Jak rozmyć tło na zdjęciu

Jak rozmyć tło na zdjęciu

- Picsart

Wiecie co bardzo często przeszkadza mi w używaniu telefonu? Już nie jakość zdjęć, a specyfika obiektywu i procesy, jakie stoją za wykonaniem każdej fotografii. Telefonem bardzo ciężko jest uzyskać efekt miękkiego tła, przez co zdjęcie wydaje się płaskie i pozbawione wyrazu. Z użyciem aplikacji Pics Art pokażę Wam jak rozmyć tło na zdjęciu.

 

 

Kilka tygodni temu, czytając komentarze, znalazłam też chwilę, aby trochę lepiej poznać Was, i zaczęłam odwiedzać blogi Czytelników. Tak znalazłam Agnieszkę i jej wpis o fotografii mobilnej, który stanowi świetny dowód na to, że SIĘ DA. Gdy tylko się chce. :) Zawsze mocno obstaję przy tej tezie, postanowiłam więc zrobić krok na przód i zaprosić Agę, aby i z Wami podzieliła się swoimi sekretami na upiększenie zdjęcia w zwykłej (i darmowej!) aplikacji na telefon.

Więcej o autorce tutoriala znajdziecie pod wpisem, nim jednak oddam głos, organizacyjnie jeszcze przynudzę – wpis podzieliłam na 3 części, każda z nich może być stosowana pojedynczo. W pierwszej dowiecie się, jak wyostrzyć obraz, w drugiej jak rozmyć tło na zdjęciu, trzecia jest opcjonalna, ale w znacznym stopniu może urozmaicić fotografię.

 

>>> Przeczytaj też, jak rozmyć tło w Photoshopie <<<

 

Więcej o rozmyciu tła w swoim aparacie i świadomym fotografowaniu dowiesz się z mojego kursu wideo PODSTAWY FOTOGRAFII.

 

 

Jak rozmyć tło na zdjęciu

 

 

ETAP I – WYOSTRZANIE OBIEKTU NA PIERWSZYM PLANIE

 

1. Otwórz aplikację i wybierz EDYTUJ, po czym z galerii w telefonie wybierz zdjęcie, które chcesz edytować.

2. Pojawi się okno z opcjami do wyboru. Z dolnego paska wybierz EFEKT (symbol różdżki).

Jak rozmyć tło na zdjęciu

 

3.  Z bocznej listy wybierz FX (filtry), a następnie u dołu ekranu filtr HDR1, aby wyostrzyć obraz.

rozmyte tło na zdjęciu

 

4. Wybierz symbol pędzla u góry ekranu, a następnie białą kropkę, dostosuj jego parametry – im mniejszy pędzel, tym dokładniejszy efekt. Potwierdź, klikając OK.

rozmyte tło na zdjęciu picsart

 

5. W pasku u góry (po kliknięciu w symbol pędzla) są także dwie dodatkowe opcje: EFEKT i ORYGINALNE. Aktywna jest opcja, która podświetla się na pomarańczowo. Jeśli wybierzesz opcję ORYGINALNE – tam gdzie dotkniesz palcem, efekt HDR zostanie wymazany, a Ty zobaczysz oryginalne zdjęcie. Jeśli chcesz ponownie nanieść dany filtr, kliknij w EFEKT i zamaluj wybrany fragment. I za to właśnie najbardziej lubię PicsArt – mogę dany efekt zastosować  na wybranym fragmencie zdjęcia, a nie muszę na całym.

Nam zależy jedynie na wyostrzeniu pierwszego planu, dlatego kliknij w ORYGINALNE i “wymaż” palcem obszar, który jest tłem. Aby zrobić to jak najdokładniej, dobrze jest zdjęcie powiększyć. Aby malować użyj jednego palca, dwoma równolegle możesz zdjęcie przesuwać. Przybliżasz i oddalasz, także z użyciem dwóch palców. Na mojej fotografii wymazuję trawę.

 

6. Gdy już zaznaczysz obszar, który ma być pokryty efektem, możesz ustawić jego siłę natężenia, a służą do tego suwaki, które ukażą się po kliknięciu w koło zębate, na dole ekranu, tuż nad paskiem efektów:

rozmyte tło na zdjęciu picsart

 

7. Jeśli natężenie Ci odpowiada, wybierz ZASTOSUJ (obok pędzla, u góry ekranu) i symbol “ODHACZONE” w prawym górnym rogu.

 

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

ETAP II – ROZMYCIE TŁA

 

To co ma być na pierwszym planie jest już wyostrzone, ale chcemy jeszcze bardziej wyeksponować temat zdjęcia (u mnie biedronka na gałązce) i przy okazji pozbyć się nieciekawego tła.

8. Z paska dolnego wybierz po raz kolejny EFEKT —> ROZMYCIE. Z dolnego paska wybierz rodzaj rozmycia (najnaturalniej wygląda opcja druga: ROZMYCIE). Kliknij w symbol zębatego koła, aby dostosować intensywność filtra.

9. Wybierz PĘDZEL (menu górne), zaznacz opcję ORYGINALNE i z jego pomocą usuń filtr z obiektów na pierwszym planie. One muszą pozostać ostre.

10. Jeśli wszystko gotowe kliknij ZASTOSUJ oraz symbol “ODHACZONE” w prawym górnym rogu.

 

ETAP III – OPCJONALNY

 

11. Aby zdjęcie było ciekawsze, możesz dodać np. bokeh. W dolnym pasku, obok opcji EFEKT  znajdziesz MASKA.

rozmyte tło na zdjęciu

 

12. Z menu bocznego wybierz BOKEH, z dolnego jego rodzaj i kolor. Po kliknięciu w symbol zębatego koła, masz opcję regulacji wartości.

jak uzyskać efekt rozmytego tła

 

13. Gotowe!

jak uzyskać efekt rozmytego tła

 

Dodatkowo z użyciem menu MASKA możesz dołożyć do zdjęcia światła, obramowanie itp. Zawsze warto popróbować, a gdy dany efekt Ci nie odpowiada, wystarczy, że klikniesz w symbol zawróconej strzałki u góry ekranu.

Opcje takie jaki kontrast, nasycenie, kadrowanie czy zmianę rozmiaru znajdziesz w menu NARZĘDZIE.

Zachęcam Was do próbowania i eksperymentowania, bo można w ten sposób uzyskać naprawdę ciekawe efekty. Poniżej kilka przykładów zdjęć, edytowanych za pomocą Pics Art.

jak rozmyć tło na zdjęciu

jak rozmyć tło na zdjęciu

picsart jak rozmyć tło

 

 

Liczę, że dzięki temu wpisowi dowiedzieliście się nie tylko, jak rozmyć tło na zdjęciu, ale także poczuliście chęć eksperymentowania! Mocno Was do tego z Agnieszką zachęcamy. :)

 

 

moje hokus pokusMam na imię Agnieszka, od ponad 2 lat prowadzę bloga Moje Hokus Pokus, o tematyce hand made, na którym prezentuję swoje rękodzieło: masa solna, decoupage, transfer, papierowa wiklina, scrapbooking, czasem też odnowię jakiś mebelek. Ostatnio też postanowiłam wprowadzić na bloga trochę fotografii. Zdjęcia robię głównie smartfonem Prestigio Pap 4044 Duo, który ma aparat 8 Mpx, a od niedawna mam też Samsunga Galaxy Ace4 SM-G357F1, który ma aparat 5 Mpx. Nie są to telefony z górnej półki, ale nie narzekam. Wiadomo, nie jest to to samo co lustrzanka, ale przy zrobieniu odpowiedniego ujęcia i obróbki zdjęcia, można uzyskać naprawdę ciekawe efekty. Jeśli masz ochotę zobaczyć więcej moich zdjęć, znajdziesz je w galerii Pics Art pod nickiem @killzone1.