pomysły na wpisy w social mediach

33 pomysły na wpisy na Facebooku

Drogi blogerze! To do Ciebie kieruję moją ściągę, jednak właściciele małych firm też skorzystają. 33 pomysły na wpisy na Facebooka to szybki przegląd tego, co aktualnie fajnie “się klika”, budzi zaangażowanie i sprawia, że lajki wyrastają jak muchomorki po deszczu.

No dobra, trochę optymistyczna zrobiła nam się ta wizja. Aby posty na Facebooku były angażujące, nie wystarczy pomysł na wpis, musi być jeszcze dobry content. A dobry content to taki, który jest dopasowany do Waszych odbiorców. Daję mą rudą głowę, choć doświadczenia nie mam w temacie żadnego, że na tego samego mema, wrzuconego na fanpage Mercedesa i Pampersa, reakcja będzie zupełnie inna.

Ale tą część pozostawiam Wam. Niech zdrowy rozsądek złapie za sito i z poniższych wybierze dla siebie te propozycje, które faktycznie mają szansę zrobić wielkie poruszenie na Waszych fanpage’ach. Ja wiem, +-, co sprawdzi się u mnie i na tym w dużej części opiera się mój spis. Trzeba chwilkę te FP poprowadzić, by zrozumieć zainteresowania, potrzeby i oczekiwania odbiorców.

A teraz przejdźmy już do pomysłów, bo mi czacha dymi!

 

33 pomysły na wpisy na Facebooku

Pssst, nic nie stoi na przeszkodzie, by poniższe pomysły wdrożyć też na Twitterze, Instagramie czy innym Tumblr.

 

1. Link do artykułu na blogu

To jeden z najczęściej publikowanych przeze mnie postów na Facebooku. Czytelnicy lubią wiedzieć, co dzieje się na blogu i znaczna ich część faktycznie w te linki klika.

33 pomysły na posty na Facebooka

 

2. Podziel się prywatą

I nie mam tu na myśli selfiaczka w lustrze w samej bieliźnie, choć jeśli prowadzisz fanpage o akceptacji swojego ciała, czy sprzedajesz majtki, to całkiem niezły pomysł! ;) Raczej chodzi mi o to, aby pokazać się od tej bardziej ludzkiej strony, zbliżenie do swoich odbiorców. A skoro już w temacie łamania barier jesteśmy…

33 pomysły na wpisy na Facebooka

 

3. Opisz porażki

Nie ma nic bardziej ludzkiego, niż niepowodzenia. No dobra, pewnie coś by się znalazło, ale wiecie, chciałam tu wpleść nieco dynamiki :D Przechodząc do meritum punktu trzeciego, pokaż/opisz to, co Ci akurat nie wyszło.

Okej, jeśli prowadzisz fanpage o fotografii (o, to o mnie!) i pokażesz nieudane ciasto, wzbudzisz falę śmiechu i zostaniesz odesłany na fanpage Chujowej Pani Domu, czy coś. Jeśli zaś pokazałabym rozwalony aparat, albo opłakane efekty sesji zdjęciowej, dam swoim odbiorcom do zrozumienia, że mnie też “w mojej branży” nie wszystko zawsze pięknie wychodzi. To normalne, ale dobrze jest o tym pisać, by czytelnicy/odbiorcy nie nabrali fałszywego przekonania o Twojej rzeczywistości.

 

4. Uchyl rąbka tajemnicy

O, i tutaj bardzo też przydaje się pokazanie swojej działalności zza kulis. Backstage to coś, co bardzo lubimy oglądać, a najlepiej to śledzić na bieżąco, z popcornem w ręce i herbatą w drugiej (cola jest niezdrowa) :D

33 pomysły na wpisy na Facebooka

 

5. Zmotywuj

Czasem jedno takie fajne hasło, piękne zdjęcie z dużym pączkiem może odmienić nastrój osoby po drugiej stronie. Jasne, masz prawo do złego humoru i narzekania na cały świat, ale gdy rozpiera Cię energia i optymizm, podziel się nimi trochę na Facebooku.

33 pomysły na wpisy na Facebooka

 

6. Bądź otwarty na ludzi – poznawaj swoich odbiorców

Pytaj o ich ulubione dania, miejsca w sieci. Ale tylko wtedy, jeśli faktycznie jesteś zainteresowany. Komentarze rzucone w eter to nie jest to, co tygryski lubią najbardziej. Rudziki też nie przepadają.

33 pomysły na wpisy na Facebooka

 

7. Pokaż rzeczy w swoim stylu

Wybierasz właśnie meble do salonu i natrafiłeś na cudny komplet? No to nie bądź skąpy i podziel się zdjęciem – pokaż facebookowiczom, co jest w Twoim guście. Moją poradę możesz przenieść na dowolny typ produktów czy usług, by dostosować pytanie do tematyki fanpage’a.

33 pomysły na wpisy na Facebooka

 

8. Mini haul zakupowy

Raczej nie praktykuję, ale jestem przekonana, że swoje zadanie spełni. Powtórzę raz jeszcze – lubimy podglądać innych.

 

9. W czasie wolnym…

To moment, by przedstawić się z innej strony. Opowiedzieć o zainteresowaniach zupełnie nie związanych z tematyką bloga. A może facebookowicze podzielą się swoimi ulubionymi aktywnościami w czasie wolnym? Pytaj pytaj, a potem dyskutuj i poznawaj osoby, które tak zażarcie śledzą Twoje poczynania w sieci. To super mieć fajnych czytelników, ale nie dowiesz się tego, jeśli czasem nie przypomnisz sobie, że za tymi cyframi stoją ludziki. Rudziki.

pomysły na posty na Facebooka

 

10. Zadaj zagadkę

Może być tematyczna, albo zupełnie nie związana z Twoją działalnością. Rozrusza społeczność!

 

11. Zdjęcie

Zabawne, albo ckliwe. Sam wybierz komunikat, jaki chcesz szerzyć. Dobra fota może być bardzo bardzo angażująca.

33 pomysły na wpisy na Facebooka

 

12. Dzień, jak co dzień

Rutyna może być bardzo deprymująca. A blogerzy uchodzą za takich, co mają idealne życie, idealne związki, idealne wnętrza. Napisz kilka słów o “czarnej” stronie swojej pracy. U mnie np. jest to dzień w dzień duża kupa maili. Nie bój się opowiedzieć o minusach!

33 pomysły na posty na Facebooka

 

13. Wyprzedź zdarzenia

Zdradź, co niedługo pojawi się na blogu czy w ofercie. Facebookowicze będą czuć się wyróżnieni, że dowiadują się przed innymi.

33 pomysły na wpisy na Facebooka

 

14. Niech się rusza!

No, gif oczywiście. Zamiast wrzucać kilka podobnych fotek, zróbmy z nich GIF. To ciekawa odmiana dla standardowych zdjęć. Może się przyda – jak szybko zrobić GIF w Photoscape.

 

15. Chodźmy krok dalej – wideo

Oczywiście nie mówię o linku do materiału na YouTube, tylko o nagraniu swojego wideo i wrzuceniu go prosto na FB. To świetny pomysł na wpis na Facebooka! Aktualnie niedoceniany i mocno przez FB promowany. Warto skorzystać.

33 pomysły na wpisy na Facebooka

 

16. Opisz sytuację, która Cię wzburzyła

Emocje, emocje, emocje!

33 pomysły na wpisy na Facebooka

 

17. MEMY

To też jedna z tych metod, których nie praktykuję, ale rozmawiam i śledzę osoby, które raczej chętnie wrzucają na swoje fanpage zabawne obrazki, teksty i grafiki z śmiesznymi podpisami. MEMY DZIAŁAJĄ. Nie ma się co nad tym rozwodzić. Facebookowicze lubią lekkie treści, a ci, co im owych dostarczają, górują nad innymi. Inna kwestia, czy to jest forma komunikacji, którą chcesz prowadzić. Ja chyba raczej niekoniecznie :)

 

18. Podziel się sukcesem

No, jak Ci się coś super fajnie uda, to weź nie bądź taki skromny i podziel się z odbiorcami. Oczywiście u Ciebie może być inaczej, ale ja uwielbiam dawać znać, gdy coś mi się uda, gdy coś osiągnę, zakończę duży projekt. I mam takich super “fanów”, iż każdorazowo dostaję gigantyczne wsparcie. Niemalże widzę tych ludzi, którzy szczerzą się do mnie i cieszą moim szczęściem.

33 pomysły na posty na Facebooka

 

19. Pomysł na szybkie DIY

Lubię modę na DIY. Bo to jest kreatywne, często zahacza o recykling i odrywa głowę od problemów dnia codziennego. Czytelnicy też lubią, więc jak masz jakiś pomysł, albo właśnie zrobiłeś małe DIY, pokaż przed/po na Facebooku. Koniecznie!

33 pomysły na posty na Facebooka

 

20. Lifehacks

Upraszczanie sobie życia jest super. Pamiętasz jakiś patent na przeziębienie, o którym opowiedziała Ci babcia 15 lat temu? Napisz o tym. Wiesz, jak szybko uporządkować stertę kabli i sprawić, by się już nigdy magicznie nie plątały, gdy śpisz? Napisz o tym.

 

21. Info w formie grafiki

Czyli oczywiście infografiki :D wiem wiem, mogłabym już sobie darować te moje heheszki.

 

22. Konkurs

Wiadoma sprawa i oczywista oczywistość, tylko sprawdźcie najpierw regulamin Facebooka, żeby nie było, że Rudziki to przestępcy.

 

23. “Zamieniamy trudne w fajne”

To hasło w naszym sklepie. To samo robię przecież tu na blogu, już od dobrych 3 lat :)

Przedstaw skomplikowane zagadnienie w nowej, lepszej formie. Może masz jakieś porównanie, które pozwoli Ci lepiej zobrazować problem?

33 pomysły na posty na Facebooka

 

24. Wrzuć branżowego TIPA

To taka szybka porada, którą możesz zawrzeć dosłownie w kilku zdaniach.

 

25. Przedstaw branżowego guru

Albo kilku. Albo osoby, które podziwiasz, śledzisz. Niech to będzie ktoś, od kogo warto się uczyć.

 

26. PRZED I PO

Takie zestawienia, zwłaszcza w formie zdjęcia, to super-mocno angażujący typ pomysłów na wpisy na Facebooku.

 

27. Wpisy tematyczne

W tłusty czwartek pączki, choinka na Boże Narodzenie i coś czerwonego na Walentynki. No dobra, nie musisz popadać w sztampowość, ale ludzie naprawdę lubią takie tematyczne szybkie akcje na FB.

33 pomysły na posty na Facebooka

 

28. Pokaż, że Twój produkt/usługa działa

Np. publikując komentarz zadowolonego klienta. Tylko pamiętaj, by wpierw zapytać o zgodę, okej?

 

29. Podziękuj fanom

Miliardy stron w sieci, a ktoś śledzi właśnie Ciebie? Podziękuj mu czasem, ot tak, wysyłając wirtualny bukiet kwiatów (osobiście wolę wino i czekoladki :D) Dobrym momentem na wszelkie sentymenty jest też okrągła liczba na Twoim fanpage’u.

 

30. Zadanie: dokończ zdanie

Osobiście nie jestem fanką tego typu wpisów, ale ciekawy początek zdania = ciekawe potencjalne odpowiedzi. Zamiast “lubię soboty bo…” wybierz raczej “na jeden dzień chciałabym się wcielić w …”

 

31. Q & A

… czyli seria pytań i odpowiedzi. Może być w formie wideo live, czy standardowych komentarzy. Fajny sposób, by odbiorcy lepiej Cię poznali.

 

32. Dialog

Ogromne poruszenie budzą zabawne dialogi. Te zasłyszane w metrze i te odbyte.

33 pomysły na posty na Facebooka

 

33. Daj coś darmowego

Kto z nas nie lubi czasem zgarnąć czegoś za free? No właśnie. Ekskluzywny materiał niedostępny (jeszcze) na blogu, specjalny PDF z poradami, przepis na szybkie ciasto, które zawsze się udaje i nie idzie w biodra. I te pe i te de.

 

Hej, nie było chyba tak męcząco, nie? Polecam zapisać ten artykuł i wracać do niego, gdy wena odpłynie akurat na przeciwległy brzeg. Ahoj!