świąt nie będzie

Świąt nie będzie!

Tymi zdjęciami chciałam coś powiedzieć. Pokazać. Naruszyć już i tak niestabilny grunt. Wbić paznokieć w miękką powłokę Twoich przekonań i zobaczyć czy pęknie.

Za dużo zwyczajów i przekonań zasysamy. Chłoniemy z domu, wypijamy z mlekiem matki, powtarzamy po bardziej przebojowych znajomych, wyczytujemy w internecie i bierzemy jak swoje. Nie mówię o wymyślaniu nowych tradycji, udziwnień i tworzeniu koła od początku. To bez sensu, lepiej w tym czasie upiec pierniki. Mówię o płynnym odtwarzaniu schematów, jak z wpisanego w nas scenariusza, bez zadania sobie pytania, na ile taka rola w ogóle nam pasuje. Czy wiesz, po co wkładasz siano pod obrus? Dlaczego opłatek, 12 dań i zapieprz od rana do nocy. Czy wiesz, dlaczego tak i po co? Czy Tobie to pasuje?

Lubię święta w domu moich Dziadków. Bo barszcz z uszkami i wszyscy razem oglądamy Kevina, który akurat sam w domu siedzi. Lubię, gdy wtedy pada śnieg i nawet te minus kilka nie są mi wtedy straszne. Lubię, gdy Dziadek przekonuje mnie do zjedzenia cukierków z choinki, choć już ich nie jadam. Nie nadaję niepotrzebnych znaczeń, nie nazywam, nie wchodzę na ruchome schody, które prowadzą na czubek konsumpcji.

Nie sprzątam do upadłego chaty i nie lepię pierogów do czwartej rano. Bo to nie ja, bo to nie frajda. Nie dla mnie. Wiem co jest fajne i sobie te elementy biorę, jak swoje. Resztę odpycham, robienie rzeczy dla zasady to nie jestem ja. Ale. Ale… Spłaszczyliśmy święta. My, ludzie dwudziestego pierwszego wieku. Na barwne pudełko, którego każda strona została pięknie przyozdobiona, nadepnęliśmy buciorami z rozmiarze 42, gniotąc je do postaci kawałka kartonu. Bileciku na prezentach.

Zdaję sobie sprawę, że to duże uproszczenie. Wiem, że przecież nie każdy i nie zawsze. I być może coś się w Tobie teraz gotuje, bo wiesz, że nie Ty i w ogóle Ruda, co ty gadasz. Konsumpcjonizm. Powielanie schematów bez zastanowienia. Głupia gonitwa i gorączka przed świąteczna. To są duże problemy, o których mało się mówi, a ja dziś gadam, tyle, że za pomocą zdjęć. Przyjemnego odbioru.

 

Świąt nie będzie! to mój fotograficzny projekt z 2014 roku. Zapraszam do oglądania.

 

świąt nie będzie

świąt nie będzie

świąt nie będzie

świąt nie będzie

świąt nie będzie

świąt nie będzie

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

…a czy wiesz, dlaczego Ty obchodzisz święta?