poradnik jak zrobić ładny blog

Jak zrobić ładny blog

+ moje lekcje blogowania ♥

Na moją skrzynkę regularnie spływają zapytania, jak zrobić ładnego bloga. Nie dziwię się! To już nie te czasy, kiedy brzydkie blogi broniły się treścią. Rynek się nasycił i trzeba zadbać o każdy element, by móc się przebić; szata graficzna jest równie ważna. Dziś dowiesz się, jak zrobić ładny blog w oparciu o case study. Przygotowałam też lekcje blogowania, czyli nowy produkt w moim sklepie!

 

 

Jak zrobić ładny blog

case study bloga IntoSelf

 

Wiem, że szata graficzna mojego bloga, jak i cała identyfikacja wizualna marki (a nawet marek, bo mam także sklep dla fotografów MojSzop.pl) to moja mocna strona.

Nie mam problemu z doborem i łączeniem kolorów. Wiem, które fonty będą do siebie pasować. Potrafię od zera stworzyć infografiki. Na dodatek jestem fotografem i łapanie estetycznych kadrów to mój konik.

Wiem, że nie każdemu przychodzi to z taką łatwością. Zaryzykuję stwierdzeniem, że większość blogerów nie ma zbyt rozwiniętego poczucia estetyki. Niestety. Dlatego powstała lekcja dla blogerów:

 


Jak zrobić ładny blog

 

robimy ładnego bloga

Co znajdziesz w lekcji blogowania?

Krok po kroku przeprowadzę Cię przez cały proces tworzenia szaty graficznej ładnego bloga. Otrzymasz konkretne porady i narzędzia, dzięki którym samodzielnie wykonasz każdy element, w tym grafiki i bannery. I to w darmowych programach!

Opowiem, jak powinno wyglądać logo, jak poradzić sobie ze zdjęciami i jak sprawić, by całość była spójna i estetyczna.

Ponadto jeden rozdział poświęciłam identyfikacji wizualnej w Twoich kanałach social media.

Nie zabrakło przykładów wartych naśladowania na naszym polskim podwórku. Cieszę się szalenie, że w sieci coraz więcej jest pięknych blogów!

 

 

Ach, na koniec mam jeszcze darmowy dodatek o UI i UX. Czyli kilka stron, jak wykorzystać estetykę, by podnieść funkcjonalność bloga i sprawić, że czytelnicy zostaną z Tobą na dłużej.

 


 

Robimy ładnego bloga

Kilka tygodni temu wzięłam pod me rude skrzydła Ewę, autorkę ładnego już bloga IntoSelf.pl :)

Cel był jasny: jej blog ma być ładny, estetyczny, a kanały spójne. Ja jestem bardzo zadowolona, a Was zapraszam do przeczytania case study. Omówię dokładnie, co i dlaczego uległo zmianie.

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi jeszcze łatwiej stworzycie ładne blogi. A jeśli chcecie konkretne porady, odsyłam do mojej nowej lekcji JAK ZROBIĆ ŁADNY BLOG!

 

Tak było:

 

A tak blog wygląda obecnie:

 

>> Przeczytaj także: Zrób sobie ładnego bloga!

 

Infografiki na Instagram

Do tworzenia ładnego bloga Ewa korzysta z darmowych narzędzi, głównie z Photoscape, w którym edytuje zdjęcia, dodaje im ramki, tworzy infografiki na Instagram:

 

Ładne zdjęcia = ładny blog?

Zdjęcia pobiera z darmowych banków zdjęć. Za moją radą są to fotografie high-key, czyli jasne, z przewagą jasnych kolorów. Następnie konwertuje je do czerni-bieli i dodaje wspomniane już ramki. Efekt? Spójny, ładny blog i zdjęcia, które nie odstraszają!

Ładny blog to także spójne i estetyczne fotografie!

 

Zmiana koloru

Jakkolwiek róż wielbię miłością bezwarunkową, tak wiem, że nie pasuje on do każdej strony. Ewie zaproponowałam błękit, bazując na psychologii koloru.

Odcienie niebieskiego kojarzą się z zaufaniem, spokojem. Blog traktuje o psychologii w codziennym życiu, a sama Ewa jest w szkoleniu na psychoterapeutkę, więc całość pięknie się łączy.

 

Spójne fonty

Fonty z logo widoczne są np. na planszach na Instagramie. Ewa otrzymała listę użytych fontów, które wykorzystałam do stworzenia logo i polecenie, by właśnie z nich korzystać, gdy będzie tworzyć w przyszłości dowolne materiały graficzne na blog czy kanały social media.

 

Nowe zdjęcie profilowe

Także z niebieskościami w tle. To samo zdjęcie zostało dodane we wszystkie kanały social media, nie tylko w kolumnie na blogu. Wcześniej inne było na blogu, inne na Facebooku i Instagramie. Pełen misz masz, a przypominam, że czytelnicy kojarzą nas tylko z tej jednej fotografii. Ułatwmy im to!

 

Nowe logo

Uproszczone, ale bardzo stylowe. Oprócz samej nazwy, mamy dopisek „blog psychologiczno-lifestylowy” dzięki czemu czytelnik od razu wie, co może tutaj znaleźć.

 

 

Przyznaj, że blog robi wrażenie? Jestem przeszczęśliwa, że trafiła mi się osoba tak otwarta na zmiany. Według mnie blog jest naprawdę ładny, ale przy tym charakterystyczny i spójny z działalnością Ewy, która jest psychologiem i psychoterapeutką.

 

Jeśli Twój blog potrzebuje metamorfozy, obczaj szybko lekcję jak mieć ładnego bloga. Trzymam mocno za Ciebie kciuki. Dajesz dajesz! A potem się pochwal ;)

 

To jak, Rudziku, robisz tego ładnego bloga?
4.6/5 - (33 votes)