Światło w fotografii odgrywa fundamentalną rolę! Przyznaję, że to spore niedopatrzenie z mojej strony, że jeszcze o świetle w fotografii nie rozmawialiśmy. O kierunkach padania światła też nie. Gdyby na blogu działały emotikony z FB wrzuciłabym teraz tę małpkę, która zakrywa sobie łapkami oczy, aby dobrze zobrazować tę niefortunną sytuację.
Dobierz odpowiednio kierunek padania światła, a podkreślisz fakturę, nadasz zdjęciu efektu trójwymiarowości, uwypuklisz kolory. Możesz też osiągnąć zupełnie przeciwne cele. Zaraz dowiesz się jakie światło stosować, by Twoje zdjęcia były jeszcze lepsze.
Światło w fotografii
CHARAKTERYSTYKA
Nim zaczniemy, musimy powiedzieć sobie głośno i wyraźnie, że światło możemy podzielić ze względu na jego charakterystykę:
miękkie światło w fotografii
to światło rozproszone, które nie daje mocnych cieni, ani nie uwypukla kontrastów; granica między cieniem, a światłem jest nieco zatarta, gradientowa, nie ma tu wyraźnej granicy
twarde światło w fotografii
jest ostrym światłem, które skutkuje mocnymi, wyraźnymi cieniami, a granica między cieniem, a światłem jest wyraźna; cień niejako „odcina” się na zdjęciu
Miękkie światło w fotografii uzyskamy, gdy słońce jest za chmurami.
Działają one jak dyfuzor np. blenda czy parasolka w fotografii studyjnej. Podobnie może być, gdy przepuścimy ostre światło słońca przez tkaninę, która będzie pełnić rolę dyfuzora i zmiękczy nam światło – na grafice poniżej to ten szary element ;). Tutaj sprawdzić może się np. gładka firanka o odpowiednio gęstym splocie.
Gdy fotografuję w plenerze moją ulubioną pogodą jest lekkie zachmurzenie. Czyli światła jest sporo, ale nie oświetla ono bezpośrednio moich modeli, tylko przechodzi przez chmury (dyfuzor) i miękko oświetla fotografowany plan.
Twarde światło w fotografii to wspomniane już słońce bezpośrednio oświetlające obiekt.
Także punktowe oświetlenie studyjne skutkować będzie mocnymi cieniami. Podobnie jest z każdym światłem, które jest mocne i stosunkowo niewielkich rozmiarów względem fotografowanego obiektu.
Światło w fotografii
KIERUNEK PADANIA
Dobrze znasz już charakterystykę światła miękkiego i twardego i prawdopodobnie poradzisz sobie z uzyskaniem interesującego Cię efektu.
Każde światło możemy podzielić także ze względu na kierunek jego padania. I uzyskamy wtedy zupełnie inne rezultaty!
- Oświetlenie boczne
- Oświetlenie tylne – kontra
- Oświetlenie przednie
- Oświetlenie górne
- Oświetlenie dolne
Pierwsze 3 kierunki padania światła możemy bardzo łatwo uzyskać w domowych warunków, korzystając jedynie ze światła zastanego i właśnie na nich skupię się w tym poradniku.
Światło boczne w fotografii
Boczne oświetlenie daje bardzo fajne efekty. Mówimy o nim wtedy, gdy światło pada prostopadle do osi optycznej obiektywu (jest to linia, która łączy fotografowany obiekt z aparatem).
- podkreśla kształt, rozmiar przedmiotu, wpływając na wrażenie głębi
- bardzo podkreśla fakturę, a więc powinno być stosowane zawsze wtedy, gdy zależy Ci, aby uwypuklić ten element na zdjęciu; np. w fotografii mody, kulinarnej, przedmiotów
- w fotografii portretowej dodaje zdjęciu emocji i wyrazu
- zdjęcie jest ciekawe w odbiorze
- jeśli światło będzie twarde, a więc cienie na zdjęciu głębokie, zyskasz wrażenie tajemniczości
- dobrze widoczne kolory
- jedna strona kadru jaśniejsza, niż druga
Mam dla Ciebie coś specjalnego. Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo! TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!
Światło tylne – kontra
Bardzo ciekawe w odbiorze światło w fotografii i trudniejsze w zastosowaniu, dlatego początkujący fotografowie rzadko z niego korzystają. A szkoda! O oświetleniu tylnim mówimy, gdy fotografowany obiekt oświetlony jest właśnie od tyłu, a my fotografujemy pod światło.
- światło tylne podkreśla kontury obiektu
- jest bardzo nastrojowe
- nadaje zdjęciu głębi, podobnie jak światło boczne
- trzeba jednak pamiętać, że w oświetleniu tylnim kolory mogą wyglądać inaczej, niż w rzeczywistości, być bardziej wyblakłe
- duża różnica w jasności ciemnego pierwszego planu do jasnego tła
- może wymagać doświetlenia pierwszego planu np. z użyciem blendy
- silne odblaski na powierzchni fotografowanego obiektu
Światło przednie
Gdy światło znajduje się za naszymi plecami, mówimy o oświetleniu przednim. Światło pada zgodnie z linią aparat-obiekt.
- spłaszcza obiekt
- cienie są niewidoczne lub widoczne w tylko niewielkim stopniu
- struktura zostaje zatarta, mniej widoczna niż np. na zdjęciu z oświetleniem bocznym czy kontrą
- dobrze oddaje kolory
- wszystkie elementy na zdjęciu są podobnie oświetlone
- nie nadaje klimatu, zdjęcie jest bez emocjonalnego wyrazu
- nada się świetnie do zdjęć np. na aukcje internetowe, aby dobrze zaprezentować fotografowany obiekt
Światło w fotografii – które wybrać
Nie ma jednej odpowiedzi.
Do zdjęć typu flat lay, które możecie zobaczyć np. na moim IG używam światła tylnego z srebrną blendą, która spłyca cienie i doświetla elementy położone najdalej od okna.
Tutaj znajdziesz moje ulubione akcesoria fotograficzne i polecane modele.
Do klimatycznych autoportretów najbardziej lubię oświetlenie boczne.
Do portretów, gdzie zależy mi na równomierny oświetleniu ustawiam się tak, aby uzyskać oświetlenie pomiędzy przednim a bocznym. Czasem korzystam po prostu z przedniego, które równomiernie oświetla fotografowaną scenę.
Podsumowując
Najważniejsze to znać właściwości każdego ze świateł i dobierać je odpowiednio do fotografowanej sceny i efektu, jaki chcesz uzyskać. Nie jest tak, że jedno oświetlenie będzie poprawne, a już inny kierunek padania światła to błąd. Wszystko zależy od Twojej wizji i efektu, który chcesz uzyskać. Pamiętaj, że zasady możesz łamać do woli, jednak musisz je najpierw poznać!
Niezależnie od tego, co fotografujesz, pewnie potrzebujesz tła? Co chwilę ktoś coś pyta, a jakie, a do czego. Więc odpowiedziałam na wszystko w artykule jakie tło fotograficzne wybrać. Polecam!
Ćwiczenie
Wybierz temat zdjęcia. Wykonaj 3 fotografie za każdym razem zmieniając kąt padania światła. Zadbaj o to, by charakter światła ( oświetlenie miękkie/twarde) pozostało bez zmian. Porównaj efekty, zanotuj wnioski.
Dla chętnych – powtórz ćwiczenie, jednak tym razem zmień charakter światła na ten jeszcze przez Ciebie niewykorzystany.
I już! Światło w fotografii to już nie magia, to nauka!
Życzę Ci skutecznego operowania kierunkiem padania światła! Jeśli masz ochotę, pochwal się swoimi ćwiczeniami w komentarzu!
Mam dla Ciebie coś specjalnego. Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo! TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!
[…] o fotografii – jak kierunek padania światła wpływa na efekt końcowy (zdjęcie). Absolutnie kocham czytać o fotografii, ale jak przychodzi co do czego i mam zrobić zdjęcie np. […]
Bardzo przydatny wpis! Ja w fotografii największe problemy zawsze miałam (i mam) właśnie ze światłem. Jest ono czymś takim trochę nieokiełznanym i psotnym – raz cień za mocny, raz kadr za ciemny, a czasem kolory wyblakłe. Teraz przeczytaną wiedzę muszę wykorzystać w praktyce – myślę że efekty będą o wiele… Czytaj więcej »
Cześć,
Bardzo fajny wpis. Krótki i dokładnie opisujący temat. :)
Pozdrawiam,
Kasia
Ciężki efekt do uzyskania, zwłaszcza gdy nie ma się doświadczenia.
Dla mnie światło stało się super istotne po przeprowadzce do Laponii – nigdy wcześniej tak bardzo nie 'żyłam’ rytmem światła. Specyfika słońca tutaj jest taka… że praktycznie przez KILKA godzin dziennie mamy tutaj Złotą Godzinę. Słońce wschodząc i zachodząc bardzo długo krąży nad horyzontem i na niewielką wysokość się wznosi,… Czytaj więcej »
Światło jest niezwykle istotne w fotografii :)
Świetny Blog ! pozdrawiamy
Super wpis. Dopiero zaczęłam interesować się fotografią. Możecie mi powiedzieć co oznacza określenie golden hours? Nigdzie nie mogę znaleźć szczegółów
Robię kolejne podejście. Mam nadzieję, że z Tobą się nauczę!
No i jak??? Udało się?
super przydante, nawet jak nie jestem fotografka to przydadza mi sie te informacje do mojego bloga, dzieki !
Świetny wpis, czytelnie i na temat! a uwielbiam miękkie światło, chociaż kontrasty też lubię ;)
Przydatne nie tylko w plenerze ale także, a nawet przede wszystkim w studio :)