Zdjęcia w sztucznym świetle

Zdjęcia w sztucznym świetle

Szaruga za oknem, niebo płacze na potęgę, światła dziennego mało, ba! prawie wcale, więc dzisiejszym tematem wpasowałam się idealnie. Zdjęć po zmroku unikam jak mogę, jednak nie zawsze, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, uciec się da.  Jeśli macie problem ze zdjęciami bez lamy błyskowej, w sztucznym świetle czy też fotografowanie w ciemności, ten wpis jest dla Was, dziś omówimy balans bieli, czyli jak robić zdjęcia w sztucznym świetle. To już kolejny odcinek, gdzie omawiamy podstawy fotografii.

Przede wszystkim musicie pamiętać, że robienie zdjęć przy sztucznym świetle do łatwych nie należy. Zaobserwowałam, że wraz z nadejściem jesieni, blogosferę zasypują zdjęcia o pomarańczowo-różowym odcieniu. to jest zamach na moje estetyczne doznania, zamach! Więc długopisy w rękę, zeszyty pod nos i STARTujemy

Zdjęcia w sztucznym świetle – porady

BALANS BIELI (WB- white balance)
W tym przypadku znów utwierdzimy się w przekonaniu, jak wielką zdolność adaptacji ma oko ludzkie, a jak bardzo niedoskonałe są aparaty..Co to dla nas oznacza? otóż musimy naszym aparatom pomóc odróżnić światło w miejscu, gdzie będziemy fotografować. w tym celu znajdujemy w naszych aparatach opcję WB, i dobieramy jeden z dostępnych trybów, np:
 • AWB – automatyczny balans bieli
 • światło słoneczne
 • zachmurzenie
 • żarówki
 • świetlówki
 • nastawa własna
ZDJĘCIA BEZ UŻYCIA LAMPY BŁYSKOWEJ
Rzeczą pierwszą i najważniejszą jest prawidłowa nastawa balansu bieli.
Poniżej zestawienie kilku fotografii zrobionych przy sztucznym świetle (żarówka), ale z różnymi nastawami WB, bez użycia flasha, w formacie jpg:
balans bieli - zdjęcia w sztucznym świetle
Jak widzicie balans bieli ustawiony na ŚWIATŁO DZIENNE spowodował, że nasze zdjęcie jest bardzo żółte;ŚWIETLÓWKI ochłodziły kolorystykę, zdjęcie jest nieco zielonkawe; AWB poradził sobie całkiem nieźle, aczkolwiek fotografia ma nieco beżowego, ‘ciepłego’ nalotu; najlepiej prezentuje się zdjęcie z balansem bieli ustawionym na ŻARÓWKI, czyli rzeczywiste źródło światła w momencie robienia zdjęcia.
Wybrałam najlepsze zdjęcie (Żarówki ;] ) i przerobiłam je w programie graficznym, tak, aby bardziej przypominało takie, robione przy naturalnym świetle:
Zdjęcia w sztucznym świetle - balans bieli
Ja się już na trochę zdjęć napatrzyłam, więc powyższy efekt nie zadowala mnie w najmniejszym stopniu, dużo większy wpływ mamy na swoje zdjęcie fotografując w RAW’ach, ale o tym kiedy indziej.
pomijając RAW’owe dyskusje, zdjęcie wygląda lepiej po graficznej przeróbce.

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

 • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
 • nie wiesz jak zacząć
 • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
 • boisz się trudnych pojęć
 • masz mało czasu
 • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

ZDJĘCIA Z LAMPĄ BŁYSKOWĄ
Innym pomysłem może być użycie lampy błyskowej. jeśli posiadacie taką z regulowaną głowicą – skierujcie ją w sufit.
Zdjęcia w sztucznym świetle
Kolejne zestawienie różnych balansów dla porównania; w tym przypadku różnica jest naprawdę niewielka, ale wygrywa zdjęcie, gdzie ustawiłam balans bieli.
Jak widzicie, zdecydowanie warto odnaleźć i tę opcję w naszych aparatach, aby móc bardziej świadomie i kreatywnie fotografować. Mam nadzieję, że teraz zdjęcia w sztucznym świetle staną się dla Was przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Skoro jesteśmy przy temacie światła, muszę poruszyć też kwestę fotografowania w ciemności, tudzież niewielkich źródeł światła (świeczki, lampiony), ale o tym będziecie mogli przeczytać w kolejnym odcinku Fotografa Na Obcasach :)
Dajcie znać, czy post się przydał :)