fotografia lifestylowa poradnik | blog fotograficzny

Fotografia lifestylowa

- rób zdjęcia tu i teraz!

Fotografia lifestylowa to łapanie codzienności. Zamykanie mistycznego tu i teraz na zdjęciach. Wszyscy lubimy ładne obrazki, uśmiechnięte buzie dzieci, grupę ustawioną w równiutkim półkole i idealnie upięte koki. Ale to fotografia lifestylowa budzi w nas najwięcej emocji.

Gdy ten kok rozwieje wiatr, dzieciaki ubrudzą się watą cukrową, a znajomi rozsiądą w ogrodzie, to świetny moment by złapać za aparat. Lifestyle baby!

fotografia lifestylowa poradnik | blog fotograficzny

 

Fotografia lifestylowa – poradnik

 

Założenia fotografii lifestylowej

Do Polski te trend dopiero wkracza, choć zdecydowanie nie zestawiłabym go z przysłówkiem “nieśmiało”. Fotografia lifestylowa może być rozumiana wielorako. Z mojej perspektywy to przede wszystkim łapanie codziennych kadrów.

Ujęcia niepozowane, naturalne – to w przypadku portretów.  Oraz jak najbardziej “pozowane” zdjęcia produktowe, kiedy to zbieramy w fajną kompozycję przedmioty codziennego użytku, nasz lunch czy wakacyjne must-have.

Taka esencja chwili zamknięta w ramce.

fotografia lifestylowa poradnik | blog fotograficzny

 

Nie bój się

Od 2,5 roku mówię, jakie światło, jaki kadr, jakie ISO, gdzie fokus, jaki kąt.

A teraz jest taki moment… widzisz, że dzieje się jakaś magia… Łapiesz za aparat i przypominają Ci się te wszystkie zasady, o których Ruda gada od miesięcy. Zwariować można.

To teraz Ci mówię ISO-SRISO!

Jeśli masz do wyboru cyknąć nieperfekcyjną fotkę perfekcyjnego momentu albo idealne zdjęcie o-kilka-sekund-po-czasie, to zawsze wybieraj opcję pierwszą. Zawsze.

Nie bój się popełnić błędów, a te przy fotografii lifestylowej zdarzają się nad wyraz często. Pogódź się z tym. Być może część zdjęć nie będzie ostra, może niedoświetlona, ale jeśli tylko oddaje czar tamtego momentu, to było warto.

zdjęcia lifestylowe poradnik | blog

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

Nie oceniaj siebie

Nasze życia nie są perfekcyjne. Jeśli masz inne zdanie, to poważnie rozważ odstawienie Instagrama na jakiś czas :) Oczywiście każdy ma pełne prawo wybierać to, czym dzieli się z resztą świata w social mediach, sama bardzo selektywnie podchodzę do publicznego pokazywania swojej codzienności. Lecz jeśli uważasz, że u innych jest perfekt i super i pachnąco 24/7, to ja Ci od razu mówię, że nie jest, a z Tobą wszystko okej. Nie oceniaj siebie tak surowo.

Poza tym ja tutaj nie zachęcam do dzielenia się takimi zdjęciami z całym światem. Fotografia lifestylowa to narzędzie do zatrzymywania pięknych chwil. Dla samego siebie. 

fotografia lifestylowa poradnik | blog fotograficzny

 

Nie naprawiaj rzeczywistości

Być może zrozumiałeś w pełni mój tok myślenia dzięki poprzednim punktom, ale pozwolę sobie jeszcze dobitniej rozwiać pewne kwestie.

Fotografia lifestylowa nie wymaga wycierania kurzu

Jeśli dzieciak układa puzzle, to cykaj mu fotę, a nie lataj ze szmatą, aż się biedaczysko znudzi tymi puzzlami (umówmy się, najciekawsze to to nie jest) i zniknie z pola widzenia.

Fotografia lifestylowa nie wymaga makijażu

Niektórzy nie robią takich zdjęć, bo im się wydaje, że nie mają czasu. Nie mają czasu na tworzenie fryzury, wciskanie się w modelujące majty i pudrowanie noska. Niektórzy nie robią takich zdjęć, bo im się wydaje, że dobry lifestyle wymaga gruntownych przygotować. Ci niektórzy są w błędzie. Nie bądź jak niektórzy.

Fotografia lifestylowa to nie konkurs

Jeśli często siedzisz w necie, może Ci się wydawać, że perfekcja jest konieczna. Dla mnie jedyną słuszną prawdą dot. perfekcji, jest to, że jest ona zgubna. Rób zdjęcia dla siebie i ciesz się nimi z najbliższymi. Te tysiąc znajomych na fejsie to nie są najbliżsi, chyba nie muszę Ci tego mówić, co?

co to znaczy fotografia lifestylowa

 

Okej, natłukłam Ci do głowy podstaw dobrego lifestylu. Przejdźmy teraz do kilku bardziej technicznych porad.

 

Pokaż detale

To te wszystkie drobiazgi, które tworzą klimat, styl, nadają rytm. Wspólne pieczenie pizzy? Nie zapomnij o zdjęciach rąk ubrudzonych mąką. Plaża? Konieczne zrób zdjęcie, które pokazuje fakturę ręcznika, bose stopy, rozwiane włosy, czy muszeli przy brzegu. Rozumiesz już, o co chodzi?

 

Pokaż otoczenie

Była skala mini, teraz przechodzimy do maksi. Nie zapominaj o zdjęciach krajobrazu podczas biwaku. Na imprezie urodzinowej zrób też kilka zdjęć z oddali, które pokażą, jak ustrojony był pokój, gdzie siedzieli goście.

 

Pokaż klimat

To, co bardzo wpływa na klimat zdjęcia, to rodzaj światła. Lubię high key i kiedyś na siłę próbowałam rozjaśniać wszystkie moje zdjęcia. Nie muszę chyba mówić, że efekt był kiepski? Fotki podczas zachodu, przy ognisku, świetle świec czy w sztucznym świetle będą miały inne kolory i zupełnie inny klimat, niż te robione w świetle dziennym. Przestań ciągle rozjaśniać swoje zdjęcia. Półmrok też jest klimatyczny!

 

Pokaż emocje

Tak, emocji też często unikamy. O ile ktoś, kogo właśnie obserwujemy przez wizjer aparatu ma hollywoodzki uśmiech, spoko; wtedy dziarsko robimy fotę. Inna sprawa, gdy pojawia się zmarszczony nos czy żółte zęby zaciśnięte ze złości. Fotografia lifestylowa lubi emocje i lubi je pokazywać.

 

Trzymaj aparat w pogotowiu

Możesz się zarzekać, że od teraz będziesz łapać chwile, bo to fajne, spoko i że Cię przekonałam. Jasne, nie ma za co. Ale nijak się będą miały Twoje chęci do aparatu zapakowanego w trzy pokrowce, potem w  plecak wrzucony na najwyższą półkę w szafie. Przykryty zimowymi cuchami “do oddania”, a szafa przecież stoi na strychu. Wejście zamurowaliście zeszłego lata, bo nikt nie korzystał z tamtej przestrzeni…

Do you get my point?

fotografia lifestylowa poradnik | blog fotograficzny

fotografia lifestylowa

fotografia lifestylowa poradnik | blog fotograficzny

 

Przydatne, powiązane artykuły:

To już wszystko, co miałam Ci do przekazania w temacie fotografii lifestylowej, ale nie koniec artykułu! Po raz kolejny wyszedł mi nietypowy poradnik, ale mam wrażenie, że takich treści teraz Wam trzeba. Po bardziej techniczne info odsyłam do powyższych linków oraz do zakładki fotografia – technicznie.

 

fotografia lifestylowa - kurs project life

fotografia lifestylowa - kurs project life

Przekonałam Cię do dokumentowania lifestylu?