jak wybrać fotografa na ślub

Jak wybrać fotografa ślubnego

Wybór fotografa na ślub to dopiero wyzwanie! Poszukiwanie tego jedynego – o określonym stylu, z artystycznym zacięciem i vintagową obróbką -zajęło mi dobrych kilka miesięcy. Znam dobrze dylematy Młodych: czego oczekiwać, kogo szukać, ile to może kosztować? Dzisiejszy wpis powstał po to, aby ułatwić Wam zadanie. Jeśli właśnie planujecie jeden z najważniejszych dni swojego życia, koniecznie przeczytajcie poradnik jak wybrać fotografa ślubnego.

Wszystkie wskazówki zebrała dla Was moja Czytelniczka Kasia, która od kilku lat zajmuje się nie czym innym, jak fotografią ślubną. Więcej o samej autorce znajdziecie na końcu wpisu.

W przeciwieństwie do pracy innych usługodawców ślubnych, fotografii nie da się zamówić dokładnie takich, jakie by się chciało. Ostateczny rezultat możemy oglądać dopiero po fakcie. Oznacza to, że staranne poszukiwania i selektywność w zakresie umiejętności zawodowych, stylu artystycznego i osobistego sposobu bycia, są wyjątkowo ważne przy wyborze fotografa na ślub.

 

JAK WYBRAĆ FOTOGRAFA ŚLUBNEGO

 

STYL FOTOGRAFA

W bardzo dużym uproszczeniu możemy wyznaczyć trzy podstawowe style obróbki zdjęć:

  • Przejrzysty: delikatna edycja, kolory oddane w większości wiarygodnie do oryginału
  • Matowy: zdjęcia charakteryzują się niskim kontrastem, są w stonowanych, pastelowych kolorach, podobnych do wyglądu analogowych filmów
  • Wysoki kontrast: wyrazisty wygląd i bogata kolorystyka

Który z nich najbardziej przypadł Ci do gustu? Jeżeli masz już swój typ, teraz należałoby zawęzić poszukiwania do stylu samego fotografowania. Każdy profesjonalista ma swój unikalny styl robienia zdjęć, niektórzy pozują pary (trzeba wiedzieć jak to dobrze robić, żeby nie wyglądało zbyt sztucznie!), inni robią zdjęcia w stylu reportażowym, czyli starają się uchwycić chwile takie jakie są, bez dodatkowej ingerencji w sytuację. Weź pod uwagę fakt, że fotograf, który robi zdjęcia reportażowe o wysokim kontraście, nie zmieni nagle stylu obróbki na romantyczny, lekki i przejrzysty. W mojej pracy z parami młodymi spotykam się, od czasu do czasu, z prośbą o zrobienie konkretnego ujęcia lub sfotografowania ślubu w konkretnym stylu, który nie zawsze współgra z moim; mogę to zobrazować na przykładzie.

jak wybrać fotografa na ślub
źródło zdjęcia: http://andrewkeher.co.uk/

To zdjęcie jest  świetnym wzorem pracy ze sztucznym światłem i jest naprawdę piękne. Ja jednak pracuję ze światłem naturalnym, a używam lampy błyskowej tylko na tanecznej części wesela. Tym samym, powiedziałam mojej parze, że choć zdjęcie jest dobre i bardzo mi się podoba, ja, jako fotograf, nie będę ich najlepszym wyborem, ponieważ to zdjęcie nie współgrałoby z całością reportażu. Dodałam również, że chętnie podpowiem, kto z moich znajomych profesjonalistów fotografuje właśnie w takim stylu.

Wniosek: dobrze się zastanów jaki styl edycji i fotografowania podoba Ci się najbardziej. Nie oczekuj, że Twój ulubiony fotograf nagle zmieni styl tylko dla Ciebie.  Pamiętaj, że nie ma złych wyborów, każdy styl jest dobry i piękny, dopóki będzie się on podobał Tobie, a nie mamie czy przyjaciółce.

 

SZUKAJ SPRAWDZONEJ OSOBY

Jeżeli już wiesz kogo i w jakim stylu szukać, zacznij przeglądać regionalne portale ślubne i pytać znajomych. Wiadome jest, że najlepszą reklamą jest poczta pantoflowa. Może akurat, Twoja kuzynka miała świetnego fotografa, który odpowiada Twoim oczekiwaniom? Fora ślubne są również kopalnią wiedzy, wiele osób wypowiada się na temat różnych usługodawców, warto je przejrzeć.

jak wybrać fotografa ślubnego

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

OFERTA

Masz już wybranych kilkunastu fotografów, teraz czas na przejrzenie ich oferty i sprawdzenie, czy odpowiadają one waszemu budżetowi. Niektórzy umieszczają szczegółowe pakiety bezpośrednio na stronach internetowych, ale większość jednak preferuje kontakt e-mailowy. Po zapytaniu o dostępność terminu ślubu, fotograf przesyła swoją ofertę wraz z cenami. Sprawdź ile zdjęć dostaniesz w ostatecznym rozrachunku i ile czasu fotograf będzie Ci mógł poświecić w ciągu dnia. Czy dolicza koszt dojazdu i ewentualnego noclegu? Jak długo będziecie musieli czekać na gotowe zdjęcia? Weź pod uwagę fakt, że niektórzy dodają bonusy, jak na przykład sesję zaręczynową czy plenerową, inni album. Warto mieć to na względzie przy ostatecznej decyzji.

jak wybrać fotografa na ślub

 

SPOTKANIE Z FOTOGRAFEM

Umów się na spotkanie z fotografem, ale bądź przygotowany. Przejrzyj jego/jej bloga z najnowszymi pracami, upewnij się, że zapisałeś sobie pytania, które chcesz zadać. Zapytaj o dodatki, albumy czy odbitki, poproś o przykłady i sample.  Zobacz jak wygląda finalny album z całego dnia ślubu i zapytaj czy jest możliwość własnego wyboru zdjęć do niego, czy w cenie znajdują się poprawki do projektu, czy wygląd okładek jest personalizowany. Pierwsze wrażenie i osobowość jest również bardzo ważna, w końcu ta osoba będzie z Wami przez cały dzień, musicie się dobrze przy niej czuć.

 jak wybrać fotografa na ślub

 

UMOWA

Przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytaj. Każdą niejasność wyjaśnij z fotografem i bądź pewny, że rozumiesz każdy fragment. Sprawdź czy wszystkie najważniejsze detale są w niej zawarte, tj.: data ślubu, godziny pracy fotografa, ilość oddanych zdjęć, dodatkowe koszty (dojazd, hotel), itd. Zapytaj, czy osoba, z którą się spotkałeś będzie fotografem na Twoim ślubie, czy może będzie to ktoś inny pracujący w ramach tego studia, upewnij się czy fotograf będzie miał asystenta. Przekaż fotografowi pobieżny plan dnia wraz z godzinami, a będzie mu łatwiej pracować w dniu ślubu. Komunikacja jest najważniejsza, więc jeżeli czujesz, że osoba, z którą się właśnie spotkałeś mogłaby zostać Twoim przyjacielem, będzie to dobry wybór.

Myślę, że po zapoznaniu się z tym radami jesteś na dobrej drodze do znalezienia idealnego fotografa na swój ślub, który będzie odpowiadał Twojemu stylowi. Powodzenia ☺

 

jak wybrać fotografa ślubnego

Kasia jest fotografem ślubnym na stałe mieszkającym w Brukseli. Fotografią pasjonuje się od najmłodszych lat, profesjonalnie od kilku lat. Uwielbia magię naturalnego światła o wchodzie słońca, morze, las i zieloność. Kocha fotografować śluby, ponieważ nie ma nic lepszego niż spędzanie czasu w towarzystwie szczęśliwych ludzi.. Uwielbia detale, kwiaty i delikatne faktury materiałów. Dobrze zorganizowana minimalistka i wielbicielka DIY. Od dwóch lat prowadzi również bloga po polsku Lufcik Blog, dzięki któremu dzieli się relacjami z podróży, przepisami kulinarnymi i pomysłami na „zrób to sam”. Cierpi na chroniczny wanderlust.

 

Wszystkie zdjęcia użyte w tym wpisie, pochodzą z portfolio Kasi: http://kasiaskrzypek.com/
5/5 - (1 vote)