Co to jest tablet graficzny i do czego służy

Tablet graficzny

- co to jest i jak z niego mądrze korzystać

Wiem, że część z Was nie do końca wie, co to jest tablet graficzny, nie dla wszystkich jest to zagadnienie jasne w 100% dlatego napomknę, że tablet graficzny to urządzenie, które służy do tworzenia elementów graficznych na komputerze, świetnie nadaje się do obróbki zdjęć, znacznie tą czynność usprawniając, a także z powodzeniem może zastąpić zwykłą mysz. Dziś skupię się na prostszych konstrukcjach, które nadadzą się dla początkującego grafika, jak i fotografa i podpowiem, jaki tablet graficzny wybrać.

Co to jest tablet graficzny?

Co to jest tablet – budowa

Głównym elementem tabletu jest prostokątna podkładka, o bardzo przyjemnej w dotyku, nieco chropowatej, przypominającej fakturę dobrego papieru, strukturze. Niektóre modele posiadają klawisze, które można dowolnie dostosować, wedle własnych potrzeb. Do tabletów dołączony jest rysik, pełniący rolę “długopisu”. W pudełku znajdziecie także wymienne wkłady, kabel USB, którym podłączamy tablet do komputera.

Do czego służy tablet graficzny

Rysik to odpowiednik ołówka, tablet to kartka. Czy może być prościej? Po zainstalowaniu dołączonego oprogramowania i podpięciu urządzenia kablem, zbliż końcówkę rysika do powierzchni tabletu, aby go aktywować i zacząć tworzyć! Tablet graficzny zczytuje także siłę nacisku, oraz kąt rysika, dzięki czemu uzyskujemy efekty porównywalne do tych staroświeckich, ekhem, oldschoolowych! :) Cześć tabletów może także pełnić rolę touch pada, dzięki czemu nawigowanie stron, przeglądanie zdjęć, czy retusz fotografii to prawdziwa przyjemność. Oczywiście potrzebny jest także odpowiedni program, np. Corel Draw, Photoshop czy darmowy Gimp.

Nie jestem grafikiem, nie potrafię (jeszcze!) obsługiwać żadnego programu do tworzenia grafiki wektorowej, toteż nie jestem w stanie wypowiedzieć się, jak sprawdzi się tablet w takich sytuacjach. Jeśli Wy wiecie, dzielcie się śmiało tą wiedzą w komentarzach, jestem pewna, że wszyscy na tym skorzystamy. Nie zapomnijcie tylko wspomnieć o modelu tabletu, jaki posiadacie.

Co to jest tablet graficzny i do czego służy

Jaki tablet graficzny wybrać

Zdecydowałam się na produkt jednej z wiodących marek – Wacom, dokładnie model Bamboo Pen & Touch. Jak sama nazwa wskazuje, da się obsługiwać go z pomocą rysika, jak i dłoni. To jeden z prostszych modeli, obecnie dostępny za około 300zł. To jedyny tablet, na jakim miałam okazję pracować, i to na podstawie tych doświadczeń opiszę Wam zalety tabletów graficznych.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że przyzwyczajenie się do nowego urządzenia zajmuje trochę czasu. W międzyczasie wciąż będziecie łapać za myszkę, jak ten przysłowiowy tonący, brzytwę :) Gdy kupiłam tablet, pracowałam na laptopie HP, z Windowsem 7 i to było prawdziwe utrapienie: tablet nie pracował płynnie, nie potrafiłam wyretuszować skóry, o odręcznym piśmie nawet nie wspominając. Zgłębiłam temat, i okazało się, że sam Windows posiada jakiś wbudowany program do obsługi tego typu urządzeń, który gryzł się z tym dołączonym do Bamboo. Na forach znalazłam kilka rozwiązań, niestety żadne nie sprawdziło się u mnie, a tablet trafił do pudełka na kilka miesięcy. We wrześniu przerzuciłam się na Mac’a, podpięłam tablecik i przepadłam! Komfort pracy, gdy już się z piórkiem oswoisz, wzrasta kilkakrotnie. Nie mówiąc o szybkości.

Co to jest tablet graficzny

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

DO CZEGO

Tablet, przez większość czasu, służy mi do obróbki zdjęć. Dwoma palcami, w mig (!), jestem w stanie przybliżyć/oddalić wybrany fragment zdjęcia (tak, jak robisz to na smartfonie, czy zwykłym tablecie), nawigacja galerii przebiega równie gładko. Retusz niedoskonałości skóry, przyciemnianie rzęs, czy wycinanie obiektów z tła, stały się prawdziwą przyjemnością. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie tych czynności wykonywanych z pomocą myszy, mimo że mowa o magic mouse firmy Apple. Do czego jeszcze świetnie nadaje się takie urządzenie? Do personalizacji zdjęć oczywiście! Kto z Was nie marzy o dodawaniu słodkich notatek, czy innych doodles do zdjęć? Wertując strony internetów, natknęłam się na świetny poradnik Aliny z DesignYourLife.pl, która objaśnia, jak dodać odręczne pismo do zdjęć. Fajna sprawa!

Od kiedy korzystam z Bamboo, mam znacznie więcej czasu na wertowanie fejsa i selfie w lustrze. Polecam wszystkim początkującym fotografom, po kilku tygodniach użytkowania, gdy przyjdzie Wam obrobić zdjęcie, a pod ręką nie będzie tablecika, będziecie się czuć jak na kacu. Odwyku. Źle bardzo.

 

Teraz już wiesz, co to jest tablet graficzny i do czego służy ;) Gratulacje!