jak dbać o sprzęt fotograficzny poradnik

Jak dbać o sprzęt fotograficzny

Aparat to takie małe kapryśne stworzonko. Drogie to, mało wytrzymałe, nie lubi, gdy jest zbyt zimno, zbyt ciepło też nie bardzo, wilgoć – odpada, piasek – chyba sobie kpisz. Woda – czyś ty do reszty zdurniała? Aparaty strzelają fochy, mają gorsze dni i trzeba się nimi bardzo dobrze opiekować. Czasem coś w nich trzeszczy, czasem coś tam w środku stuka, a to wszystko Ty, Ty i tylko Twoja wina. Swój telefon upuściłam już dolne kilkadziesiąt razy, a aparatu zwyczajnie się boję. I Ty przeczytaj, jak dbać o sprzęt fotograficzny, co by mu było miło i dobrze.

Jak dbać o sprzęt fotograficzny – poradnik

Wpis podzieliłam na kilka części, znajdziesz w nim ogólne, uniwersalne zasady, których warto przestrzegać możliwie zawsze i wszędzie, a także podpowiadam, jak dbać o aparat w sytuacjach mniej pospolitych – na wakacjach czy też mroźną zimą.

 

JAK DBAĆ O SPRZĘT FOTOGRAFICZNY – OGÓLNE ZASADY

 • Aparat bardzo mocno nie lubi wilgoci. To jego wróg numer jeden, cichy zabójca. Nie trzymaj sprzętu w łazience, w kuchni też słabo.
 • Nasłonecznione pomieszczenia też odpadają. Widziałeś kiedyś, żeby się aparat kremem z filtrem smarował? Ja też nie, więc nie narażaj go na promieniowanie i przechowuj w zacienionym miejscu, na przykład w szafce czy pokrowcu.jak dbać o sprzęt fotograficzny
 • A no właśnie… przenośny domek aparatu nie może być ani za duży, bo się nam tam sprzęt foto nie odnajdzie, ani za mały, bo klaustrofobii dostanie. Odpada więc i upychanie go na siłę, jak i dorzucanie miliona-arcyważnych-rzeczy, które mają uzupełnić pustą przestrzeń w etui. Sam domek ma pełnić przede wszystkim funkcje ochronne, cieszyć oko zaś dopiero w drugiej kolejności. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach fotografujesz.Innej torby będą potrzebować ci, co sporo latają po świecie, innej fotografowie ślubni, jeszcze innej ci, co fotografują głównie w studio. Ważne, aby wziąć pod uwagę także dodatkowy sprzęt czy akcesoria, które dobrze jest mieć zawsze przy sobie, i dobrze, by nam się wszystko w jednej torbie faktycznie zmieściło. Weź też pod uwagę:
  • wodoodporność
  • rodzaj zapięcia
 • Jeśli długo nie używasz aparatu, koniecznie wyjmij z niego baterię/akumulator.
 • Ten taki sznurek, dołączony do większości aparatów to nie jest amulet szczęścia, a świetne zabezpieczenie aparatu przed upadkiem. Noś go na szyi, przekładaj bez nadgarstek. Co Ci szkodzi.

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

 • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
 • nie wiesz jak zacząć
 • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
 • boisz się trudnych pojęć
 • masz mało czasu
 • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

JAK DBAĆ O APARAT NA WAKACJACH

 • PIASEK – niezwykle groźźźźny przeciwnik sprzętu fotograficznego. Niepozorna, ale liczna armia, która rozłoży nawet pancerne aparaty. Najlepiej, gdybyś sobie fotografowanie w piaszczystych warunkach odpuścił, ale jeśli już musisz unikaj zmiany obiektywów, chowaj aparat do pokrowca, gdy tylko przestaje Ci być potrzebny, zaopatrz się w grube woreczki śniadaniowe i gumki recepturki – zrób z tego roboczy “pokrowiec” na swój aparat, z dziurą na obiektyw i ew. wizjer, jeśli potrzebujesz. Może będziesz wyglądać trochę śmiesznie, ale folia będzie tarczą, która ochroni aparat przed piaskiem.
 • KURZ – występuje tam gdzie ciepło i sucho. Jest wyluzowany, nigdzie mu się nie śpieszy, czeka na swoją okazję. Nad wyraz bardzo lubi osiadać na matrycach aparatów, naznaczając nasze piękne zdjęcia ciemnymi plamami. Ma jednak świetnego przeciwnika – gumową gruszkę, którą kupisz w każdej aptece. Przed zmianą obiektywu, po powrocie do pomieszczenia koniecznie pozbądź się drobinek kurzu, zdmuchując je. Nie zapomnij o obiektywie, a także deklu po obu stronach. Wystrzegaj się też zmiany obiektywów w zapylonych, zakurzonych miejscach – np. blisko drogi.
 • WODA – jeśli wiesz, że w trakcie wyjazdu Szanowny Pan Aparat może mieć kontakt z wodą, weź ze sobą woreczki śniadaniowe (takie, które pomieszczą spokojnie zalany sprzęt) oraz żel krzemikowy (silica gel), który genialnie pochłania wilgoć. W razie ew. zamoczenia aparatu wyłącz go, wyjmij baterię i od razu umieść go w szczelnej plastikowe torbie, wraz z żelem. Jak Ci się uda sprzęt odratować, to się może zlituje i jedynie na prace społeczne skaże.

 

JAK DBAĆ O APARAT ZIMĄ

Polska zima, zresztą nie tylko Polska, każda ekstremalna, na minusie, wdaje się Królowi Ważnemu Sprzętowi we znaki. Więc Twoja w tym głowa, żeby mu w tym czasie robić dobrze, nawet lepiej niż na co dzień.

jak dbać o sprzęt fotograficzny

 • Zasada nr 1 – jeśli nie musisz, nie korzystaj ze sprzętu foto w temperaturach minusowych. Jak już wspomniałam we wstępie, Pan Aparat sobie tego nie życzy.
 • Jeśli jednak już musisz i jakimś cudem Król Foto wyraził zgodę, zadbaj o to, aby możliwie najczęściej chować go do torby. Nie ogrzewaj jednak aparatu swoim ciałem, o chuchaniu nie wspomnę.
 • Zapasową baterię/akumulator noś przy sobie (np. w kieszeni), aby uniknąć jego szybkiego rozładowania.
 • Unikaj zmian temperatury. Zdecyduj się, czy jeździsz na snowboardzie, czy pijesz w knajpie grzane wino, czy spacerujesz.
 • Po powrocie do domu, pozostaw aparat w chłodnym etui, aż całość osiągnie temperaturę pokojową. W tym czasie zapomnij o włączaniu sprzętu czy też zmianie obiektywu.
 • Jeśli na sprzęcie zacznie skraplać się wilgoć, zastosuj trik z żelem krzemionkowym (patrz problem “woda”).

Teraz już wiesz, no przynajmniej mniej więcej, jak dbać o sprzęt fotograficzny. Wierzę, że dzięki tej wiedzy Twój Pan i Władca Aparat będzie miał długie i szczęśliwe życie.

 

Aparat Ci się kiedyś zbuntował przez jego złe traktowanie? No właśnie.

UDOSTĘPNIJ! i nie pozwól, aby sprzęt znajomych poczuł się podobnie.