Jak kupować na eBAY

To że eBay jest największym na świecie internetowym serwisem aukcyjnym tłumaczyć chyba nie muszę. Allegro mogłoby spokojnie siąść w kącie i rozwyć na całego, takie jest przy eBayu malutkie. Pierwszy kontakt z tym serwisem miałam ponad 4 lata temu, gdy przeniosłam się do UK. Przebrnęłam przez rejestrację, a potem się przeraziłam i poprosiłam o pomoc znajomego. Przy drugim podejściu poszło gładko i od tamtej pory kupiłam już niezliczone ilości rzeczy: masę firmowych ciuchów, kilka par butów, kosmetyki z Korei, akcesoria do aparatu, telefon, ciekawe gadżety ze dalekiego wschodu, czy półprodukty do projektów DIY. Myślę, że moje doświadczenie jest na tyle bogate, żeby mogła nakierować i Was. Nie ma czego się bać, a jak już przebrniecie przez rejestrację, świat gadżetów za grosze stanie przed Wami otworem.

Z dzisiejszego wpisu dowiecie się jak się zarejestrować, jak szybko znaleźć właściwy produkt, jakiemu sprzedawcy warto zaufać i które opisy wodzą nas za nos. Będzie też o ‘garażowych’ sprzedawcach oraz kilka słów sprzedaży zagranicznej.

REJESTRACJA

Bez znaczenia, czy założysz konto na ebay.pl czy co.uk czy jakimkolwiek innym. Twoje konto będzie aktywne w każdym kraju. Z tego względu polecam Wam zarejestrować się na ebay.pl – w swoim języku zawsze raźniej :)
Dokładna instrukcja, krok po kroku: JAK SIĘ ZAREJESTROWAĆ. Istotne jest to, że wcale nie musisz czekać na list z kodem potwierdzającym, po dokonaniu rejestracji i aktywacji konta poprzez kliknięcie w link w e-maliu, od razu możesz rozpocząć zakupy!

ZAKUPY

No, przejdźmy już do tej przyjemnej części.
Jeśli dokładnie wiesz czego szukasz, skorzystaj z wyszukiwarki. Pamiętaj, aby możliwie sprecyzować nazwę przedmiotu. Powiedzmy że chcesz kupić konkretny krem konkretnej marki. W wyszukiwarkę wklep zatem “KREM BB SKINFOOD”. Nawet jeśli żaden sprzedawca nie wystawił na sprzedaż nic, co odpowiadałoby kryteriom wyszukiwania, ebay przeszuka aukcje międzynarodowe i takie wyniki ukażą się Twoim oczom. Jeśli nie zależy Ci na błyskawicznej dostawie do domu, przejdź na ebay.com i wpisz to samo wyszukiwanie w języku angielskim. Amerykańska odnoga ebaya jest tą najpopularniejszą, gwarantuję Ci że znajdziesz to, czego szukasz. :)
jak kupować na ebay
Jeśli chcesz kupić damski zegarek, ale nie masz na oku żadnej konkretnej firmy, ani modelu, możesz przejrzeć kategorie i proponowane przez ebay firmy:
Gdy masz już jakieś pojęcie, powiedzmy że zaciekawiły cię zegarki firmy FOSSIL (swoją drogą uwielbiam tą markę!), wpisz w wyszukiwarkę “fossil zegarek damski”, w kategoriach wybierz ZEGARKI I BIŻUTERIA.
Twoim oczom ukazuje się 3755 wyników. Cóż, warto doprecyzować: cenę, kraj wysyłki, czy sposób sortowania rezultatów wyszukiwania:
Załóżmy, że interesują cię tylko akcje typu KUP TERAZ, zegarek chcesz komuś podarować, więc zaznaczasz opcję NOWY Z METKĄ. Na prezent chcesz przeznaczyć 400zł, wciąż masz dużo czasu oraz chcesz mieć duży wybór, więc z lokalizacji przedmiotu zaznaczasz CAŁY ŚWIAT.Jeśli przeglądasz aukcje z odzieżą, po lewej stronie pojawią się opcje, jak rozmiar, kolor, materiał…
jak kupować na ebay, jak się zerejestrować
No, po określeniu powyższych na liście masz 96 wyników, czyli liczbę, którą jesteś w stanie ogarnąć nie spędzając na ebayu jakiegoś tygodnia.
Ok, załóżmy że odnalazłeś ten jedyny model, kliknij w zdjęcie, ebay przeniesie cię na stronę tej konkretnej aukcji. Tutaj też jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wszystkie podkreśliłam.
jak kupować na ebay
To, że w opisie widnieje słówko “new” wcale nie oznacza, że zegarek jest rzeczywiście nowy, dlatego zawsze sprawdzaj okienko STAN PRZEDMIOTU. Sprzedawcy tworzą opis tak, aby… produkt sprzedać. Często podając nazwę znanej firmy, czy popularny model, choć w rzeczywistości produkt, to podróba.W szarym oknie po prawej stronie (fot.wyżej) znajdują się informacje o sprzedawcy. Jeśli mowa o droższych zakupach, zawsze decyduję się na sprzedawców/sklepy z kilkoma tysiącami komentarzy i z minimum 95% pozytywnych opinii. 
W opisie aukcji znajdziemy dodatkowe informacje, jak model (tutaj zegarka), po raz kolejny jego stan (warto to czytać zwłaszcza, gdy produkt oznaczony jest jako NOWY BEZ METKI, wtedy może nie posiadać oryginalnego opakowania). Obok widnieje zakładka wysyłka i płatności.
Jak jeszcze rozpoznać doświadczonego sprzedawcę? W oknie aukcji znajdziecie prawdopodobnie opis produktu na tysiące znaków :) Kilka dodatkowych zdjęć, info o gwarancji (!) a także metody płatności akceptowane przez sprzedawcę, politykę zwrotów, czy czas wysyłki.

 

ZAGRANICZNY SPRZEDAWCA

Jak już wspomniałam wyżej, sama najczęściej kupuję na ebay.co.uk lub tym z końcówką .com. Po pierwsze wybór jest nieporównywalnie większy, po drugie ci zagraniczni często oferują darmową wysyłkę. Dzięki naszemu adresowi, który podaliśmy przy rejestracji, ebay sam przelicza cenę wysyłki oraz średni czas dostawy.
Podczas zakupów zagranicznych pojawia się tylko jeden problem: cło. Mieszkając w UK nigdy problemów z cłem nie miałam (sami sprzedawcy dobrze wiedzą, jak sobie z prawem poradzić), ale mieszkańców Polski szczerze zachęcam do zapoznania się z poradnikiem ZAKUPY ZA GRANICĄ. Ebay przygotował wszystkie zagadnienia, koniecznie zerknijcie przed kliknięciem KUP TERAZ.

 

SPRZEDAWCA ‘GARAŻOWY’

Tak nazywam osoby prywatne, które po jakiś czystkach w chałupie wysprzedają zbędne przedmioty. Takiego sprzedawcę poznasz po typowym zdjęciu najczęściej kiepskiej jakości oraz niewielkiej ilości komentarzy i krótkim opisie produktu, zazwyczaj bez dodatkowych zdjęć. Co ważne, prywatni sprzedawcy nie akceptują zwrotów!

DODATKOWE PORADY

Rzadko kupuję w trybie LICYTACJI, od 3 lat cierpię na małą ilość wolnego czasu, stąd zawsze wybieram przycisk KUP TERAZ, płacę i zapominam o sprawie, dopóki do drzwi nie dobija się listonosz. Niemniej w zamierzchłych czasach przemierzyłam scrollem kilometry licytacji i załapałam się na masę okazji, takich jak fikuśna bielizna z Korei, czy biżuteria po kilka pensów. Polecam wytrwałym. Zwłaszcza, gdy mowa o czymś, co dopiero na polskim rynku zaczyna być modne.

Po przeczytaniu powyższego strach przed kupowaniem za pośrednictwem eBay powinien zniknąć, no, zmaleć chociażby. Wiecie już jak szybko znaleźć produkt, jakiemu sprzedawcy warto zaufać i które opisy wodzą nas za nos. W następnej części prześledzimy akcję od zakupu, przez płatność PayPalem, aż do reklamacji, czy zwrotu.

No, to kto już pędzi się rejesterować??