warsztaty fotograficzne

Warsztaty fotograficzne

- wrażenia i efekty finalne

Jeśli śledzicie mnie na instagramie (co mocno polecam!) lub facebooku (do tego zachęcam jeszcze mocniej) to pewnie zauważyliście, że w ostatnim czasie wzięłam udział w kilku warsztatach fotograficznych, organizowanych przez mój college. W roli prowadzących nie pojawiły się żadne wielkie nazwiska, jednakże nie żałuję – wypróbowałam nowe techniki, które choć totalnie mnie nie interesują, były ciekawym doświadczeniem, usystematyzowałam wiedzę i poznałam kilka trików. Poza tym uwielbiam podglądać, w jaki sposób pracują inni, bardziej doświadczeni fotografowie, więc spędzenie tak 10 godzin, traktuję jako dobrą inwestycję. 

 

FOOD PHOTOGRAPHY

Czyli warsztaty fotografii kulinarnej. Muszę zaznaczyć, że gotować nie lubię, ale fotografowanie deserów wszelakiej maści, sprawia mi dużą frajdę. Jednakże… ubóstwiam światło dzienne, zastane, naturalne, ewentualnie doświetlanie dania miękkim światłem z softboxu, a warsztaty odbyły się w studio.

Poniżej zestaw zdjęć, które zrobiłam podczas warsztatów, jeszcze przed obróbką:

warsztaty fotografii kulinarnej warsztaty fotografii kulinarnej

Oraz efekty finalne:

warsztaty fotografii kulinarnej

warsztaty fotografii kulinarnej

warsztaty fotografii kulinarnej

warsztaty fotografii kulinarnej

Nie mogę powiedzieć, żebym była zadowolona z tych zdjęć – totalnie “nie czułam” tego oświetlenia. Mimo licznych reflektorów i oddalenia źródła światła, ja wciąż widzę, ba, rzuca mi się w oczy, sztuczność tych zdjęć.

Moją tablice inspiracji ‘jedzeniowych’ znajdziecie oczywiście na Pinterest!

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

CINEMATOGRAPHY & COMPOSITING

Celem tych warsztatów było nauczenie nas ustawienia dramatycznego oświetlenia, które nada zdjęciu mocnego charakteru i odetnie sylwetkę od tła. To część pierwsza. W części drugiej, z pomocą kilku tutoriali, należało bohatera zdjęcia przenieść na inne tło, wkomponować, aby i tonalnie i oświetleniowo wpasował się w klimat fotografii. I już Wam mówię, że o ile zabawa w studiu dała mi dużo radości, tak nad tutkami z PS zakwitłam trzy godziny, by ostatecznie stworzyć dwa kiepskie fotomontaże. Przynajmniej wiem, że to też nie moja brocha. :)

Dwa podłużne softboxy ustawione równolegle po bokach modela, beauty dish (opcjonalnie) powyżej twarzy, aby doświetlić przednie partie. Wszystko ładnie widać na zdjęciach:

cinematography workshop

cinematography workshop

A oto, co (nie)udało mi się stworzyć w PS:

 cinematography workshop

cinematography workshop

O ile to monochromatyczne ujdzie w tłumie, tak Kapturek razi mnie po oczach. Wstyd i hańba, ale Was kocham mocno, więc się nie wstydzę i publikuję.

 

FASHION PHOTOGRAPHY

Ekhem, tu z kolei za dobrze nie pracowało mi się z modelką. Jakoś tak nie umiałyśmy się dogadać, zrozumieć swojej wizji, choć miałam przygotowanych kilka gotowych póz, o których odtworzenie poprosiłam.

Niestety oryginalne pliki zostawiłam w collegu (obiecuję odzyskać), dlatego mogę podzielić się z Wami jedynie dwoma efektami finalnymi. Dupy nie urwało, co?

fashion photography workshop

fashion photography workshop

Dupy nie urwało, co?

No to, żeby odwrócić Waszą uwagę, wrzucam kilka bezpiecznych póz dla modelki (znalezione w necie, nie umiem namierzyć autora).

fashion photography workshop

 

PRODUCT PHOTOGRAPHY

No, to były naprawdę dobrze spędzone dwie godziny! Przesiedziałam je z otwartą buzią, robiąc notatki. Okazuje się, że do PROFESJONALNYCH zdjęć produktów wcale nie trzeba posiadać sprzętu za milion. Wystarczą lampy z dolnej półki i dużo cierpliwości. My korzystaliśmy z dwóch podłużnych softboxów ustawionych równolegle. Trzecia lampa (ustawiona pod przedmiotem), skierowana na tło, aby je rozświetlić. W fotografii produktowej wiele trzeba się nakombinować, aby zrozumieć, jak światło oddziałuje na produkt, jak światła wpływają na siebie wzajemnie, jakich modyfikatorów użyć, aby uzyskać planowany efekt. Wszystko to przychodzi wraz z czasem, a raczej powinnam napisać, z długimi godzinami spędzonymi na ćwiczeniu. Ale da się, sama widziałam!

Studio Session Product Photography

Studio Session Product Photography-053

 

HIPER-REALISM IN PHOTOGRAPHY

Drugie najfajniejsze warsztaty, dwuetapowe. W pierwszej części skupiliśmy się na odpowiednim ustawieniu świateł – od dwóch można zacząć zabawę, ale im więcej, tym ciekawiej (choć także nieco trudniej). Osoby na zdjęciach, które zobaczycie zaraz poniżej, zostały oświetlone 4 lampami. Mam nadzieję, że zdjęcie dość dobrze pokazuj ich rozkład. Strumienica (ta niewielka z tyłu) miała za zadanie rozświetlić włosy, odciąć je od tła. Generalnie dąży się do wielu, głębokich cieni i kontrastów, dlatego ten typ fotografii świetnie sprawdzi się, jeśli chcemy pokazać przejaskrawione emocje. Mistrzem tu jest Jill Greenberg, zobaczcie jakie cuda tworzy: tu małpki, a tu dzieci.

hiper-realism photography

Drugi etap to oczywiście obróbka w Photoshopie. Zdjęcie powinno wyglądać na nieco niedoświetlone, aby dało się z niego więcej wyciągnąć. Fotografie po lewej są ‘surowe’, te po prawej już z zaaplikowaną serią obróbki w stylu HDR.

hiper-realism photography

To z kwiatkami lubię bardzo – dziwne, trochę niepokojące, no i ten cudny akcent…

hiper-realism photography

Jeśli jesteście zainteresowani efektem, znalazłam taki prosty, choć niedoskonały tutek; nada się na początek, a jak już nabierzecie wprawy, zachęcam do poszukiwania:

Mam też dla Was gratis – jedna z uczestniczek warszatów zapragnęła mnie na swoją modelkę, proszę Państwa, przed Wami RUDA JAKO MARSHMALLOW ALIEN!!

hiper-realism photography

No okej, można się śmiać, ale tylko trochę. Autor: Cara Salmon

PS Efekt gradientu na zdj. główny zgapiłam (ekhem, zainspirowałam się!) od Zombiaka :)

Macie jakieś doświadczenia z warsztatami fotograficznymi? Mielibyście ochotę wybrać się na któreś z tych wyżej opisanych?