czy warto płacić profesjonaliście

Profesjonalny fotograf – czy warto mu płacić?

Pewnie już nie raz zdarzyło Ci się stanąć przed dylematem – profesjonalny fotograf czy ciocia z Iphonem? Roczki, pierwsze kroczki, chrzty, ciąże i ich skutki, śluby czy też zdjęcia z miłości, bez okazji. Są takie momenty, których nie uwiecznienie to zbrodnia, tyle, że z przyczyn mi nieznanych, wciąż niekaralna. Jestem wielką fanką zatrzymywania chwil (pewnie już zdążyliście to wyłapać), zwłaszcza tych najzwyklejszych, prostoty codzienności. Oczywiście to jest sprawa indywidualna, masz prawo żywić wstręt do wszelkich obiektów aparato-podobnych, a na widok fotografa dostawać mini-drgawek i wzmożonego pocenia, jednakże jeśli następnym razem będziesz zastanawiać się, czy stworzenie pamiątki na następne lata powierzyć cioci z lustrem na trybie auto, czy profesjonaliście, przeczytaj ten tekst.

 

PROFESJONALNY FOTOGRAF – CZY WARTO MU PŁACIĆ

Proszę państwa, oto lista zagadnień, która raz na zawsze podsumuje, dlaczego profesjonalny fotograf jest lepszy niż amator:

 

ZAPASOWY SPRZĘT

Mało kto zakłada najgorsze scenariusze, a jeszcze mniej osób się na nie przygotowuje. Wyobraź sobie, jak Twój świeżo poślubiony małżonek/małżonka właśnie daje Ci pierwszego małżeńskiego buziaka, na oczach księdza/urzędnika, a cioci, jedynej fotografującej Was osobie, pada właśnie Iphone. Profesjonalny fotograf ma zapasowy sprzęt – body, obiektywy, lampę i w dowolnej chwili, sprawnie, podmieni co trzeba na egzemplarz działający.

 

KARTY PAMIĘCI

Profesjonalny fotograf wie, że jego sprzęt to inwestycja, ci poważni nie kupują badziewia z kiosku, a co wujaszek Staszek za SD wsadził do swojego kompakcika, to już w sumie nie wiadomo. Profesjonalista ma kilka dobrej jakości kart pamięci – gdy pierwsza się zapełni, używa kolejnej, gdy jedna padnie, nie traci całego materiału, a tylko jego część. Shit happens, ale tylko ci pro wiedzą, jak szybko sytuację uratować.

 

UMOWA

Podpisując umowę, zwyczajnie w świecie wiesz za co płacisz i kiedy to dostaniesz. Fotograf ma obowiązek wywiązać się ze zlecenia w terminie, a jeśli tego nie robi, łamie prawo. No i nie jest profesjonalistą. Ty możesz śmiało taką osobę pozwać, albo chociaż pisemkiem od prawnika zmobilizować do odroczenia prokrastynacji na rzecz Twojego zlecenia. Nie wyobrażam sobie nie mieć pewności.

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

JAKOŚĆ

Zaczynając od aparatu, przez lampy i obiektywy, na oprogramowaniu kończąc – profesjonalista dba o dobry sprzęt, bo tylko on gwarantuje wysoką jakość, a Ty za tą jakość powinieneś chcieć zapłacić. Nie ma półśrodków, wyjątków i odstępstw od reguły. Chcesz najlepszych zdjęć, wybieraj najlepszych fotografów, a tacy się cenią.

 

GOTOWE PRODUKTY

Zdjęcia gotowe do oddania lądują na spersonalizowanej płycie DVD (aktualnie skutecznie wypieranej przez pendrives), nierzadko są to małe dzieła sztuki, pięknie opakowane, w akompaniamencie odbitek czy albumu* (o, to dodatkowy plus – u profesjonalisty z łatwością rozszerzysz swoją ofertę o fotoalbum, odbitki, także długo długo po uroczystości), najczęściej dostajesz także galerię zdjęć on-line, którą w mig roześlesz do wszystkich uczestników zabawy; wszystko cudnie się prezentuje, tworzy spójną całość i jest najwspanialszą pamiątką! A o to w tym wszystkim chodzi.

fotografia ślubna kamila piech
autor zdjęcia: Kamila Piech

* jeśli właśnie jesteście na etapie poszukiwania pro fotografa, który robi takie cuda – gorąco zachęcam Was do zapoznania się z portfolio Kamilii, która jest po prostu genialna w tym co robi, a miłość do fotografii i ludzi, kipi z każdego reportażu.

 

WIEDZA

Ludzie wprost uwielbiają ignorować proces i skupiać się tylko na rezultacie. Profesjonalista ma za sobą miesiące, o ile nie lata, intensywnej nauki, godziny spędzone na obróbce, aby wreszcie uzyskać ten efekt, lata kombinowania, doszkalania się (nierzadko po godzinach), zarywania nocy, aby zdobyć zasób wiedzy, który pozwoli zatrzymać te najważniejsze momenty w najlepszy sposób. Płacąc profesjonaliście, płacisz za wiedzę, którą zdobywał od dawna, a także za jego…

 

… DOŚWIADCZENIE

Które uratuje Cię z wielu “opresji”. Profesjonalista przygotowany jest na fatalne warunki oświetleniowe, co więcej, jego doświadczenie (i wiedza techniczna) pomogą kilka lampek przekuć w klimatyczne zdjęcia. Doświadczony fotograf nie przerazi się na widok zapłakanego maleństwa, choć mowa o sesji noworodkowej, nie spanikuje, gdy nastolatkowi twarz wysypało pryszczami, bo dzięki połączeniu wiedzy i doświadczenia wie, jak ustawić Cię do zdjęcia, jak zamaskować dodatkowe kilogramy, odstające uszy, co robić, gdy rodzina ze stresu na sesji, zaczyna się kłócić, pomoże, doradzi, zabawi dzieciaka, złapie najpiękniejsze momenty, kreatywnie się wykaże, a w efekcie odda materiał, który wart był swojej ceny.

Wybierając profesjonalistę, wybierasz jakość, doświadczenie, wiedzę i pewność. Wybierasz piękne zdjęcia.

Jeszcze się wahasz?