fotografia zwierząt - poradnik dla początkujących

Fotografia zwierząt

- poradnik dla początkujących

Dziś moje Rudziki przekonacie się, że fotografia zwierząt to nie jest zaawansowane hokus-pokus dla czarownic. Kilka podstawowych zasad w połączeniu ze znajomością swojego aparatu, będzie skutkowało cudnymi ujęciami. Oddaję Was w dobre ręce – Iza już od kilku lat ostro pracuje, by jej zdjęcia zwierząt były coraz lepsze. Więcej o autorce poradnika przeczytacie na końcu tego wpisu, a teraz już uczcie się, jak lepiej uwieczniać w kadrze czworonogi.

 

Fotografia zwierząt

Moja przygoda z fotografią zaczęła się w 2010 roku od fotografowania psów na zawodach psich zaprzęgów. Od tamtej pory nieprzerwanie rozwijam się w kierunku fotografii zwierząt, jeżdżąc po całej Polsce w poszukiwaniu nowych, klimatycznych miejsc oraz nietuzinkowych modeli. Moje fotografie wygrywały już konkursy, a także pojawiały się na ogólnopolskich wystawach poświęconych fotografii zwierząt.

Fotografuję Nikonem D7100, zaś obiektywy to Nikkor 55-300mm, Nikkor 85mm oraz Nikkor 50mm. Jak jednak zacząć przygodę z fotografowaniem czworonożnych braci mniejszych? Przecież niemal każdy ma ukochanego przyjaciela z futerkiem w domu, którym chciałby się pochwalić! Nie martw się – przychodzę z pomocą!

 

1. Oddech w kadrze

Fotografia zwierząt nie trzyma się sztywnych reguł, ale jeśli miałabym wybierać tą najważniejszą, z pewnością byłby to oddech w kadrze. Co się za tym kryje? Musisz zostawić trochę przestrzeni tam, gdzie zwierzę spogląda bądź w którą stronę się kieruje. Bez tej zasady otrzymasz efekt klatki, którego koniecznie trzeba unikać – zdjęcie bez oddechu jest z reguły gorzej odbierane i z całą pewnością gorzej wygląda.

fotografia zwierząt poradnik

fotografia zwierząt leśnych i domowych - poradnik dla początkujących

fotografia zwierząt leśnych i domowych - poradnik dla początkujących
Zdjęcie edytowane z użyciem akcji klimatycznych – romantyczna

Poradnik jak fotografować zwierzęta - fotografia zwierząt

 

2. Oczy są zwierciadłem duszy

Zawsze staraj się ustawiać ostrość na oczy – czy to w portretach, czy w ujęciach bardziej dynamicznych. Są one najważniejszą częścią kadru, warto więc tak budować ujęcie, by to oko znalazło się w jednym z punktów złotego podziału. Staraj się także wybierać takie kadry, gdzie oko jest wyraźnie zarysowane, doskonale widoczne i niczym nie przesłonięte. Staraj się także unikać publikacji zdjęć, gdzie oczy są zamknięte lub półprzymknięte.

jak fotografować zwierzęta
Na zdjęciu: Gypsy Cob Lenny ze Stajni Podolin. EXIF: ISO 640, f/2.2, 1/640

Poradnik jak fotografować zwierzęta - fotografia zwierząt

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

3. Perspektywa ma znaczenie

Oczy u zwierząt pełnią też kolejną ważną funkcję – są punktem odniesienia do wybrania odpowiedniej perspektywy w fotografowaniu. Co to znaczy? Musisz się zniżyć do ich poziomu! Fotografując więc psy powinieneś leżeć, zaś konie z reguły fotografować w kucki.

Dwie fotografie zrobione nieco niżej niż oczy:

fotografia zwierząt leśnych i domowych - poradnik dla początkujących

fotografia zwierząt leśnych i domowych - poradnik dla początkujących

I dwie wykonane na równi ze spojrzeniem:

poradnik dla początkujących - fotografia zwierząt

fotografia zwierząt leśnych i domowych - poradnik dla początkujących

 

4. Tło jako dopełnienie zdjęcia

Bardzo wielu początkujących fotografów zapomina zupełnie o tle, będąc tak zaaferowanym fotografowanym modelem. Fotografia zwierząt w przypadku tła niewiele się różni od innych dziedzin – musisz pamiętać, żeby żadne słupy nie wystawały im z głowy lub nie wkraczały gdzieś z boku, skutecznie psując odbiór całej fotografii. Niekiedy tło stanowi ważniejszą część zdjęcia niżeli sam fotografowany zwierz lub jest integralnym dopełnieniem całego obrazka, do czego zresztą warto dążyć.

fotografia zwierząt leśnych i domowych - poradnik dla początkujących
Na zdjęciu Gypsy Cob Marmolada, własności Gypsy Horses of Podolin Stud; EXIF: ISO 500, f/4.5, 1/800; zdjęcie edytowane z użyciem akcji klimatycznych (melancholia)

fotografia zwierząt poradnik

 

5. Dobra postawa to podstawa

Konia lub psa sfotografować łatwo, ale zrobić to poprawnie – już o wiele trudniej. Psy staraj się fotografować z zamkniętym pyskiem (choć nie zawsze jest to możliwe, wiadomo) – jeżeli decydujesz się na sesji na portrety i bardziej dynamiczne ujęcia, statyczne zawsze rób najpierw, dopiero później zacznij fotografować w ruchu. Pies po szalonych biegach będzie wyglądać mniej korzystnie z otwartym pyskiem, a też na pewno nie będzie tak chętnie pozować. U koni rzecz jest jeszcze trudniejsza – wystarczy, że koń ustawi jedną z nóg nie tak jak trzeba i dostaniesz świetną wadę postawy. Do tego dochodzi też ułożenie szyi oraz głowy, zad nie może być wyżej niż kłąb… i nagle okazuje się, że tak naprawdę ustawienie konia prawidłowo niemal graniczy z cudem. Ale nie poddawaj się! W tym przypadku proponuję przyglądać się doświadczonym fotografom koni (a w tej dziedzinie są naprawdę wielcy mistrzowie, w tym z Polski!) i ich fotografiom. Bardzo szybko załapiesz, jaka postawa jest dobra.

To samo tyczy się koni i psów w ruchu – z reguły staraj się unikać ujęć, gdy zwierzę opiera ciężar ciała na przednich nogach, a wybieraj takie, gdzie widać wyraźną pracę tylnych nóg.

fotografia zwierząt

Na zdjęciu Breshka ze Stajni Podolin, EXIF: ISO 500, f/4.5, 1/1000
fotografia zwierząt leśnych i domowych - poradnik dla początkujących
Na zdjęciu Gypsy Cob McCartney’s Angelina własności Hypsy Horses of Podolin Stud; EXIF: ISO 500, f/4.5, 1/1250; zdjęcie edytowane z użyciem akcji klimatycznych – beztroska
porady jak fotografować zwierzęta
Na zdjęciu Kropka ze Stajni Podolin, EXIF: ISO 200, f/4.5, 1/2000

 

6. Baw się fotografią

Nikt nie powiedział, że masz się teraz trzymać sztywno tych reguł i nie próbować szukać nowych ujęć! Baw się fotografią, eksperymentuj, próbuj różnych technik, osiągaj świetne efekty. Zwierzęta to niesamowici modele, a nie każde ujęcie z nimi w roli głównej musi być od razu oczywiste! Pamiętaj – ogranicza cię jedynie wyobraźnia, umiejętności fotografowanego modela oraz bezpieczeństwo, które musisz zachować podczas sesji zdjęciowej.

porady jak fotografować zwierzęta
Ujęcie z troszkę innej perspektywy; zdjęcie edytowane z użyciem akcji klimatycznych – stonowana.
porady jak fotografować zwierzęta
Detal koński z kurzem stajennym o zachodzie słońca.
artystyczna fotografia zwierząt poradnik
Zdjęcie zrobione o 23, jedyne źródło światła to wielki halogen ustawiony daleko na polanie.
artystyczna fotografia zwierząt poradnik
Zdjęcie zrobione w nocy w wejściu do stajni, koń został oświetlony dwiema lampami o świetle ciągłym.

 

7. Fotografia zwierząt – co jeszcze musisz wiedzieć?

Wiesz już, co zrobić, by twoje zdjęcia zwierząt zaczęły się wybijać ponad przeciętność, ale jest jeszcze kilka ważnych aspektów tej niszy, o których nie możesz zapomnieć:

Tak jak i ludzie, zwierzęta też potrzebują make-upu – skontaktuj się wcześniej z właścicielem zwierzaka, którego zamierzasz fotografować i poproś o wyczyszczenie/wyszczotkowanie. Nie ma nic gorszego niż fotografowanie brudnego psa, a po co robić sobie dwa razy więcej roboty w Photoshopie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim! Pamiętaj, że pracujesz ze zwierzęciem, więc mowa ciała koni, psów czy innych małych przyjaciół jest niezbędna! Żaden kadr nie jest wart utraty zdrowia modela czy osób zaangażowanych w sesję. Pamiętaj – one wysyłają wyraźne sygnały, że coś im się nie podoba lub coś jest nie tak – musisz tylko umieć je odczytać.

fotografia zwierząt artystyczna

Staraj się unikać zdjęć, gdzie zwierzę wyraźnie pokazuje dyskomfort, strach czy oznaki bólu. Po publikacji takich ujęć raczej szybko zostaniesz zlinczowany. Szukaj emocji w zwierzętach, ale nie pokazuj tych złych kadrów.

Cierpliwość to cecha, której będziesz najbardziej potrzebować. Pracujesz tylko – albo aż – ze zwierzęciem. Jeżeli będzie mieć gorszy dzień lub nie będzie chciało współpracować, licz się z przełożeniem sesji na inny dzień. Nigdy nie zakładaj też, że uwiniesz się z sesją w godzinę. Zawsze wydarzy się coś, co sprawi, że sesja znacząco się wydłuży.

Unikaj wyjściowego ubrania – musisz się położyć do zdjęć z psami, konie są z natury ciekawskie i chętnie przeszukają ci kieszenie, przy okazji obśliniając kurtkę czy rękawy bluzy. Robocze ubranie dla fotografa zwierząt to podstawa!

Nauka Photoshopa to na pewno coś, co musisz opanować na samym początku – będzie dużo wymazywania, rozjaśniania, poprawiania, przeklejania lub sklejania kilku zdjęć w jedno, by uzyskać taki efekt, jaki chcesz.

Poradnik jak fotografować zwierzęta - fotografia zwierząt
EXIF: ISO 100, f/2.8, 1/400

Poradnik jak fotografować zwierzęta - fotografia zwierząt

Fotografia zwierząt to dla mnie temat rzeka – w tym przypadku temat jedynie liznęłam, zachęcając Was do zagłębiania się w niesamowity świat fotografowania naszych braci mniejszych. Któż by nie chciał fotografować sów, sokołów, wilków czy niesamowitych koni lub psów? To wszystko jest na wyciągnięcie ręki! Jeżeli macie pytania, zapraszam śmiało do podzielenia się nimi w komentarzu – chętnie pomogę!

 

Izabela Gettel

Jestem z zawodu technikiem hodowcą koni oraz fotografem, studiuję zaocznie dziennikarstwo o specjalizacji fotografia w nowych mediach. Od niedawna posiadam własną firmę, dzięki której mogę łączyć moje pasje z biznesem. Fotografia oraz blogowanie stały się nieodłączną częścią mojego życia, a dzięki nim podróżuję po Polsce w poszukiwaniu nowych modeli i magicznych miejsc, gdzie mogłabym zorganizować sesje zdjęciowe z udziałem zwierząt. Gdy nie siedzę zakopana po uszy w fotografiach, wolny czas spędzam na czytaniu książek fantasy czy oglądaniu seriali i filmów. Moje fotografie możesz znaleźć na fanpage’u facebook.com/gettelphoto, zaś na blogu znajdziecie więcej wpisów z zakresu fotografii zwierząt i biznesu fotograficznego – izzynatropie.pl.

Poradnik jak fotografować zwierzęta - fotografia zwierząt

 

Podstawy fotografowania zwierząt mamy już ogarnięte. Dzięki Iza za konkretne porady! Lubimy mięsko, prawda?

Jeśli chcecie więcej takich tematycznych wpisów, koniecznie dajcie znać w komentarzu. A może ktoś z Was ma ochotę przejąć pałeczkę na rudym blogu i podzielić się swoją wiedzą? Piszcie!