zrób to sam dekoracje do domu DIY

Zrób to sam – dekoracje

Po długaśnej przerwie od wszelakich DIY powracam z zachętą – zrób to sam dekoracje do domu! Łuhu! Sprawa jest o tyle prosta, że nie będziemy nic budować od podstaw, a raczej zmieniać dekoracje i akcesoria, które już nam się znudziły, opatrzyły, lub wymagają odświeżenia. Szybko i tanio.

W życiu łatwo się przyzwyczajam i trwam w pewnych przyzwyczajeniach. Od lat noszę ten sam kolor, podobną fryzurę, jesienią i zimą odziewam się w czernie, latem towarzyszą mi pastele. Mocniej maluję oczy, usta rzadko, od święta. Za to w domu, oj w czterech ścianach ciągnie mnie do zmian. Problem polega na tym, że w wynajmowanych mieszkaniach ciężko o prawdziwą rewolucję, a wtedy do akcji wkraczają dodatki!

Kilka dni temu naszedł mnie właśnie taki kryzys – ogromna potrzeba, żeby coś zmienić. Akurat dotarły do mnie farby, które początkowo planowałam wykorzystać, żeby pokazać Wam, jak stworzyć kilka gadżetów do zdjęć. Ale ale, jedno nie wyklucza przecież drugiego!

I tak powstał wpis 2 w 1 – coś zmalowałam, coś sfotografowałam, a dla Was mam darmowe zdjęcia w nietypowym wydaniu. Oj, spodoba Wam się!

 

Zrób to sam dekoracje

 

ZMALUJ COŚ ZE ŚNIEŻKĄ

Po entej przeprowadzce, o właśnie tej aktualnej, do Warszawy, wylądowałam z kartonem zupełnie nie pasujących do siebie przedmiotów.

Kiedyś byłam fanką shabby chic, potem zakochałam się w pastelach, miałam etap przemalowywania wszystkiego na czarno, potem na biało (auć, dokładnie w tej kolejności!), by ostatecznie stwierdzić, że najbardziej pasują mi szarości i proste formy :D

Zdobyłam się na odwagę i karton z zawartością odgrzebałam, by nadać dekoracjom spójny wygląd. Wybrałam farby w spray’u – nie ma z nimi dużo paprania, docierają w każdy zakamarek, a warstwa farby równo pokrywa przedmiot, bez zacieków i widocznych maźnięć pędzla.

 

Malowałam:
 • wiklinowe podkładki, kosze i ozdobne kule
 • gadżety ceramiczne, jak doniczki, filiżanki i magnesy
 • latarenki
 • sztuczne kwiatki
 • elementy metalowe: stare zegarki, klucze
 • elementy drewniane: ramki, podkładki pod kubki, pudełeczka
 • a nawet starą walizkę, choć tą akurat z marnym skutkiem

Jak widzicie, całkowity mix.

zrob-to-sam-dekoracje

 

Przygotowanie powierzchni:

Od razu powiem Wam o moich spostrzeżeniach. Jeśli coś da się zmatowić papierem ściernym, to warto to zrobić. Dzięki czemu lakier lepiej zwiąże się z podłożem i będzie lepiej się trzymał. Uwaga: papier ścierny powinien być drobny, aby nie uszkodzić delikatnych materiałów. Chcemy tylko zmatowić powierzchnię, a nie zrobić w niej dziury.

Każdy przedmiot powinien być odpylony, suchy i odtłuszczony. Do odpylenia wystarczy wilgotna ściereczka z materiału, który nie zostawia włókien. Do odtłuszczenia nada się np. spirytus salicylowy.

zrob-to-sam-dekoracje_3

 

Spostrzeżenia:
 • Im bardziej matowa powierzchnia, tym łatwiej ją równomiernie pomalować, nie robiąc zacieków czy smug. I tak wiklinowe podkładki malowało się szybko i bez zastanowienia, a np. przy doniczkach musiałam bardzo uważać, aby nadmiar nie zaczął spływać.
 • Zawsze, ale to zawsze dwie cienkie warstwy są lepsze, niż jedna grubsza.
 • Lakiery w spray’u nie lubią się ze skórą. Z nieznanych mi przyczyn na tego typu powierzchniach nie zasychają do końca. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że malowanie skórzanej walizki to nie jest pomysł roku, jednak liczyłam, że położona na górę szafy ładnie ją ozdobi. No i oczywiście, że pięknie będzie wyglądać na zdjęciach!
 • Przed użyciem warto chwilę intensywnie trząść puszką, aby dokładnie rozmieszać farbę.
 • Farby „specjalne” metaliczne mają rewelacyjne krycie! W większości przypadków wystarczyła tylko jedna warstwa. Na dodatek schną bardzo szybko no i… robią niesamowite wrażenie. Oficjalnie zostałam fanką różowego złota.
 • Farby „zwyczajne” (u mnie biel z połyskiem, czerwień i czerń) wymagają więcej warstw i czasu. Najsłabiej wypadła biała, która wymagała aż 4-5 warstw, najlepiej matowa czerń, która pokryła ramki już pierwszą warstwą, jednak dość długo schła.
 • Lakiery mają naprawdę intensywny zapach, zalecam malowanie tylko i wyłącznie na świeżym powietrzu. Nim zaczniesz szukać wymówek powiem, że mi wystarczył balkon o wymiarach 0,5 na 2 metry ;) Dało się!
 • Unikaj wietrznej pogody i maluj w rękawiczkach. Niewielkie zabrudzenia usuniesz nawet zwykłym zmywaczem do paznokci.

zrob-to-sam-dekoracje_6

zrob-to-sam-dekoracje_2 (1)

zrob-to-sam-dekoracje_1

zrob-to-sam-dekoracje_1 (1)

zrob-to-sam-dekoracje_5

 

PRZEDMIOTY W AKCJI

To ta najprzyjemniejsza część, nie mogłam się doczekać!

Okazuje się, że nawet kilka błahych gadżetów jest w stanie nadać wnętrzu „tego czegoś”, lub zupełnie je odmienić. Nasze mieszkanie nie jest duże, dlatego starałam się nie szaleć z ilością błyszczących elementów. Użyłam głównie 2 rodzajów srebrnej farby, matową czernią odnowiłam ramki.

Zresztą sami zobaczcie, że nie trzeba wiele:

dekoracje do domu DIY

dekoracje do domu DIY

dekoracje do domu DIY

dekoracje do domu - zrób to sam DIY blog

dekoracje do domu DIY

dekoracje do domu DIY

dekoracje do domu DIY

dekoracje do domu DIY

dekoracje do domu DIY

dekoracje do domu DIY

dekoracje do domu DIY

 

ZDJĘCIA DLA CIEBIE

Nie byłabym sobą, gdybym nie wykorzystała moich starych-nowych rzeczy do jakiegoś foto projektu. Całe popołudnie przestawiałam, ustawiałam, dopasowywałam, parzyłam piątą kawę, fociłam, majstrowałam, zmieniałam tła, by w efekcie przygotować dla Was aż 8 darmowych zdjęć.

Tutaj tylko próbka, wszystkie zdjęcia dostępne są w moim banku zdjęć – świetna jakość, świetna rozdzielczość, świetny styl.

zrób to sam dekoracje do domu

zrób to sam dekoracje do domu DIY

zrób to sam dekoracje do domu DIY

zrób to sam akcesoria do zdjęć

 

Do osiągnięcia dużych efektów wcale nie trzeba dużej sumy. Wielokrotnie się już o tym przekonywałam, a dziś, mocno liczę, że udało mi się przekonać także Ciebie! Zwłaszcza, że koszt jednej puszki to tylko kilkanaście złotych.

Dobry pomysł, kilka wolnych godzin, farba w spray’u i każdy z nas jest w stanie odmienić dowolne wnętrze. Przestań więc oglądać się na innych i wreszcie ZRÓB TO SAM! ;)

 

Wpis powstał przy współpracy z marką Śnieżka.

współpraca z firmą śnieżka

Rate this post