jak poczuć się lepiej

Jak poczuć się lepiej

Nie będę ściemniać, ciężka sprawa z tą radością. Bardzo łatwo jest przenosić kryzys jednej sfery życia, na wszystkie inne, i myśleć o sobie w kategorii nieudacznika. Też mi się to zdarza. Jednak zamiast siać wokół smuty, postanowiłam działać i przez kilka tygodni zapisywałam sobie pomysły, na szybką (błyskawiczną!) poprawę samopoczucia i testowałam je. Bardzo zależało mi, aby były to czynności, które można wykonać, bez nadmiernego angażowania cennego czasu i znacząca większość wpisuje się w ten schemat. A więc jak poczuć się lepiej?

Nawet Miś Puchatek wie, że życie z pustym brzuszkiem i bez Krzysia to nie jest fajne życie. Pewnie czasem sobie myślisz, że Twoje też nie jest fajne, prawdopodobnie wiesz dokładnie, czego brak tak bardzo Ci doskwiera, a jaki “miodek” spowoduje na Twojej twarzy banana. Też sobie tak czasem myślę – nie lubię siebie i swojego życia, choć teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, jestem in progress. Jednakże cieszenia się procesem, chwilą obecną, a nie tylko rezultatem, można się nauczyć. Ciągle się uczę. Dziś chciałabym podzielić się z Wami moimi pomysłami na lepsze samopoczucie. Część z nich pomoże od razu, pozytywny efekt pozostałych odczujesz po pewnym czasie.

 

POCZUJ SIĘ LEPIEJ!

 

PLANUJ

Rób listy zadań i wykonuj je po kolei – poczujesz, że odzyskałeś kontrolę nad swoim dniem, życiem, a to bardzo poprawia samopoczucie. Nawet jeśli Twój dzień składa się z bardzo podstawowych czynności, rozłóż je w czasie i po kolei wykreślaj. Od razu poczujesz moc sprawczą!

 

ŚPIEWAJ

Po wielogodzinnym ślubie i taszczeniu aparatu na mojej chudej szyi, czeka mnie najczęściej jeszcze długa podróż powrotna. Jestem wtedy wykończona i zupełnie nie czuję, że kocham to, co robię. Zamiast godzinę w aucie marudzić, puszczam jakieś piosenki, których słów nawet nie kojarzę i zaczynam coś tam sobie podśpiewywać. Od razu czuję się bardziej rześka, pełniejsza energii i nie mam czasu na snucie czarnych wizji. Jeśli masz w ciągu dnia taki spadek, puść sobie coś energicznego i śpiewaj!

 

ZRÓB SOBIE ŁADNE JEDZENIE

Najlepiej ładne i smaczne na dodatek. Placuszki z owocami, smoothie z kolorową słomką, sałatkę. Niech to będzie coś szybkiego, ale zadbaj o stronę wizualną. Pięknie podane śniadanie doda Ci energii, masz poczucie, że dbasz o siebie i poczujesz się dla siebie ważną osobą.

 

DOMKNIJ PROJEKT

Przypomnij sobie, jakie ostatnio zaczęte zadanie leży i kwiczy, zapomniane w kącie. Gacie do skrócenia, porządek w zdjęciach, a może od miesięcy odkładasz trening? Niby nic takiego, pierdoła, ale kołacze Ci się w kącie głowy, odbiera pewność siebie. Koniec! Wybierz sobie jeden mini projekcik i zrób go właśnie teraz. <tyle_satysfakcji>

Jak bardzo poprawia samopoczucie takie domykanie spraw, uświadomiło mi #wyzwanieminimalistki czyli W 21 dni do prostszego życia. To projekt stworzony przez Kasię, którego celem jest wyrobienie nawyku upraszczania codzienności. Jestem w połowie i bardzo Wam polecam! Wyzwanie trwa do 31 lipca, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrealizować je we własnym zakresie czasowym. Namówiłam nawet PM, Was też mocno zachęcam!

wyzwanie simplicite

 

BĄDŹ WDZIĘCZNY

Wdzięczność nie lubi regularności, więc nie będę zachęcać Cię, abyś przed snem, codziennie, jak mantrę, powtarzał za co jesteś wdzięczny. Ale jeśli właśnie dopadł Cię gorszy humor, zamiast włączać stream na fb albo odmóżdżające talk-show z kubkiem lodów, skup się bardzo mocno, by przezwyciężyć te najgorsze emocje i powiedz sobie, za co jesteś wdzięczny – co Ci się ostatnio udało, jaka rozmowa napędziła do działania, a może masz świetną rodzinę i to za nią jesteś wdzięczny?

Może dobrą alternatywą będzie ćwiczenie rozwojowe opisane przez Anię, które, jak pisze sama autorka, sprawi, że momentalnie poczujesz się bardziej szczęśliwy?

 

ZASTANÓW SIĘ CZEGO CHCESZ

Już pisałam, że tak mocno skupiamy się na niedociągnięciach, że brakuje nam świadomości pragnień. Ile osób z Twojego otoczenia jest w stanie sprecyzować swoje plany na najbliższe 5 lat? A Ty potrafisz? Może to pierwszy raz od bardzo dawna, kiedy pytasz samego siebie, czego chcesz od życia? Pamiętaj, jednak, że życie nic Ci nie da, jak sobie sam nie weźmiesz. Dobrym punktem startowym jest stworzenie listy celów i umieszczenie jej w widocznym miejscu. Ja już stworzyłam swoją Before I Die list i gorąco polecam każdemu. Przekonasz się, że warto chcieć!

 

ZRÓB COŚ DLA SIEBIE

Lubisz pić kawkę na balkonie, ale aktualnie kurzy się tam stary rower i bazylia z zeszłego lata? Przestrzeń nie zachęca? Poświęć trochę czasu i spożytkuj energię na stworzenie sobie idealnych warunków. Tak, to wymaga pracy, ale Twoje dobre samopoczucie jest tego warte! W ciągu dnia rzuć wszystko (dzieckiem lepiej nie rzucaj) i zrób sobie 15 minut z ulubionym magazynem. Masz prawo czuć się dobrze, a więc daj sobie taką możliwość.

 

IDŹ NA SPACER

Zmiany robią nam dobrze, nawet jeśli często źle interpretujemy to, czym są (zakupy!). Udowodniono, że zmiana otoczenia, jakim jest wyjście na krótki spacer, natychmiastowo poprawia samopoczucie. Skorzystaj z tego.

 

PISZ PAMIĘTNIK

Mówisz, że już wyrosłeś – gadaj zdrów. Spisywanie swoich myśli ma niesamowitą moc, ja prowadzę pamiętniki od 11 roku życia, od kiedy przyjechałam do Anglii – z przerwami – ale jednak zawsze wracam, zwłaszcza, gdy napadają mnie wątpliwości, czuję się gorzej albo, gdy moje myśli szaleją pod tą rudą kopułką, a ja nie potrafię się zwyczajnie ogarnąć. Zwykły zeszyt, możesz pisać listy do samego siebie albo do przyjaciela, nawet jeśli nie planujesz ich wysyłać. Elektroniczny dziennik też jest spoko. Poszukaj najlepszej dla siebie formy i, gdy tylko czujesz, że coś zaczyna Cię przytłaczać, pisz!

 

POSZUKAJ TEGO CZEGOŚ

Co sprawia Ci radość. Prawdopodobnie już masz w głowie gotową odpowiedź. Sprawa jest bardzo prosta – znajdź czas na to, co lubisz robić, a od razu poczujesz się lepiej. Wykonywanie jednego obowiązku po drugim to szamotanina. Kogo tu chcesz sabotować? Jestem przekonana, że nawet 15 minut dziennie spędzone na tym najulubieńszym zajęciu, da Ci potężnego kopa na rozpęd! Zawsze możesz wspomagająco przeczytać artykuł Obudź w sobie pasję! 

Skoro krążymy wokół szczęścia, nie mogę pominąć książki Jak stać się szczęśliwym człowiekiem. Zachęcam Was do nabycia swojego egzemplarza, a w formie e-booka dostępny jest za darmo.

PS Mam nadzieję, że zdjęcie ilustrujące wpis także nieco poprawiło Ci humor :P

 

A jaki jest Twój pomysł, by błyskawicznie poczuć się lepiej?