jak zrobić autoportret

Jak zrobić autoportret

No dobra, trochę nakłamałam. W moim rozumieniu selfie to zdjęcie z tak zwanej rąsi, a ja dziś chcę pokazać Wam trzy sposoby jak zrobić autoportret. Wiecie, taki co ma ręce, nogi i głowę przede wszystkim.

Oczywiście najprostszym i najszybszym sposobem jest wciąż fotka z ręki, ale gdy aparat z obiektywem waży 2 kilosy, dodając lampę to już dwa i pół, cóż, na siłkę nie chodzę, więc wybieram raczej jedną z trzech poniższych opcji:

Jak zrobić autoportret

1. UPIERDLIWY

Do wykonania autoportretu sposobem nr 1 potrzebujesz przede wszystkim kilogramów cierpliwości. Przyda się też aparat i statyw. W sumie to ja wcale tej metody nie polecam. Właściwie po co o tym tu pisałam?!
Jak już podkreśliłam wyżej, proces dość upierdliwy:
– Aparat zamocuj na statywie; następnie w miejscu, gdzie zaraz będziesz pozować (nazwijmy je miejscem X), ustaw jakiś obiekt – stojącą lampę (ja tak zwykłam robić), albo wysoki kwiatek.
– W aparacie opóźnij samowyzwalacz, musisz mieć czas dobiec od aparatu do miejsca X. 10 sekund powinno być dobrze.
– Aby zwiększyć głębię ostrości zwiększ wartość przesłony; ten zabieg “naciągnie” dla nas margines błędu.
– Ustaw ostrość na obiekt w miejscu X, wciskając migawkę do połowy; na obiektywie ustaw MF (manual focus).
– Naciśnij spust migawki, biegnij w miejsce X i szeroko się uśmiechaj!
No. Trochę się człowiek nabiega, ciasto spali. Coś tam z autoportretów być powinno. Lepiej przejdź już do punktu drugiego.

 

2. Z PŁYTKI

Teraz wszyscy posiadacze Canonów mogą się uśmiechnąć. Do wykonania autoportretu drugą metodą potrzebujesz:
 • aparatu Canon
 • statywu
 • płyty CANON EOS SOLUTION DISC, z której instalujesz EOS UTILITY (jeśli macie namiary na inny program, za pomocą którego da się sterować aparatem z poziomu komputera- pisać koniecznie)
 • kabla USB
 • laptopa/ myszki na długim kablu lub bezprzewodowej

 

Ważne:

Posiadacze Canonów mogą skorzystać z darmowej płyty, dołączonej do zestawu Canon EOS Solution Disc i zainstalować program EOS UTILITY.

Posiadacze Nikonów mogą zainstalować z sieci darmowy program digiCamControl.

Posiadacze Sony Alfa mogą sobie zainstalować Remote Camera Control, ponoć działa tak samo.

Ponadto firma CamFi wypuściła na rynek urządzenie, które pozwala na bezprzewodowe sterowanie lustrzanką i jest prostą, acz kosztowną odpowiedzią, na tytułowe pytanie: jak zrobić autoportret.

 
– Po zainstalowaniu oprogramowania aparat podłącz kablem USB do komputera, ustaw go na statywie. Komputer (tutaj zbawieniem będzie laptop) musi być w zasięgu Twojej ręki, możesz wykorzystać bezprzewodową myszkę.
jak zrobić autoportret lustrzanką i cyfrówką Canon porady

jak zrobić autoportret lustrzanką i cyfrówką Canon
– Aparat ustaw na AF (auto-ostrzenie/focus), dostosuj parametry ekspozycji.

– Uruchom Canon Utility (u mnie uruchamia się automatycznie po podłączeniu aparatu).
– Wybierz CAMERA SETTINGS/REMOTE SHOOTING.

jak zrobić autoportret lustrzanką Canon– Na ekranie kompa powinno pojawić się dodatkowe okienko po prawej stronie, kliknij LIVE VIEW SHOOT.

jak zrobić autoportret

Mam nadzieję, że widzisz już swój obraz na ekranie ;] Prawdopodobnie jest zamazany jak twarz kumpla o 4 nad ranem po ostatniej imprezie. Spoko, zaraz temu zaradzimy.

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

 • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
 • nie wiesz jak zacząć
 • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
 • boisz się trudnych pojęć
 • masz mało czasu
 • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

– Najedź myszką na oczy (standardowe portrety zawsze ostrzymy na oczy!), kliknij dwa razy.
jak zrobić dobry i ładny autoportret
– W nowym oknie (które teraz powinno się pojawić), w zakładce FOCUS (ostrość), za pomocą strzałek wyostrz oko i rzęsy. Już? Zamknij okno.
jak zrobić autoportret zdjęcie
– Najedź myszką na symbol spustu migawki na monitorze, spójrz w obiektyw, uśmiechnij się szeroko i walnij sobie “selfie”.
jak zrobić autoportret zdjęcie
Wiem, że całość brzmi szalenie skomplikowanie i od samego czytania pulsuje Ci w okolicach skroni, ale gdy się ten program oswoi (a trwa to minut 15) Utility może okazać się wybawieniem. Przy użyciu tego programu powstała m.in. mini sesja na bloga oraz ta poniżej:
jak zrobić autoportret

jak zrobić autoportret
jak zrobić dobry autoportret

Można i tak…

jak zrobić autoportretDodatkowe info: dzięki programowi zyskałeś dostęp do wielu ustawień w aparacie, możesz więc swobodnie manipulować dostępnymi wartościami, zmieniać przesłonę czy ISO. Enjoy!

 

3. PILOT

To mój faworyt – najwygodniejszy, najszybszy sposób na autoportery, który nie wymaga od nas bycia w dwóch miejscach na raz (metoda pierwsza) czy oprogramowania. Odpowiedź na pytanie jak zrobić autoportret jeszcze nigdy nie była tak oczywista.
jak zrobić autoportret

Do zrobienia “selfie” potrzebne są:

 • aparat
 • statyw
 • pilot dedykowany Twojemu sprzętowi
Pilocik (tak jak ten od TV) działa na podczerwień, a więc najlepiej ustawić 2s opóźnienia (u mnie ta opcja jest też na pilocie), skierować pilot w stronę aparatu, wcisnąć przycisk, schować pilot i ustawić się do zdjęcia.

Pilot można zakupić oryginalny (w każdym firmowym sklepie), bądź chińszczyznę za 3 funty na e-bayu, impreza nie jest droga, a najwygodniejsza i dająca najwięcej swobody. Lubimy się. Efekt:

jak zrobić autoportret

 

Z użyciem pilota wykonałam też sesję o moim makijażu.

Uf, dobrnęliście do końca? Jeśli szczególnie lubujecie się w selfie właśnie, może macie inny sposób wart polecenia?

Daj znać w komentarzu czy po przeczytaniu powyższych wskazówek wiesz już, jak zrobić autoportret? Trzymam kciuki za odpowiedź twierdzącą. 
[readolog_alert type=”alert-warning” ]PS Zdjęcie tytułowe przerobione z użyciem moich autorskich akcji. Do kupienia w Mój Szop.[/readolog_alert]