jaki aparat na początek

Jaki aparat na początek

Pytania o sprzęt fotograficzny to te najczęściej pojawiające się w mojej skrzynce. Jaki aparat na początek mogłoby stanąć na podium. Nie dziwi mnie to, moje treści kieruję głównie do osób początkujących, dlatego przedstawiam lustrzankę dla amatora, którą przetestowałam w moim rudym M, bo #zostańwdomu. Wiadomix!

 


Sprzęt poznałam dzięki uprzejmości marki Canon. Z ich rozwiązań korzystam od początku mojej fotograficznej drogi, czyli od 2006 roku! Z przyjemnością informuję, że Canon jest partnerem tego artykułu.


 

Jaki aparat na początek

 

 Jaki aparat kupić – lustrzanka czy bezlusterkowiec 

 

Mam dla Ciebie wspaniałą wiadomość, istnieje sprzęt 2w1! Mówię o tym na samym początku, bo wiele osób wyrobiło sobie skojarzenie „lustro = wielka i ciężka krowa”, a to wcale nie musi być prawda! Zapytałam moich Rudzików na Instagram Stories, na co zwrócić uwagę podczas testów lustrzanki. I kilkoro z Was pisało mi wprost „Przekonaj mnie, że lustrzanka ma sens, w dobie coraz lepszych bezlusterkowców.”

Cóż, nie zamierzam Cię do niczego przekonywać. Zrobię swoje i podzielę się efektami testu, a reszta należy do Ciebie.

 

Canon 250d to aparat hybrydowy, może pracować w trybie lustrzanki, ale także bezlusterkowca. Już nie musisz wybierać, rezygnując z zalet każdego z nich. Ponadto ten model to najlżejsza na świecie lustrzanka z obrotowym ekranem! * Ale o nim więcej przeczytasz poniżej.

Test aparatu dla początkujących**

 

 

 Canon 250d – idealny aparat na początek? 

 

To już musisz ocenić samodzielnie, ja przedstawiam najważniejsze, według mnie, zalety tego modelu. Nie znajdziesz tutaj przeglądu wszystkich opcji i specyfikacji, nie jestem portalem fotograficznym, to raz. Dwa, że jeśli szukasz aparatu dla amatora, raczej niewiele powiedzą Ci te wszystkie obco brzmiące nazwy i dziwaczne oznaczenia. Odpuśćmy sobie technikalia i skupmy się na realnych plusach i minusach tego sprzętu.

Jeśli jednak lubisz te wszystkie cyferki i skróty, odsyłam do danych technicznych na stronie producenta.

 

Uwaga!

Mam dla Was 15% rabatu na dowolny zestaw z modelem 250D. Kod zniżkowy: JESTRUDO250D – aktywny na oficjalnej stronie canon.pl

Oferta ograniczona czasowo.

 

 

 GRIP 

Aparat bardzo dobrze leży w dłoni, grip jest gładszy, niż np. w moim Canonie 5d mark II, ale za to bardziej gumowy. Nie potrzebowałam doczepiać paska na użytek domowy.  Jednak w podróży na pewno się przyda, aby zawiesić aparat na szyi i zwolnić ręce czy dla dodatkowego komfortu psychicznego, np. robiąc zdjęcia nad jakąś barwną przepaścią ;)

 

 

 ŁĄCZNOŚĆ WI-FI I BLUETOOTH 

Wystarczy aplikacja Camera Connect, by zamienić smartfon w pilot do zdjęć lub do wideo. I to nie byle jaki, bo z podglądem na żywo. Aparat przełącza się wtedy w tryb bezlusterkowca, a my zyskujemy dostęp do 143 pól autofocusa! W moim 5D mark II mam ich tylko 9 i bardzo mi to utrudnia robotę. Poza tym wystarczy dotknąć wybranego punktu na ekranie telefonu, a AF zrobi resztę i skupi tam ostrość.

Pytanie jaki aparat na początek zadają sobie najczęściej użytkownicy smartfonów, którzy chcą wejść na kolejny poziom fotografii i kupić swój pierwszy aparat dla amatora. Dlatego dotykowy ekran i możliwość ustawienia podstawowych parametrów z jego poziomu jest wygodna. Wiem z rozmów z czytelnikami, że pomaga płynnie fotografować.

 

Aparat łączy się z telefonami i tabletami z Androidem, iOS, ale także z drukarkami, komputerami czy zwykłymi pilotami do lustrzanek. Aplikacja działa płynnie i jest intuicyjna. Moment „zawieszenia” na ok. 2 sekundy następuje po zrobieniu zdjęcia. Dzięki aplikacji możesz przeglądać wszystkie zdjęcia na karcie, przesłać je na dowolne urządzenie, a więc od razu udostępnić rodzinie czy przyjaciołom.

 

 

 EKRAN 

Dotykowy. Bardzo czuły i responsywny. W moment przestawiłam się na jego używanie, choć mój aparat takich bajerów nie posiada. Mam w swoim zbiorze bezlusterkowca innej marki z dotykowym ekranem i teraz widzę, jak duża przepaść jest między nimi.

Ekran charakteryzuje też wysoki kontrast, ma 3 cale wielkości i jest obrotowy, co przydaje się przede wszystkim w filmowaniu, choć nie tylko. Zawsze wtedy, gdy chcę zrobić zdjęcie z góry, na wyciągniętych rękach, mogę odchylić ekran i widzieć dokładnie, co znajduje się w kadrze. Kolejna funkcjonalność, której na co dzień mi brakuje.

 

 

 JAKOŚĆ ZDJĘĆ 

Wielkość matrycy to nie wszystko. Bardzo ważny jest procesor, a w tym modelu zastosowano nowy i szybki DIGIC 8, co przekłada się na naprawdę niezłą jakość zdjęć, także w wysokich czułościach ISO.

 

 

 INTERFEJS Z PRZEWODNIKIEM 

To trochę tak, jakby ktoś, kto ogarnia podstawy fotografii, stał obok i podpowiadał, co jest do czego. Wiem, jak łatwo się pogubić na początku swojej drogi fotograficznej, dlatego od 6 lat zamieniam trudne w fajne ;) Canon 250D to dobry aparat na początek, dzięki wbudowanemu przewodnikowi, który wyświetla na ekranie opis najważniejszych funkcji.

 

Dodatkowe zalety aparatu dla początkujących warte wspomnienia:

  • Wygodny przycisk ISO na korpusie.
  • Kompatybilny z obiektywami Canon z bagnetem EF i EF-S, a także z zamiennikami innych marek czy obiektywami manualnymi.
  • Skuteczny automatyczny balans bieli.
  • Przyjazne menu.
  • Uniwersalne „sanki” – bez problemu podepniesz zewnętrzną lampę czy wyzwalacz.
  • Filtry twórcze, jak np. efekt rybiego oka, zdjęcia HDR, efekt akwareli czy symulacja lomografii.

 

 

 

 Jaki aparat na początek – wady 

 

Oto lista rzeczy, która szczególnie przeszkadzała mi w użytkowaniu lustrzanki dla początkujących.

  • Brak czujnika zbliżenia się do ekranu – gdy przykładasz lustrzankę do oka z włączonym ekranem, nie zostanie on automatycznie wygaszony, a trzeba zrobić to przyciskiem. Problem nie istnieje, gdy fotografujesz w trybie bezlusterkowca z podglądem Live View.
  • Tylko 9 punktów AF w trybie fotografowania lustrzanką.
  • Brak dostępu do  precyzyjnego autofokusa Dual Pixel przy nagrywaniu w jakości 4K oraz dziwny „crop” – kadr w jakości 4K jest ciaśniejszy, niż w FHD.

 

 

 Jakie obiektywy kupić 

 

Do puszki bez problemu podepniesz szkła producenta z mocowaniem EF oraz EF-S, a także zamienniki innych marek. Możesz kupić samo body, jeśli masz już w swojej kolekcji obiektyw lub postawić na zestaw.

Ten najpopularniejszy jest z obiektywem 18-55 mm. Jest to szkło typu zoom, uniwersalne na tyle, że zrobisz nim naprawdę wiele różnych zdjęć: portretowe, krajobrazowe, wnętrz, archiktruty, lifestyle’owe… Nie uda się fotografia makro, chyba że dokupisz adapter odwrotnego mocowania :) To mój trik na tani obiektyw makro.

Pamiętaj, że w aparatach typu crop (czyli niepełna klatka), wartość ogniskowej należy pomnożyć, aby uzyskać rzeczywiste przełożenie.

I tak dla modelu 250D mnożnik wynosi 1,6. W praktyce oznacza to, że wartość 18-55 mm przekłada się na 29 – 88 mm, a popularne 50 mm (powiem o nim za moment), to już 80 mm!

Do wyboru mamy 2 wersje szkła 18-55mm, oba ze zmiennym światłem:

  • f/4-5.6 IS STM – dość ciemny obiektyw, ale posiada wbudowaną stabilizację (oznaczenie IS), co może się przydać w trudnych warunkach oświetleniowych; Canon 250d nie ma stabilizacji w korpusie. STM zapewni za to cichą regulację ostrości, co jest ważne w tworzeniu wideo. Rekomenduję to rozwiązanie, jeśli potrzebujesz taniego, uniwersalnego szkła na początek.
  • f/3.5-5.6 III – minimalnie jaśniejszy, z głośniejszym silnikiem i bez stabilizacji.

 

Niezależnie, który KITowy obiektyw wybierzesz, oba są dość ciemne, dlatego wielu fotografów decyduje się jeszcze na zakup „portretówki” Canon 50 mm f/1.8. Sama mam to szkło i bardzo je lubię – daje cudowną plastykę obrazu, jest jasny (1.8!), lekki i niewielki.

Jest to obiektyw bez zooma, a rzeczywista ogniskowa to 80 mm. W praktyce oznacza to ciasny kadr i konieczność odsunięcia się od tematu zdjęcia. Dlatego to szkło nie jest uniwersalne i na pewno nie sprawdzi się w bardzo małych pomieszczeniach, w fotografii wnętrz czy dużych grup ludzi, chyba, że z bardzoooo daleka ;)

 

 

 Jaki aparat do nagrywania wideo 

 

Zdziwiłam się, że takie małe pudełko daje tyle możliwości. Wideo w rozdzielczości 4K + obrotowy ekran to duże zalety Canona 250d. Marka poszła z duchem czasu i odpowiada na potrzeby amatorów. Już nie chcemy aparatu do robienia zdjęć, ale oczekujemy, że sprzęt sprawdzi się w nagrywaniu filmów np. na YouTube czy z wakacji. I taki właśnie jest ten model.

Ma także wejście na mikrofon, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości dźwięku.

 

 

Rudziku, zdaje się, że znasz już odpowiedź na pytanie „jaki aparat na początek”. Mam nadzieję, że mój artykuł był pomocny. Jeśli masz pytania, pisz w komentarzu. 

 

Wolisz wideo? Łap!

 

 

A w gratisie łap kadry zza kulis – jak się ma małą sypialnie, to można sobie stworzyć większą w… salonie :)

 

* Canon 250D (czarny/srebrny) to najlżejszy model spośród wszystkich lustrzanek cyfrowych z matrycą APS-C i ruchomym monitorem LCD. Z akumulatorem i kartą pamięci zgodnie z zaleceniami stowarzyszenia Camera & Imaging Products Association. Stan na 9 kwietnia 2019 r. (Według rozpoznania firmy Canon).

** Wszystkie zdjęcia w tym artykule zostały wykonane Canonem 250D, za wyjątkiem tych, na których jest widoczny.

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

    • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
    • nie wiesz jak zacząć
    • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
    • boisz się trudnych pojęć
    • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

4.7/5 - (52 votes)

DOŁĄCZ DO LISLETTERA

.
RÓB FANTASTYCZNE ZDJĘCIA TELEFONEM
ZADBAJ O SIEBIE Z POMOCĄ #DBALNIKA

Wartościowy artykuł? Udostępnij:

NAPISZ CO MYŚLISZ, SKOMENTUJ:

Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
31 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Gingerhead

Zaciekawił mnie fakt, że jest to hybryda :) Nigdy wcześniej nie słyszałam o takim połączeniu.

Klaudia Jaroszewska

U mnie na początek jest aparat taty (dość stary, ma już jakieś 12 lat), ale chcę na nim opanować podstawy, a potem ewentualnie inwestować w coś lepszego. Będę miała na uwadze ten artykuł :)

Spalona Artystka

Dubel w sensie lustro i bezlustro – ciekawe, nie słyszałam o tym. :o Dla początkujących albo takich co się z telefonu przesiadają wydaje się idealny. Sama już nie jestem na tym poziomie, ale ze znanych mi aparatów to ten i sony a6000 polecałabym z cropa. Ale ten wygrywa obracanym wyświetlaczem.… Czytaj więcej »

Anna

Cześć, dzięki za rekomendację. Zastanawiam się nad konkurencyjnym epl 10 Olympus z ich jasnym obiektywem tak polecanym do blogów. Czy obiektyw canon będzie tak jasny jak olympus (1,8). Dziękuję!

Paweł

Canon będzie miał przede wszystkim większą matrycę, co przełoży się na lepszą jakość w trudnych warunkach oświetlenia i przede wszystkim mniejszą głębie ostrości – czyli większe rozmycie tła:) Canon ma całe mnóstwo obiektywów ze światłem 1.8 a nawet 1.4 czy 1.2:) z tych ze światłem 1.8 na pewno warto zwrócić… Czytaj więcej »

Iza

Właśnie znalazłem u siebie w domu stary aparat. Też chce zacząć :)

Dona

Cześć! Sama stoję przed wyborem aparatu na początek, jednak myślę u używanych i dość w przystępnej cenie, żeby potem nie żałować ;) Mam w domu Sony Alpha 100, czy to dobry aparat na początek? jakie dobrać szkło do sesji rodzinnych/dziecięcych? A jeśli chodzi o kupno to myślałam nad Nikonem d5000,… Czytaj więcej »

Dona

To aparat w rodzinie narzeczonego, ale na pewno kitowy i ciemny. Myślałam o czymś jaśniejszym f/2.8 np. i raczej zoom będzie chyba bardziej praktyczny.

Dzięki za odpowiedź! 🙂

Anna

No to trzeba coś odłożyć na ten profesjonalny sprzęt :)

Grzegorz Fotograf

Bardzo przydatny artykuł dla każdego początkującego fotografa. Myślę, że każdy, kto zaczyna powinien się z nim zapoznać :)

Eunika

Bardzo szczegółowy artykuł! Dziękuję za garść wiedzy, muszę to porządnie przestudiować, ponieważ przymierzam się do pierwszego w życiu aparatu. Mam jednak pytanie: zależy mi głównie na robieniu zdjęć przyrody, dużo ujęć kwiatów, owadów z bliska oraz zwierząt z daleka. Zakladam, że potrzebny mi dobry zoom i tl tyle co wiem.… Czytaj więcej »

Dagmara

chciałabym kupić taki aparat synowi, na początek :) tylko mam pytanie (ponieważ jestem zupełnym laikiem) na stronie jest kilka opcji tego aparatu np z rożnymi obiektywami w komplecie. Kupować w takim zestawie czy po prostu sam aparat, a obiektywy sobie samemu dobrać po czasie? Czy też lepiej w zestawie –… Czytaj więcej »

Pani Górecka

Aaa! Zrobiłam to! Kupiłam swój pierwszy aparat! Przeczytałam Twój tekst, obejrzałam film, przejrzałam opinie w sieci i sprawdziłam ceny. No i zajrzałam na konto w celu przeliczenia oszczędności. Wystarczyło! Powiedziałam sobie, jak nie teraz to kiedy? No i kliknęłam „kup” na stronie Canona z Twoją zniżką. Cieszę się bardzo. Mam… Czytaj więcej »

Pani Górecka

Pasja już jest :) Od dawna pstrykam telefonem, ale czasem brakuje mi tego, co daje porządny aparat. Także bardzo się cieszę, że wreszcie podjęłam tę decyzję.

Ruda Zołza

Wszystko to pięknie brzmi, gdy się fotografuje ludzi, albo kwiatki. A co do fotografowania ptaków…?

Artur

Nie chce wydawać niewiadomo jakich pieniędzy na pierwszy aparat, wole kupić tańszą i z czasem dokupić sobie jakieś wymienne obiektywy które zostaną już na dłużej i w momencie jak pierwszy aparat przestanie mi wystarczać wymienić samo Body, za dużo funkcji na start których nie ogarnę od razu może przytłoczyć 🙄. … Czytaj więcej »

Bardzo przydatny artykuł dla każdego fotografa. Inne wpisy też naprawdę są super :)

Olga

Większość okresu przygody z fotografią używałam lustrzanki. Od 2 lata działam na bezlusterkowcu i jestem bardzo zadowolona. Obecnie fotografowie mają ogromny wybór i to jest najfajniejsze. Każdy może dopasować coś odpowiedniego dla siebie. Interesujący artykuł.

Kamila

Wow, ale różnica z tym ISO! niewiarygodne, jestem juz zdecydowana na bezlusterkowce :D

Amelia

Canon to świetny aparat fotograficzny i mimo tego, że nie przepadam za hybrydami, to robi naprawdę świetnne zdjęcia. Tym samym jest to dobry zakup nie tylko dla na początek fotografowania, ale i bardziej doświadczeni fotograficy znajdą w nim potencjał.