program do przerabiania zdjęć - Photoscape X

Program do przerabiania zdjęć

- 7 funkcji, które musisz znać, by przegonić konkurencję! Photoscape X

Gdy początkujący fotograf pyta mnie o program do przerabiania zdjęć, niemal zawsze odpowiadam – Photoscape! Można go pobrać za darmo, ma wiele świetnych opcji i jest bardzo intuicyjny. Same zalety! Napisałam już kilkanaście poradników dotyczących tego programu, dziś jednak przybywam z objaśnieniem funkcji dla Photoscape X, czyli wersji programu dostosowanej do komputerów MAC. Różnica jest ogromna, więc przekopiemy się przez wszystkie funkcje.

 


Jeśli pracujesz na systemie Windows, przeczytaj Photoscape dla początkujących. Wszystkie pozostałe artykuły o tym programie znajdziesz tutaj.


 

Darmowy program do przerabiania zdjęć

– Photoscape X

 

>>> Jeśli go jeszcze nie masz, kliknij i pobierz Photoscape <<<

 

1) Przeglądanie plików, w tym RAW

Często mnie pytacie, w jakim programie przeglądać i systematyzować pliki RAW. Przyznam, że zapomniałam, że Photoscape X daję taką możliwość. Z górnego menu wybierz zakładkę VIEWER:

program do przerabiana zdjęć
Program do przerabiania zdjęć – darmowy i prosty!

 

Genialne jest to, że po zaznaczeniu fotki u dołu widzimy jej parametry, rozmiar, wagę, a także nasz osobisty “rating”, czyli każdemu zdjęciu możemy przyznać 0-5 gwiazdek i w ten sposób je usystematyzować. Wystarczy kliknąć w symbol gwiazdek i wybrać odpowiednią ich ilość z listy (naszym oczom ukażą się też skróty klawiaturowe).

Jeśli wciąż mało Ci technicznych informacji, kliknij w symbol “i” w kółku w prawym górnym rogu:

Photoscape X to darmowy program

 

Podsumowując: zakładka VIEWER daje nam możliwość przeglądania, oznaczania, systematyzowania plików, w tym plików RAW. Tutaj także możemy sprawdzić dane EXIF zdjęca.

 

 

2) Zwyczajne efekty specjalne

Z górnego menu wybieramy EDITOR, a następnie klikamy w EDIT w prawym górnym rogu.

Naszym oczom ukazało się niewinne okno w prawej kolumnie. Niech Was to nie zwiedzie, pod tymi 3 hasłami kryje się ogrom możliwości!

program do przerabiania zdjęć
Photoscape – program do przerabiania zdjęć

 

Rozwiń listę ADJUSTMENTS, by dostosować takie parametry, jak jasność, kontrast, nasycenie, krzywe, wypełnienie kolorem, bokeh, rozmycie, wyostrzenie, dodanie szumu, wygładzenie skóry i tak dalej i tak dalej…

program do przerabiana zdjęć

 

Pod zakładką EFFECTS znajdziesz czystą magię! To tutaj zmienisz zdjęcie w plakat, mozaikę, gazetę, czy szkic… Baw się do woli.

photoscape mozaika

 

Ostatnia zakładka TRANSFORMATIONS pozwoli Ci na nadanie zdjęciu nietypowych efektów, jak rybie oko (widoczne na zdjęciu), lustrzane odbicie, a najważniejsze, także na edytowanie perspektywy. Okazuje się, że nawet darmowy program do przerabiania zdjęć może mieć bajeranckie efekty!

program do przerabiana zdjęć

 

 

3) Edycja kolorów i filtry kolorystyczne w Photoscape X

Wciąż pozostajemy w EDITOR, jednak z paska po prawej stronie wybieramy COLOR. W tym momencie znajdujemy się w niezbyt rozbudowanej, ale jakże przydatnej zakładce.

To tutaj naprawisz balans bieli, tintę. Tutaj przyciemnisz i rozjaśnisz zdjęcie, zwiększysz jego kontrast, rozjaśnisz cienie, przyciemnisz przepalenia. Wypróbuj koniecznie!

 

Płynnie przechodzimy do kolejnego okienka w prawym górnym rogu >> FILM. Tutaj mamy sporą bazę gotowych filtrów kolorystycznych. Dzięki nim nadamy zdjęciu zupełnie inny efekt, możemy je postarzyć, rozświetlić… No co dusza zapragnie!

 

Ach, no tak. Świetliste efekty znajdują się w kolejnym okienku z symbolem słonka >> LIGHT. Zakochacie się w nich.

 

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

 • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
 • nie wiesz jak zacząć
 • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
 • boisz się trudnych pojęć
 • masz mało czasu
 • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

 

4) Dodawanie ramek, strzałek i innych bajerów

Na tym możliwości Photoscape X się nie kończą! Przechodząc do kolejnego okienka >> FRAME zyskujemy dostęp do ciekawych ramek. To zupełnie nie moja bajka, ale dobrze zastosowana ramka może pomóc Ci się wyróżnić w social mediach.

 

Program ma także wielką bazę doodles – strzałek, prostych grafik, kształtów, które możesz nałożyć na fotografie. Kliknij w okienko INSERT, by zobaczyć listę pełną możliwości. Aby edytować wybrany kształt, nanieś go na zdjęcie, a następnie kliknij. Pojawi się dodatkowe okienko z opcjami edycji: możesz na przykład zmienić kolor, poziom krycia, grubość, dodać obramowanie, cień, gradient…

 

W zakładce EDITOR znajdziemy na samym końcu okienko TOOL, czyli narzędzia. Jeśli potrzebujesz usunąć jakiś przedmiot ze zdjęcia, wyszczuplić uda, wygładzić skórę, to właśnie tutaj znajdują się odpowiednie przybory. Podkreślam jednak, że nie testowałam i zupełnie nie podpisuję się pod efektem.

 

 

5) Masowa edycja zdjęć

Nie lubię marnowania czasu, a jeszcze bardziej rutynowych, powtarzalnych czynności. Twórcy Photoscape X najwyraźniej też nie, gdyż stworzyli narzędzie do grupowej edycji zdjęć. Z górnego menu wybierz BATCH. Następnie z lewej kolumny wybierz i przeciągnij na środek zdjęcia, które chcesz edytować w ten sam sposób.

Teraz spójrz na prawą kolumnę:

 • crop – kadrowanie
 • resize – zmiana rozmiaru
 • color – edycja koloru
 • filter – dodanie ziarna, efektu HDR itp.
 • film – filtry kolorystyczne
 • light – efekty świetlne
 • insert – możliwość nałożenia grafik, w tym także zewnętrzego obrazu, np. własnego logo! W ten sposób możemy nanieść znak wodny na wiele zdjęć na raz!!!!

Rudziku, oczywiście sam wybierasz czego potrzebujesz. Ja najczęściej zmieniam tutaj rozmiar zdjęć przed wrzuceniem na bloga. Bardzo bardzo wygodne i szybkie.

 

 

6) Kolaż ze zdjęć w Photoscape

Kolejna opcja, której jestem wielką fanką! Z górnego menu wybierz COLLAGE.

W prawej kolumnie znajdziesz przeróżne opcje dotyczące kolaża, w tym jego wygląd, kolor i grubość obramowania, finalny rozmiar. Potem tylko przeciągasz zdjęcia w wybrane okienka. Każde zdjęcie możesz “złapać” i odpowiednio umiejscowić w danym okienku. Po kliknięciu w zdjęcie w kolażu wyskoczy małe okienko z dodatkowymi opcjami, jak obrócenie, lustrzane odbicie, edycja kontrastu, balansu bieli.

łączenie zdjęć w kolaż w darmowym programie

 

Jeśli potrzebujesz tylko prostego połączenia zdjęć w pionie lub poziomie, wybierz z górnego menu COMBINE. Na środek przeciągnij zdjęcia, które chcesz połączyć, w prawej kolumnie dostosuj wszystkie parametry i już!

 

 

7) Tworzenie GIFa

Czy to nie piękne, że mamy jeden program do tak wielu opcji? Jak zrobić GIFa dokładnie już opisałam w poradniku. Jeśli ten temat Cię interesuje, serdecznie zapraszam! ;)

 

Program do przerabiania zdjęć – uwagi:

 • swoją pracę możesz zapisać w dowolnym momencie klikając w przycisk SAVE  w prawym dolnym rogu ekranu;
 • niestety do tej pory nie istnieje polska wersja Photoscape X, trzeba sobie radzić z angielską, choć do wyboru jest jeszcze włoska, hiszpańska, francuska i niemiecka;
 • nie bój się eksperymentów! program do przerabiania zdjęć to Twój przyjaciel;
 • potrzeba trochę czasu, by “przeklikać” się przez wszystkie opcje i poznać ten program;
 • Photoscape jest naprawdę intuicyjny, ale jeśli masz jakieś wątpliwości, pisz w komentarzu;
 • Photoscape możesz pobrać z sieci za darmo, jednak nie proś mnie o rekomendacje konkretnego miejsca, gdyż nie chcę na siebie brać odpowiedzialności za cudze działania;
 • aby poznać wszystkie możliwości programu, z górnego menu kliknij w symbol Photoscape:

photoscape program do obróbki zdjęć

 

Na blogu jest cała masa wpisów o Photoscape, zerknij na nie.

 

Rudziki, kochane, proszę pozbierać szczęki z podłogi. To już wszystko na dziś i wiem, że Wam się podobało.

Posty o darmowych programach do przerabiania zdjęć zawsze cieszą się Waszym dużym entuzjazmem.

Napiszcie mi w komentarzu, o czym chcielibyście przeczytać w następnej kolejności.