gdzie założyć swoje portfolio fotograficzne za darmo

Portfolio fotograficzne online

Portfolio fotograficzne online to etykieta każdego fotografa. Ciężko będzie Ci zdobyć pierwsze zlecenia na piękne oczy, chyba, że piękne oczy pokazane będą na niezłych zdjęciach, a te z kolei w dobrze się prezentującej galerii.

Przygotowałam dla Was listę miejsc, gdzie za darmo możecie zaprezentować swoje fotografie. Jeden z portali to jednocześnie baza fotografów – dzięki rejestracji w tym miejscu, możecie złapać zlecenia! Nieco niżej zamieszczam szczegóły.

Na wstępie zaznaczę, że to nie jest przegląd wszystkich dostępnych opcji. Jak pewnie się domyślacie, taki wpis miałby setki pozycji. Starałam się wybrać galerie, które wyróżniają się mocną społecznością, łatwością użytkowania czy przyjaznym interfejsem.

 

Portfolio fotograficzne online

 

Nazwy serwisów są jednocześnie linkami – kliknij w nie, by przenieść się na wybraną stronę.

 

ZnanyFotograf.com

Co powiecie na upieczenie dwóch pieczeni (w wersji wege: ziemniaków) na jednym ogniu? Znany Fotograf  to portal, który pozwala na:

  • stworzenie własnego portfolio online – zupełnie za darmo, bez limitów i znajomości programowania, kodowania i innych HTMLów
  • pozyskanie klientów – logując się w serwisie, zaznaczasz zakres swojej pracy, rejon, podajesz dane kontaktowe i trafiasz do bazy! Ty możesz leżeć i pachnieć, klienci sami Cię odnajdą ;)

W serwisie funkcjonuje zakładka TOP 10 – to tam znajdziemy 10 najchętniej przeglądanych fotografii oraz 10 profili. Świetna i darmowa reklama!

Zarejestruj się, zaproś znajomych do odwiedzenia swojego profilu, by znaleźć się w wyróżnionych. Polecam się śpieszyć, portal dopiero się rozrasta.

>> Im szybciej się zarejestrujesz, tym większa szansa, by trafić do TOP 10, lub znaleźć klienta. <<

portfolio-fotograficzne-online

 

500px.com

To świetna opcja dla osób, których zdjęcia są już na przyzwoitym poziomie. Szczególnie na zachodzie 500px jest postrzegany jako dość prestiżowe miejsce. Nie zrażaj się tym jednak.

Serwis oferuje bardzo przyjazny interfejs. Sama galeria jest prosta, schludna i pozwala pięknie wyeksponować Twoje zdjęcia. A o to w tym wszystkim chodzi.

W wersji darmowej jest limit 20 zdjęć tygodniowo. Co istotne, za pośrednictwem serwisu możesz także wystawić swoje fotki na sprzedaż.

portfolio-fotograficzne-online-1

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

Wix.com

Serwis ten wspominam nieco z sentymentem – to w tym miejscu było i moje pierwsze portfolio fotograficzne online. Od tego czasu serwis bardzo się rozwinął, powstało wiele nowych, bardzo efektownych szablonów, które działają na zasadzie drag & drop.

Strony stworzone z użyciem Wix prezentują się naprawdę profesjonalnie i to duży plus tego serwisu. Są jednak pewne minusy, o których muszę Wam napisać. Trochę nawet przestrzec.

Wix daje możliwość rejestracji własnej domeny (zamiast tojestprzyklad.wix.com możesz mieć tojestprzyklad.pl, czy cokolwiek tam sobie wymarzysz, czyt. wykupisz). Jednak domena rejestrowana jest na firmę Wix, nie na użytkownika. Oznacza to, że jeśli w pewnym momencie nie będziesz chciał już korzystać z usług tej firmy i zapragniesz przenieść się gdzieś indziej – będziesz mógł, ale właścicielem domeny wciąż jest Wix.

Dlaczego więc piszę o tym serwisie? Bo to bardzo estetyczna opcja na początek, dla wszystkich tych, którzy chcą mieć profesjonalnie wyglądające portfolio, jednak bez własnej domeny. Gdybym teraz zakładała swoją galerię zdjęć, wybrałabym Wix. Bez dwóch zdań.

portfolio fotograficzne online

 

Blogger.com

To dziecko z rodziny Google. Portfolio na bloggerze to duża pewność, że nic Ci nagle nie zniknie, choć umówmy się, korzystasz z obcych serwerów, więc nie można mówić o 100%.

Blogger (blogspot) może kojarzyć Ci się z serwisem dla blogerów i w istocie tak właśnie jest. Mój blog też kiedyś tam właśnie miał domek.

Z użyciem wbudowanych szablonów można stworzyć bardzo (bardzo!) minimalistyczne portfolio fotograficzne online. W sieci dostępne są także darmowe skórki – szablony, które pomogą Ci stworzyć świetne i darmowe portfolio na blogspocie. Fajna opcja, tylko to wyskakujące powiadomienie o cookies szalenie mnie wkurza!

15GB na fotografie.

portfolio-fotograficzne-online-6

 

Flickr.com

To wielgachna galeria fotografii i bardzo popularny serwis, do którego powstało także sporo wtyczek do WordPressa czy Bloggera na przykład. Flickr ma dwa cele. Po pierwsze chce, aby użytkownicy mogli dzielić się swoimi zdjęciami z innymi osobami. Po drugie dąży do umożliwienia łatwego zarządzania treścią – zdjęciami i wideo.

Co istotne, na Flickr mamy łatwy dostęp do parametrów ekspozycji danego zdjęcia (tak zwane EXIF). Minus – do rejestracji wymagane jest konto (email) na Yahoo, więc rejestracja wymaga kolejnego kroku.

1TB przestrzeni dyskowej na Twoje fotografie.

portfolio-fotograficzne-online-2

 

WordPress.com

To bezpłatny serwis, jednak tutaj otrzymujemy tylko 3GB miejsca. Na galerię wystarczy, blog – raczej nie bardzo. Ponadto serwis może wyświetlać swoje reklamy.

Co istotne, WordPress.com daje nam możliwość podpięcia swojej domeny (dowiedz się, czym jest domena i hosting), jednak jest to koszt kilkunastu dolarów rocznie (oprócz kosztów samej domeny). Plusem jest ogromna ilość szablonów dostępnych w sieci, także tych zupełnie za free.

portfolio fotograficzne online

 

Jeśli szukasz serwisu, który sprawdzi się w roli bloga, czytaj mój artykuł gdzie założyć bloga – znajdziesz tam porównanie kilku popularnych rozwiązań.

 

Tak prezentuje się moich 5 propozycji. Jeśli uważacie, że pominęłam jakiś wartościowy serwis, dajcie mi znać w komentarzach.

 

Kogo zmobilizowałam do założenia swojego portfolio? Chcecie wpis, gdzie powiem Wam, dlaczego warto takie mieć i jak wybrać najlepsze zdjęcia?