fotograf horst P. Horst

Horst P. Horst

Gotowi na kolejną odsłonę kreatywnego szaleństwa? Ja już przebieram nóżkami z radości na myśl, co fajnego będzie można wyczarować! Dziś bądź jak Horst Paul Albert Bohrmann, znany szerzej pod pseudonimem Horst P. Horst. Światowej sławy fotograf mody w najlepszym stylu. Zaraz sami zobaczycie!

Horst P. Horst

Horst P. Horst fotograf mody portretUrodzony w 1906, pół Niemiec, pół Amerykanin, jeden z najsławniejszych fotografów portretowych oraz mody w XX wieku, pozostawił po sobie spory fotograficzny dobytek i to w najlepszym stylu. Pracował głównie w Nowym Jorku i Paryżu, publikując regularnie na przykład dla Vogue.

Oficjalna strona artysty: http://www.horstphorst.com/

Background

Horst P. Horst fotograf modyJego rodzicie nie mieli artystycznego zacięcia, zaś sam Horst już we wczesnych nastoletnich latach zdecydował się na naukę w collegu Kunstgewerbeschule (school of arts and crafts), za sprawą pewnej tancerki poznanej w tamtych czasach, zaczął interesować się awangardą. W wieku 24 lat przeniósł się do Paryża, aby studiować pod okiem znanego w tych czasach pioniera modernizmu – Le Corbusier – lecz także malarza i ponoć świetnego pisarza.

W tym czasie był stałym bywalcem wystaw i galerii, poznał wielu ludzi “z branży”, w tym fotografa Vogue George Hoyningen-Huene, którego został asystentem.

 

Kariera

Horst umacniał swój warsztat i znajomości, by w 1931 roku opublikować swoje pierwsze zdjęcie dla francuskiej edycji Vogue. Rok później odbyła się jego indywidualna wystawa w Paryżu, która, po pozytywnej recenzji znanej redaktorki magazynu The New Yorker, przyniosła fotografowi natychmiastową sławę i uznanie.

Horst P. Horst fotograf mody

Przez następne kilka lat znani i lubiani Paryżanie pchali się mu przed obiektyw drzwiami i oknami. Baroni i księżniczki, twórcy drogiej biżuterii, piosenkarze i kompozytorzy. W 1937 roku przeniósł się do Nowego Jorku, nawiązał kolejne znaczące znajomości (chyba zgodzicie się ze mną, że Coco Chanel to postać wyrafinowana), a potem zaciągnął do wojska, by tam służyć Ameryce, jako wojskowy fotograf.

fotograf mody Horst

W 1945 wykonał portret ówczesnemu prezydentowi USA – Harry’emu Trumanowi, co zapoczątkowało ich przyjaźń. Zlecenia fotograficzne z Białego Domu spływały do niego jeszcze wielokrotnie.

Horst P. Horst fotograf mody

Horst P. Horst fotograf mody

Horst P. Horst fotograf mody

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

 • jesteś “świeżakiem” w temacie foto
 • nie wiesz jak zacząć
 • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
 • boisz się trudnych pojęć
 • masz mało czasu
 • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

Styl

Horst P. Horst fotograf modyHorst P. Horst znany jest na całym świecie głównie z fotografii mody oraz mocnych, wyrazistych portretów. Jego twórczość, w znakomitej większości, jest monochromatyczna, ziarnista, na pierwszy rzut oka twarda i mocna, jednak po chwili dostrzegamy ten “pierwiastek glamour”, który urzeka, zmiękcza serce, porywa.

Zdjęcia pełne są kontrastów, głębokich cieni pozbawionych szczegółów, ostrych kątów i geometrycznych form. W studio Horst korzystał często z czterech źródeł światła, w tym jednego zawieszonego nad modelem. Zastosowane dyfuzory zawężały strumień światła, dzięki czemu zdjęcia jeszcze bardziej zyskiwały na wyrazistości. Zauważcie, że nie stosował softboxów, parasolek czy innych nakładek, które zmiękczałyby i rozpraszały światło. Mocny, głęboki cień, intensywny kontrast i graficzne formy to jego znaki rozpoznawcze. Światło dzieli obraz na wiele wymiarów, nadaje zdjęciu głębi. Horst Paul Albert Bohrmann 2Dla nas to dobra wiadomość – wystarczy 2-3 lamp, by dość wiernie oddać styl Horst’a. Nie bój się zapalić głównej lampy (na suficie), doświetlić stojącą lampą z salonu czy tą z biurka. Fotografia czarno biała wiele nam wybaczy ;)

Sam fotograf fascynował się kobietami. Jego fotografie są eleganckie, widać w nich zainteresowanie antycznym kanonem piękna, ale nie są to obrazy nudne. Surrealistyczne elementy nadają zdjęciom wysublimowania i charakteru. Umiał ukazać kobiece piękno w bardzo gustowny sposób. Jest to o tyle ciekawe, że sam był homoseksualistą.

Podobno słynął z perfekcyjnie dopracowanej wizji sesji – wszystko było przygotowane wcześniej, dopracowane, dopięte; nie znosił sprzeciwu, nie dostosował się nawet dla Marlene Dietrich, która ostatecznie portret pokochała i wykorzystała później wielokrotnie na własny użytek. Okazuje się, że Horst bardzo mocno skupiał się na przygotowaniach i samej sesji, jednak wywoływanie, obróbkę czy przycinanie zdjęć zlecał.

Horst P. Horst fotograf modyHorst P. Horst

 

Horst P. Horst to jednak nie tylko moda i ładne buzie. W podobnym stylu fotografował martwą naturę, akty obu płci, a także wnętrza.

Horst P. Horst fotograf mody

Jeśli planujesz się do mnie dołączyć, wyjść poza comfort zone i spróbować nowych technik, czekam na Twoją interpretację tematu do 24 marca! Wyniki ślij na maila >> kontakt@jestrudo.pl << Tylko tak możesz nauczyć się nowych rzeczy, wchodzisz w to?

W ostatnim, lutowym odcinku serii Bądź jak… Wasze zainteresowanie mnie ogromnie zaskoczyło i ucieszyło. Swoje prace nadesłało 20 osób! Jeśli ta liczba będzie większa, zastrzegam sobie prawo do publikacji tylko części zdjęć, wraz z komentarzem/opinią. Dzięki temu cała zabawa będzie dla Was jeszcze bardziej wartościowa.

Cykl fotograficzny w telegraficznym skrócie:

 • na początku miesiąca – sylwetka fotografa, jego twórczość
 • pod koniec miesiąca – moja interpretacja
 • możesz dołączyć w każdej chwili; swoje prace (1-2 zdjęć) prześlij mi na adres: kontakt@jestrudo.pl, w tytule wpisując BĄDŹ JAK HORST; daj też znać, jak je podpisać (imię? pseudonim? chcesz pozostać anonimowy?)
 • na Twoje zdjęcie czekam do 24 marca
 • nadesłanie zdjęć jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich publikację tutaj, na www.jestrudo.pl

Interpretacja dowolna! Najgorsze co możesz zrobić podczas ćwiczenia na kreatywność to… ograniczenie samego siebie. Zrób parodię, połącz swój styl ze stylem fotografa, eksperymentuj i baw się dobrze!

Bibliografia: wikipedia.com, horstvam.ac.ukwww.highsnobiety.com

akcje a la horst p. horstPS Osoby zapisane na newsletter otrzymają już dziś dostęp do dwóch specjalnych akcji do Photoshopa, które przerobią każde zdjęcie, na styl omawianego fotografa – Horst’a. 

Jeśli jesteś już zapisany, odwiedź zakładkę z darmowymi dodatkami (uwaga, strona chroniona hasłem!) – tam znajdziesz darmowe akcje. Przyjemnego korzystania!

ZAPISZ SIĘ NA DARMOWY NEWSLETTER I ZYSKAJ DOSTĘP DO CIEKAWYCH DODATKÓW!