Malowanie mebli drewnianych

- taboret glamour

Malowanie mebli to moja nowa technika relaksacyjna. Farba w spray’u, dwie warstwy i akcja renowacja. Nowy mebel gotowy. Odnawianie mebli to nic trudnego, zaraz Wam pokażę, jak zmienił się mój taboret ze starego brązowego grata w srebrne cudo!

 


Te Rudziki, które są ze mną dłużej, doskonale wiedzą, jak ważna jest dla mnie kreatywność. Bardzo się cieszę, że z użyciem produktów Moje Deko stare meble mogę zamienić w nowe. To raz. Kwestia druga, nie owijając w bawełnę – ja się lubię zwyczajnie raz na jakiś czas upaprać po łokcie w farbie, nooo ;)

Mam ogromną przyjemność ogłosić, że zostałam ambasadorką serii Moje Deko. Fajna współpraca jest fajna. Bez dwóch zdań.


 

Malowanie mebli farbą w spray’u

Okazuje się, że to nic trudnego. Nawet osoby, dla których będzie to pierwszy kontakt z takim produktem, ogarną temat. Nieco niżej przygotowałam dla Was kilka ogólnych wskazówek, dzięki czemu nie popełnicie już moich błędów ;)

 

Do metamorfozy mebla potrzebujesz:

malowanie mebli drewnianych

 

Krok 1 – MATOWIMY POWIERZCHNIĘ MEBLA

Z pomocą papieru ściernego należy zmatowić starą powierzchnię farby/lakieru. Nie jest konieczne usuwanie farby „do gołego drewna”, gdyż zaraz ją zamalujemy farbą w spray’u.

Jeśli stara farba gdzieś się łuszczy, musimy ją zeszlifować – w przeciwnym wypadku za jakiś czas nasza farba może zacząć odchodzić płatami.

Jeżeli nasz mebel nie ma na sobie starej farby, może być konieczne zastosowanie podkładu, ale tego dowiecie się, czytając instrukcję na puszce farby w spray’u.

malowanie mebli farbą w sprayu - poradnik

 

Krok 2 – ODPYLAMY POWIERZCHNIĘ

Wilgotna ściereczka i jazda. Zróbcie to dokładnie.

malowanie mebli drewnianych

 

Krok 3 – MALOWANIE MEBLA

Gdy mebel wyschnie, nakładamy pierwszą cienką (!) warstwę farby. Istotne, by farbę rozpylać z odległości 20-30 centymetrów, a przed malowaniem puszką wstrząsać przez 1-2 minut.

Czekamy czas wskazany przez producenta i dopiero wtedy przystępujemy do nałożenia drugiej warstwy farby. W razie potrzeby całość powtarzamy raz jeszcze, u mnie nie było to konieczne, bo ta farba ma rewelacyjne krycie.

jak malować drewniane meble

 

Krok 4 – MEBEL NA BŁYSK! – opcjonalnie

Ten krok możecie pominąć, bo mebel jest już gotowy, śliczny i bardzo bardzo glamour. Ja jednak skusiłam się jeszcze na cienką warstwę farby z drobinkami srebra D001.

Po zakończeniu prac, zwłaszcza, gdy nałożyliśmy więcej niż 2 warstwy, polecam odczekać kilka godzin, nawet dobę, by farba się utwardziła. Producent nie podaje tego, jako konieczność, jednak w przypadku przedmiotów użytkowych warto dać im dobę odsapnąć.

malowanie mebli drewnianych

 

Krok 5 – CIESZ SIĘ

Twój nowy-stary mebel pomalowany spray’em jest już gotowy do użytku. Brawo Ty!

malowanie mebli drewnianych farbą w sprayu

 

 

Malowanie mebli farbą w spray’u – dodatkowe wskazówki

  • Tłuste powierzchnie należy odtłuścić przed malowaniem za pomocą np. benzyny ekstrakcyjnej.
  • Przed każdym malowaniem należy urządzić puszce prawdziwe party – shake shake shake! – wstrząsamy.
  • Farba w spray’u ma intensywny zapach i, nie da się ukryć, pyli naokoło, dlatego zalecam malowanie na balkonie (mój jest malutki, a jakoś dałam radę), w piwnicy przy mocno otwartym oknie, czy na świeżym powietrzu; jeśli nie macie takiej możliwości – polecam niemal bezzapachowe farby akrylowe z serii Moje Deko.
  • Błyszcząca farba podkreśli wszelkie niedoskonałości mebla (zarysowania, plamy starej farby itd…), a matowa je zniweluje; jeśli Wasz mebel jest w stanie krytycznym:
    • obieracie mebel jak do rosołu – ma być golas – drobnym papierem ściernym wyrównujecie powierzchnię, gruntujecie, a następnie dopiero malujecie;
    • rezygnujecie z błyszczącej farby i wybieracie coś w macie.
  • Cienkie warstwy są lepsze, niż grube – nie ma wyjątków! Dzięki temu unikniecie zacieków i bąbli na farbie.

 

Powiedzcie, czy macie jakieś doświadczenia w malowaniu mebli? Z czego do tej pory korzystaliście? O fajnych trikach też chętnie poczytam!

 

Wpis powstał we współpracy z marką Śnieżka.

Rate this post