♥ FOTOGRAFIA PRODUKTOWA W PIGUŁCE ♥

 

Nauka fotografii to jest proces

Nie oczekuj od siebie, że wszystkiego nauczysz się w kilka dni. Trzeba opanować podstawy fotografii, zrobić tysiące zdjęć, by wypracować swój styl, nauczyć się programu do obróbki. Sporo tego!

 

Zacznij od parametrów ekspozycji

Musisz nauczyć się podstaw fotografii, by zrozumieć, dlaczego czasem Twoje zdjęcia są nieostre, innym razem zaszumione lub mają paskudne kolory. Na początek trójkąt ekspozycji:

1. ISO – czułość matrycy.

Upraszczając, zasada jest taka – im ciemniej, tym wymagana większa wartość ISO. Jednak wraz ze wzrostem czułości, rośnie ilość szumów na zdjęciach i spada jakość. Pamiętaj o tym!

2. Przysłona – otwór w obiektywie.

Im większy otwór, tym jaśniejsze będzie zdjęcie. Weź pod uwagę, że większy otwór = mniejsza liczba. I tak  f/1.8 to więcej światła, niż f/5.6

3. Czas naświetlania

Im ciemniej, tym dłużej powinniśmy naświetlać nasze zdjęcie. Dla zobrazowania poniżej kilka przykładowych czasów naświetlania ułożonych od najdłuższego: 1/4   1/8   1/60  1/125   1/400   1/2000

Należy także pamiętać, że długi czas naświetlania (np. 1/8, 1/20) może powodować, że nasze zdjęcia wyjdą “poruszone”, nieostre – warto wtedy skorzystać ze statywu. Powodem może być także zbyt szybko przemieszczający się obiekt, który chcesz sfotografować.

 

Określ cel fotografii

Jeśli zdjęcia mają być artystyczne, możesz poszaleć z obróbką, światłem, gadżetami.

W przypadku fotografii skupionej na produkcie, ważnym jest, by zdjęcia dobrze odzwierciedlały prawdziwy stan produktu. Pilnuj kolorów, naturalnego oświetlenia, zadbaj o detale.

 

Komponuj

Zacznij od tematu zdjęcia – to jest ten produkt, dla którego w ogóle złapałaś za aparat/telefon. Następnie dobierz elementy uzupełniające, czyli gadżety, które będą dopasowane do tematu i wzbogacą kadr – pomogą Ci opowiedzieć historie. Mogą być dobrane tematycznie lub kolorystycznie. Zostało jeszcze tło fotograficzne. Im więcej elementów uzupełniających, tym prostsze powinno być tło, aby uniknąć wrażenia chaosu.

Dbaj o estetykę!

Pamiętaj także o rodzajach kompozycji – najbezpieczniejszą jest reguła trójpodziału, jednak zachęcam do eksperymentowania! Nie nauczysz się kompozycji z teorii, to trzeba przećwiczyć i to setki razy.

 

Fotografuj w świetle dziennym

Im bliżej światła dziennego, tym lepiej. Kolory będą naturalniejsze, a zdjęcie bardziej ostre. Unikaj jednak fotografowania bezpośrednio w słońcu – na zdjęciu powstają wtedy mocne kontrasty i trudno uniknąć przepaleń.

 

Jeśli fotografujesz telefonem…

  • Zainstaluj sobie jedną z aplikacji, która „zamienia telefon w lustrzankę”:
    • iOS: Natywna aplikacja, Pro Cam 5, ProCamera, ProShot – RAW, DSLR Controls & Video, DSLR Camera
    • Android: Camera FV-5 lub Camera Zoom FX
  • Czyść obiektyw miękką ściereczką przed każdą sesją.
  • Korzystaj ze statywu, by wydłużyć czas naświetlania.
  • Unikaj zoomu – psuje on jakość zdjęć! Ewentualnie kadruj fotografie w aplikacji.
  • Obrabiaj swoje zdjęcia, by wyciągnąć z nich maksimum; polecam aplikację Snapseed – prosta, intuicyjna i daje świetne efekty!

 

Baw się tym!

Fotografuj dla siebie, podglądaj ulubione konta, analizuj, jaki jest temat zdjęcia, jakie elementy uzupełniające i tło. Zwróć też uwagę na kolory i kadr.

Powodzenia!

 

PS 21.10 startuje jesienne wyzwanie fotograficzne. To świetna okazja, by podszkolić warsztat, rozbujać konto na Insta i dobrze się bawić. Dołączysz???