaj kopię zdjęcia i otwórz oba pliki w programie Photoshop.

 

PRACA NA KOPII

1. Pracując na utworzonej kopii, z menu górnego wybierz OBRAZ –> TRYB –> LAB (image –> mode –> lab mode)

tutorial zdjęcie HDR

tutorial zdjęcie HDR

2. Z panelu po prawej stronie wybierz KANAŁY –> LIGHTNESS. Obraz powinien zmienić kolor na czarno-biały. Upewnij się, że tylko ten kanał jest zaznaczony (podświetlony).

photoshop zdjęcie hdr

Za pomocą narzędzi DODGE & BURN (PRZYCIEMNIANIA I ROZJAŚNIANIA) będziemy teraz nadawać zdjęciu charakteru.

3. Z przybornika po lewej wybierz narzędzie PRZYCIEMNIANIA (symbol łapki), dostosuj parametry w pasku opcji (u góry strony), dla początkujących polecam tylko pracę na PÓŁTONACH; intensywność pędzla powinna oscylować około 15-23%.

Zdjęcie HDR photoshop

tutorial zdjęcie HDR

4. Z użyciem miękkiego pędzla przyciemnij fragmenty zdjęcia, aby nadać mu charakteru. Zarysuj kości policzkowe, uwydatnij cienie, które na zdjęciu są ledwo widoczne, podkreśl loki, zagięcia ubrania czy mocne linie. Na tym etapie pracę bardzo ułatwia tablet graficzny, ale nie jest konieczny.

tutorial zdjęcie HDR

5. Z przybornika wybierz teraz narzędzie ROZJAŚNIANIA (symbol lizaka), dostosuj parametry, podobnie jak w punkcie nr 3.

6. Miękkim pędzlem rozjaśnij fragmenty zdjęcia – błysk w oku, odbicie w oknie, najjaśniejsze elementy ubrania, błyszczące paznokcie, pasemka włosów i tak dalej.

Gotowe? Pora wrócić do trybu RGB.

7. Z paska menu wybierz OBRAZ –> TRYB –> RGB

[readolog_alert type=”alert-warning” ]Ważne! W punktach 4 i 6 chodzi o nadanie dodatkowych kontrastów tam, gdzie ich nie ma lub inaczej, tam, gdzie nie zarejestrował ich aparat, a być powinny. Na początku łatwo przesadzić więc od razu radzę, aby się nie zniechęcać. Po kilku próbach łatwo “wyczujecie” na ile możecie sobie pozwolić, gdzie tego kontrastu brakuje, a gdzie warto obraz przyciemnić.[/readolog_alert]

 

PRACA NA ORYGINALE

8. Tak obrobione zdjęcie (kopię), pełne nowych kontrastów, przeciągnij na zdjęcie oryginalne. Musi w całości pokryć oryginał. W oknie WARSTWY powinny widnieć dwa identyczne obrazy. Odznaczając widoczność górnej warstwy (symbol oka) możesz łatwo porównać efekty swojej pracy.

tutorial zdjęcie HDR

9. Skopiuj teraz górną warstwę (to ona musi być podświetlona). CTRL (CMD) + J lub WARSTWA –> POWIEL WARSTWĘ; w oknie po prawej powinieneś mieć teraz 3 identyczne warstwy, podświetl (zaznacz) tę u samej góry:

tutorial zdjęcie HDR

10. Z menu górnego wybierz FILTR –> POZOSTAŁE –> HIGH PASS…, dostosuj promień na 4-15%. Im większa liczba, tym intensywniejszy będzie efekt. Twoje zdjęcie powinno wyglądać teraz następująco:

photoshop zdjęcie hdr

11. W oknie WARSTWY po prawej stronie zmień TRYB KRYCIA: NAKŁADKA

photoshop zdjęcie hdr

12. Spłaszcz obraz (WARSTWY –> SCAL OBRAZ lub CTRL + SHIFT + E) i ciesz się swoim zdjęciem z efektem HDR! Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby teraz dodatkowo pobawić się krzywymi czy kontrastem i nasyceniem.

Gratulacje!

zdjęcie HDR

Tak prezentują się pączki z efektem HDR :) Jak widzicie, wybrałam zdjęcie o dużym kontraście z niewielką ilością informacji w najjaśniejszych partiach, a mimo to efekt jest dobrze widoczny. Mam nadzieję, że tutorial Wam się przyda. Pomijając gotowe filtry, to najprostsza metoda, aby uzyskać zdjęcie HDR Photoshop. Nie wymaga kilku zdjęć o różnej ekspozycji, ani dodatkowego oprogramowania, który by je na siebie nałożył.

 

gdzie kupić photoshopa