gra habitica - zagraj w życie

Habitica

- zagraj w życie!

Habitica to prosty program, który pomoże Ci wreszcie ogarnąć życie. Siebie. Zadania dnia codziennego. Nudne, żmudne i powtarzalne oraz te nietypowe, do zrobienia na raz. To także świetne narzędzie do wykształcenia pozytywnych nawyków. W nagrodę możesz sobie wyhodować ziejącego ogniem smoka (Pan Mąż) albo różowego kaktusa (ja! ja!). Zaprosić do zabawy znajomych, wspólnie pokonywać wrogów, zbierać złoto i walczyć z prokrastynacją bez łez, potu i nawet kropli krwi.

Gdy po raz pierwszy moja przyjaciółka wspomniała mi o tym programie, podeszłam do tematu bardzo na luzie. Przecież mam kalendarz, ogarniam siebie i swoje zadania, życie ogarniam, po cóż miałby mi być jakaś gierka, przecież grać nawet nie lubię. Tak bardzo się myliłam… Nie wierzysz? Od kiedy Pan Mąż zaczął używać gierki regularnie, jego życie stało się prostsze, bardziej poukładane. Potem to on namówił mnie, pokazał co i jak i przepadłam. A, że moje rude serce dobre jest, dzielę się i z Wami.

 

HABITICA – GRA W ŻYCIE

 

Co to jest Habitica

Narzędzie, które wreszcie pomoże Ci się ogarnąć :) A bardziej konkretnie program online lub aplikacja (dostępna na Androida jak i IOS), dzięki której możesz trzymać wszystkie swoje zadania w jednym miejscu. Osobiście korzystam z niej “stacjonarnie” na komputerze, ale wierzę, że wersje mobilne znacząco nie odbiegają od programu online, więc poniższe screeny i instrukcja przydadzą się każdemu, bez względu na urządzenie, przez które chce z niej korzystać.

 

W czym pomaga Habitica

Jestem wzrokowcem, dlatego od zawsze tworzę listy wszelakiej maści. Inna sprawa, że tych list notorycznie zapominam. Ponadto jestem przekonana, że zapisanie konkretnego zadania/działania/celu to pierwszy krok do jego realizacji. Zapisując, sami sobie przyrzekamy wywiązanie się z obowiązku. Tak więc zamiast zaprzątać głowę tym, co jeszcze dziś masz do zrobienia, pozwól sobie odetchnąć i załóż swoje konto! Nie ma nic przyjemniejszego, niż świadomość pod koniec dnia, że się zrobiło kawał dobrej roboty.

 

Jak działa Habitica

Strona podzielona jest na dwie główne części: zadania oraz panel użytkownika.

OKNO ZADANIA:

To tutaj toczy się codzienna batalia o punkty i realizację celów. Do dyspozycji mamy trzy kolumny:

 1. NAWYKI – w tym miejscu wpisz czynności, które chciałabyś wykonywać na najczęściej. To takie pozytywne nawyki. Np. zero słodyczy, spacer, aktywność fizyczna, kreatywne zabawy z dzieckiem. Nawyki, który chcesz w sobie wykształcić.
 2. CODZIENNE – tutaj lądują powtarzalne czynności: obowiązki domowe, komentowanie blogów :), odpowiadanie na maile, zakupy, 30 minut tylko dla siebie i tak dalej.
 3. DO-ZROBIENIA – to kolumna, w którą wrzucasz zadania, które wystarczy wykonać raz. Nie są to codzienne zobowiązania ani nawyki. To miejsce na wszystkie te rzeczy, których zrobienie zazwyczaj nie zajmuje sporo czasu, ale już od bardzo dawna je odkładasz. Na pewno wiesz, co tam sobie wpisać… Kontrola u dentysty? Porządek w zdjęciach? Segregacja ciuchów?

habitica zarządzanie zadaniami

KOLORY ZADAŃ

Świeżo dodane do listy zadanie ma kolor żółty. W kolumnie NAWYKI oraz CODZIENNE, im dłużej wykonujesz dane zadanie, tym bardziej zmienia się jego kolor. Od niebieskiego, przez morski, do zielonego. Wtedy powinno się radować Twe serce. Odhaczone zadanie na dany dzień zmienia kolor na szary, abyś tego dnia nie musiała już się nim przejmować. W kolumnie DO-ZROBIENIA wykonane zadanie znika z listy, choć oczywiście możesz wrócić do wszystkich zrobionych punktów, klikając w przycisk SKOŃCZONE. Jeśli nawalasz, zadanie zmienia kolor na pomarańczowy. Długo odkładane zadania stają się czerwone, nawet bordowe. Mam takie dwa na liście. Zero powodów do dumy.

EDYCJA POSZCZEGÓLNYCH ZADAŃ

Klikając w symbol ołówka masz możliwość dokładnej edycji. Kolumna CODZIENNE wcale nie oznacza, że każde z tych zadań wykonujesz od poniedziałku do niedzieli. Możesz ustawić w jakie dni obowiązuje Cię wykonanie poszczególnych zadań czy zmienić poziom trudności (im trudniejsze zadanie, tym więcej za nie otrzymasz punktów).

zarządzanie zadaniami aplikacja

zarządzanie zadaniami aplikacja

 

PANEL UŻYTKOWNIKA:

Jeśli zaliczasz się do grona miłośników gier, ten podpunkt zaciekawi Cię szczególnie. To w tym miejscu będziesz monitorować swoje postępy, analizować, wyciągać wnioski i cieszyć się złotem.

zarządzanie zadaniami aplikacja

Czerwona linia to zdrowie, żółta to doświadczenie, niebieska – mana. Niebieska linia pojawia się dopiero po osiągnięciu 10 levelu. Zdrowie odnawia się dopiero po zdobyciu kolejnego poziomu. Po wykonaniu zadania otrzymujesz doświadczenie i manę. A także pieniądze. Jeśli nie wykonasz zadania, na drugi dzień stracisz nieco punktów życia. Po utracie całego życia, tracisz także ostatni level. Po zdobyciu określonej sumy możesz dla swojej postaci dokupić akcesoria czy ciuchy. Cześć z nich zwiększa niektóre Twoje umiejętności, dzięki czemu szybciej zdobywasz kolejny level czy dostajesz więcej punktów za realizację zadań. Jest to dla mnie część najmniej atrakcyjna, a przy pisaniu tego fragmentu co rusz pytam Pana Męża co i jak, bo sama nie ogarniam, ale rozumiem, że to element kluczowy dla wielu z Was. :)

 

MENU GŁÓWNE:

Nad panelem użytkownika masz dostęp do menu głównego:

 • ZADANIA – tutaj teraz jesteśmy, główny panel w Habitice
 • UŻYTKOWNIK – w tym miejscu możesz dostosować wygląd swojej postaci
 • SPOŁECZNOŚĆ – nie do końca ogarniam możliwości tego elementu, ale istotnym jest zielony przycisk ODPOCZYWAJ W GOSPODZIE. Po jego wciśnięciu Twój ludek pójdzie w kimę, a Ty nie zyskasz, ale też nie stracisz, gdy nie wykonasz żadnych zadań. Odpoczywam w gospodzie w każdy nietypowy dzień – odwiedziny znajomych, dzień spędzony poza domem, dzień offline.
 • EKWIPUNEK – bardzo fajna zakładka, o ile nie przesiadujesz tu całymi dniami! To tu, z jajek, dodatków i eliksirów możesz tworzyć sobie zwierzaki. Kaktusy i lisy rządzą!!!

Poniżej x wersji mnie i Pana Męża w trakcie “gry”. Słodko, nie?

habitica program do zarządzania zadaniami

 

Dlaczego to działa

Czysta psychologia! Banalna psychologia. Patrzcie.

 • Po pierwsze masz wszystko jest w jednym miejscu. Łatwo dostępne.
 • Nie musisz martwić się, że coś Ci umknęło, przecież “miałaś coś jeszcze zrobić, tylko, eee, yyyy, co to było…”. Koniec zaprzątaniem sobie łepetyny bzdurami, domysłami . Wolny umysł to szczęśliwy umysł.
 • Możesz na bieżąco monitorować swoje postępy.
 • Konkretna nagroda za wykonane zadanie, bolesna kara za lenistwo i niedopatrzenia. System kar i nagród działa na dzieciaki, dlaczego miałby nie działać na Ciebie?
 • Zadania do wykonania “na raz” znikają z listy, gdy tylko się z nimi uporasz.
 • Dzięki kolorom od razu widzisz, jakie strefy życia zaniedbujesz.

 

Twórcy piszą, że Habitica to darmowa aplikacja, która umożliwia budowanie pozytywnych nawyków i znacząco podnosi produktywność. Zagraj w życie. Nie słuchaj autorów, mnie też nie słuchaj. Sama się przekonaj! A potem zostaw lajka na zachętę:

PS Uporałam się z newsletterem i znów można dopisywać się do listy, do czego, oczywiście, bardzo mocno zachęcam ;]

Zdjęcie główne przerobione za pomocą akcji Wata cukrowa, dostępnej w zestawie AKCJI PASTELOWYCH, na stronie MojSzop.pl