jak zrobić grafikę - canva

Jak zrobić grafikę – Canva

Cześć Rudziki drogie! Dziś znowu troszkę Was pomęczę i pokażę, jak zrobić grafikę w Canvie. To nie jest wpis do czytania, a wpis do przeanalizowania i działania ;)  Oooo tak, nauczycie się, że własna grafika na stronę, facebooka czy bloga to nie kosmos, a łatwizna.

Wystarczy odpowiednie narzędzie (o, Canva!) i odpowiedni artykuł (o, ten mój!). Jeśli spotykasz się z tym programem po raz pierwszy, łap mój poradnik o podstawowych funkcjach Canvy, a potem wróć tutaj.

Każdy z nas jest wzrokowcem, dlatego estetyczne grafiki czy zdjęcia mimowolnie nas przyciągają. I dobrze, bo co by to był za świat bez pięknych obrazów. Strony internetowe rządzą się tymi samymi prawami. Zdjęcie/grafika ilustrujące post to już standard i absolutny obowiązek każdego blogera, który chce powiększać grono swoich czytelników.

Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie trzeba mieć super drogiego programu i 3 lat stażu w agencji kreatywnej. Chodźcie!

Okej, nasza własna grafika czas >> start!

 

Jak zrobić grafikę w Canvie

Jeszcze jedno mało sprostowanie, nim dobijemy do brzegu :D

Canva to program, który pomoże Ci stworzyć grafikę np. na Twoje kanały social media. Nie mówimy tu o grafice wektorowej/rastrowej, to nie jest program, który od podstaw pozwala stworzyć elementy graficzne. Nie licz więc na zrobienie super-logo (choć nie jest to niemożliwe). Canva służy raczej do tego, by te gotowe już elementy graficzne pomóc Ci połączyć z angażującym tekstem, fajnym tłem, czy nanieść na ulubione zdjęcie.

 

Layout grafiki

Zakładam, że wybraliście już rozmiar i typ dokumentu, nad którym będziecie pracować. Przynajmniej tak zalecałam w pierwszym wpisie z serii (pkt. 4), więc się nie powtarzam i pokazuję wszystko dalej.

Na pasku po lewej mamy kilka opcji do wyboru;

a) Układy  to opcja na sam początek. Coś w sam raz dla osób, które jeszcze boją się samodzielnie rozdysponować elementy. Układ zapewnia nam już gotowe tło, rozmieszczenie tekstu i ewentualnie graficzne elementy. Oczywiście każdy z nich możemy w dowolny sposób później edytować, ale jeśli wśród szablonów znajdujecie coś bliskiego ideałowi – warto po to sięgnąć i zaoszczędzić kilka minut.

jak zrobić grafikę w Canvie

 

b) Elementy  to właśnie gotowe elementy graficzne: rameczki, graficzne kształty, fajowe misie i inne aparaty. Wybór jest przeogromny!

jak zrobić grafikę w Canvie

 

c) Tekst to oczywiście piękne fonty. Uwaga, nie wszystkie obsługują polskie znaki, a niektóre z tych, które je mają i tak stwarzają problemy (nastolatki czy coś?!), ale do rozwiązania przejdę niżej.

jak zrobić grafikę na stronę i bloga

 

d) Tło czy naprawdę muszę komentować ten punkt? Tła są edytowalne, a więc nie sugerujcie się kolorem, tylko fakturą i wzorem.

jak zrobić grafikę na stronę i bloga

 

e) Przesłane pliki nawet darmowa wersja daje nam możliwość przesłania kilku swoich obrazów. To może być np. logo!

jak zrobić grafikę

 

To by było tyle w temacie narzędzi. Na początku warto poświęcić chwilę, by przejrzeć te darmowe, ale po pewnym czasie już mniej więcej czaisz czego i gdzie szukać.

Samodzielnie zdecyduj, czy będziesz pracować na Układach, czy dobierzesz wszystkie elementy po kolei. Gotowe? To czytaj dalej, robimy właśnie Twoją pierwszą super piękną grafikę z… tekstem!

 

Jak zrobić grafikę z napisem

Grafika czy zdjęcie z odpowiednim napisem jest mega angażujące! Nie dla Ciebie, Ty to zrobisz w 2 minuty, ale Twoi odbiorcy wobec tekstu w takiej postaci nie przejdą obojętnie. Najlepiej sprawdzają się krótkie, proste sentencje, frazy czy myśli.

 

1. Jak zrobić grafikę? Najprościej – wybierz jeden z układów.

jak zrobić grafikę na stronę i bloga

 

2. Kliknij w wybrany element, by u góry zobaczyć menu edycji. Po zaznaczeniu tła mamy wpływ na jego kolory. Możemy także obrócić, lub przeciągnąć, łapiąc za te czarne punkty widoczne wokół tła:

jak zrobić grafikę na facebook

Ostatecznie, z bólem serca, decyduję się na bardziej stonowaną kolorystycznie wersję :D Zmieniłam także poziom krycia tła, aby nie odciągał zbyt dużo uwagi od tekstu:

jak zrobić grafikę na facebook

Dokładnie w ten sam sposób możesz edytować tekst, ramki, czy pozostałe elementy. Kliknij myszką w wybrany element i korzystaj do woli z górnego menu edycji!

facebook grafika

jak zrobić grafikę na facebook

Wersja po lewej to tak zwane “przed”. Przed sprawdzeniem listy fontów z polskimi znakami :) Wiele z Was pisało mi pod poprzednim artykułem o Canvie, że to jeden z większych problemów – program nie obsługuje pol. znaków. Otóż moje drogie Rudziki – obsługuje, tylko nie wszystkie fonty mają te polskie znaki, hm.. “wbudowane”.

jak zrobić grafikę na facebooka

Nim zaczniesz narzekać, łap listę fontów z polskimi znakami i z nich korzystaj. Dałam Ci dobry przykład w grafice po prawej stronie ;)

 

Na koniec możesz nadać swojej pracy dowolny tytuł (jako maniaczka organizacji i porządku nie umiem inaczej :D), lub zapisać ją na dysku komputera, klikając w przycisk POBIERZ.

jak zrobić grafikę na facebooka

 

Jak dodać tekst na zdjęcie

Dokładnie w ten sam sposób możesz nałożyć tekst na zdjęcie. Identycznie! Wystarczy wgrać własną fotografię, lub wybrać coś z galerii (patrz menu z narzędziami po lewej stronie >> Tło) i dodać poszczególne elementy – ramkę, tekst.

jak dodać tekst na zdjęcie

 

Znacie już poszczególne narzędzia i umiecie stworzyć prostą grafikę z tekstem. Super! To naprawdę dużo! Z okazji nadchodzących świąt Wielkanocnych mam dla Was mały bonus – stworzymy wspólnie kartkę świąteczną.

 

Jak zrobić kartkę świąteczną

Po raz kolejny posłużę się znanym Wam już schematem. Na pierwszy ogień poszło tło.

Następnie wpisałam w wyszukiwarkę hasło “easter” by mieć łatwy przegląd wszystkiego, co tematycznie powiązane ze świętami. Zdecydowałam się na wersję minimalistyczną – 3 jajka.

jak dodać tekst na zdjęcie

…jeszcze odpowiednie życzenia:

jak zrobić grafikę na stronę z napisem

… i ramka, by dopełnić całość:

jak zrobić grafikę na stronę z napisem

 

Tak prezentuje się gotowa karta. Mało tego – możesz sobie spokojnie ją pobrać (kliknij prawym klawiszem myszy w obrazek i wybierz Zapisz grafikę jako…), a wręcz powinieneś ją pobrać i rozesłać do swoich znajomych i rodziny. Ej, w końcu święta idą, nie bądź niegrzecznym Rudzikiem!

kartka wielkanocna - jak zrobić grafikę

 

No dobra, trochę mnie poniosło i mam dla Ciebie też drugą taką kartkę. Teraz już nie masz wyboru – siadaj przed kompa i ślij życzenia do ważnych dla Ciebie osób. Telefon i rozmowa też pewnie nie zaszkodzą :) Ściskam!

kartka wielkanocna - jak zrobić grafikę

 

Rudziku! Wiesz już, jak zrobić grafikę. Podziel się ze mną swoją pracą stworzoną w Canvie. To nie musi być nic tematycznego, po prostu udowodnijmy razem niedowiarkom, że jak się chce – to wszystko można!