Fotografia krajobrazu dla początkujących to poradnik, który przygotowała dla Was jednak z moich czytelniczek – Weronika. To absolutne podstawy, ale mocno liczę, że zainspirują Was do spróbowania swoich sił. Zwłaszcza, że dziewczyna udowadnia, że wcale nie potrzeba turkusowej wody i ściany z palm, by stworzyć naprawdę intrygujące fotografie krajobrazu!
Więcej o autorce przeczytacie na końcu wpisu, a teraz już oddaję głos. Także wszystkie zdjęcia w tym artykule są jej autorstwa. Czytajcie i podziwiajcie!
Fotografia krajobrazu – poradnik
Hej! Robię zdjęcia z zamiłowania, dążę jednak do tego, aby fotografia stała się moim sposobem na życie. Uwielbiam podróżować, być może dlatego najczęściej fotografuję krajobrazy. Od siedmiu lat posiadam Canona EOS 550D ze standardowym obiektywem 18-55 mm oraz 50 mm. Chciałabym przekazać Wam kilka wskazówek.
1. Bądź łowcą wschodów i zachodów słońca
Nie jest to odkrywcza myśl, światło o tych porach dnia jest najbardziej miękkie i najlepiej wtedy z nami współpracuje. Poczuj się więc zmotywowany, żeby wstać wcześniej z łóżka lub urządzić sobie wieczorną przechadzkę. Zdarza mi się fotografować to samo miejsce – za każdym razem wygląda ono inaczej – poniżej zdjęcia kładki nad jeziorem Kłączno Małe na Kaszubach.

2. Goń chmury
Chmury dodają uroku niemal każdej fotografii: wypełniają kadr i czynią go ciekawszym, tworzą wrażenie trójwymiarowości. Jeśli upolujesz chmury wyjątkowe – kolorowe lub o nietypowym kształcie, to one same mogą stanowić temat zdjęcia.


Mam dla Ciebie coś specjalnego. Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo! TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!
3. Nie uciekaj przed burzą
Jednym ze sposobów na efektowne zdjęcie krajobrazu jest wykorzystanie sytuacji, podczas której z jednej strony na niebie zbiorą się ogromne, burzowe, ciężkie, granatowe chmury, a z drugiej zaświeci słońce. Otrzymamy wtedy niesamowite kontrasty i podrasowane kolory.

4. Znajdź miejsca, gdzie tworzą się mgły
Mgły powstają między innymi nad zbiornikami wodnymi, gdzie nagrzana w ciągu słonecznych dni woda spotyka się z napływem zimnego powietrza (najczęściej nad ranem). Warto wypatrzyć sobie takie miejscówki i wrócić tam, kiedy tuż nad powierzchnią ziemi lub wody tworzyć się będą biało-przezroczyste obłoczki.


5. Znajdź dopełnienie kadru
Zdarza się tak, że krajobraz nas zachwyca, jednak kiedy robimy zdjęcie, jest ono nijakie i brakuje na nim czegoś specjalnego, czegoś, co przykuje uwagę i nada mu sens. Spróbuj zlokalizować charakterystyczną rzecz, przedmiot i zbuduj wokół niego kadr.

Jeśli nie uda Ci się odnaleźć czegoś ciekawego możesz poprosić osobę towarzyszącą lub przypadkowego przechodnia (najpierw poproś o zgodę!) i ustawić go w taki sposób, aby stanowił dopełnienie Twojego ujęcia.

Jeśli pojawi się kłopot ze znalezieniem osoby, zawsze pozostaje zapozowanie samemu sobie! W tym wypadku niezbędny jest statyw (zabieraj go ze sobą wszędzie tam gdzie to możliwe i nieuciążliwe ;))
6. Pokaż skalę
Niekiedy jesteśmy w takich miejscach, gdzie dech zapiera nam w piersi ogrom przestrzeni: ocean, pustynia, wysokość gór, czy wodospadu. Aby pokazać potęgę wielkości lub bezmiaru obiektu Twoich westchnień, należy go z czymś porównać. Rozejrzyj się wokół i zestaw go z przedmiotem, osobą lub budowlą przy której dostrzec będzie można jego realną formę czy ukształtowanie. Taki zabieg zrobi wrażenie na oglądających Twoje zdjęcia – będą one lepiej oddawały rzeczywistość.

7. Łap promienie słońca
Promienie słońca przechodzące przez liście drzew lub migające między budynkami to świetne urozmaicenie Twoich zdjęć. Znajdź taki kadr, aby promienie słońca leciały w Twoją stronę, ustaw aparat na tryb A/ AV i zwiększ wartość przesłony (wtedy mniej światła pada na matrycę aparatu). Uzyskasz efekt unieruchomionych, słonecznych pasm.
8. Szukaj kilku płaszczyzn
Fotografia krajobrazu staje się mniej oczywista, a bardziej interesująca i intrygująca, jeśli pokażesz na zdjęciach kilka przestrzeni. Do uzyskania takiego efektu potrzebna jest lśniąca nawierzchnia odbijająca światło lub po prostu lustro wody (najlepiej niezmącone).

9. Eksperymentuj
Nie jestem zwolenniczką nienaturalnych fotografii, jednak ostatnio przypadło mi do gustu rozmycie Tilt-Shift. Efekt ten powoduje miniaturyzowanie przestrzeni i można go uzyskać dzięki dedykowanym obiektywom lub w Photoshopie (Otwieramy zdjęcie> Powielamy warstwę „Tło”> Konwertujemy powieloną warstwę na obiekt inteligentny> Wybieramy z paska menu „Filtr”> Następnie „Galeria rozmyć”> „Tilt+Shift”> Ustawiamy suwaki w celu ustawienia rozmyć i ich natężenia> Gotowe – zapisujemy zdjęcie).

10. Zmień perspektywę
Jesteśmy przyzwyczajeni do patrzenia na świat z poziomu linii naszego wzroku. Jeśli chcesz uzyskać widok, którego nikt się nie będzie spodziewał to kucnij, połóż się lub wejdź wyżej (na wzgórze, drzewo, drabinę). W takich sytuacjach pomocny jest też statyw – możesz na nim dowolnie ustawiać wysokość położenia aparatu nad powierzchnią ziemi.

Na zakończenie chciałabym dodać, żebyście pamiętali o odpowiednim ubraniu i obuwiu, np. gdy wychodzicie nad zamglone jezioro nad ranem zabierzcie ze sobą kalosze, gdy płyniecie łódką lub kajakiem odpowiednio zabezpieczcie swój sprzęt, aby nie dostała się do niego woda. Pamiętajcie o wygodnej torbie lub plecaku, do którego możecie schować aparat podczas wędrówki. Jeśli macie jakieś pytania piszcie śmiało ;)
Weronika Belczewska
Jestem otwartą osobą, bardzo optymistycznie nastawioną do życia i wiernie dążącą do spełnienia swoich celów. Jednym z nich jest spełnienie się w fotografii i to cały czas próbuję osiągnąć. Jestem świeżo po studiach z Gospodarki Przestrzennej na Uniwersytecie Gdańskim i zaczynam swój fotograficzny biznes. Uwielbiam podróżować, nawet najmniejsza wycieczka wzbudza we mnie podekscytowanie i zwiększa apetyt na kolejne przygody. Oprócz tego kocham czytanie książek i uprawianie sportu. Zapraszam do obejrzenia mojego portfolio: www.belczewska.portfoliobox.net
Fotografia krajobrazu to nie hokus-pokus. Kto się teraz odważy zrobić jakieś fajne fotki?
Przepiękne zdjęcia <3
Zgadzam się w 100%. Cieszę się, że Weronika znalazła czas, by podzielić się swoim doświadczeniem.
Ciekawy poradnik, a zdjęcie tej niebieskiej łódki na śniegu – cudo :)
Super napisane i zebrane rady! Niektóre teraz wydają się oczywiste, ale były nieuświadomione wcześniej, a dobrze robić zdjęcia świadomie, więc bardzo dziękuję Weronice!:))) I zdjęcia też cudne – moje ulubione pierwsze z punktu o szukaniu płaszczyzn:) Pozdrawiam i życzę powodzenia w realizowaniu pasji!
Weronikę obserwuję od dłuższego czasu. Jej fotografie są tak cudowne, że mogłabym na nie patrzeć i patrzeć i patrzeć bez końca :)
Poradnik super :) Przetestuje przy pierwszej możliwej okazji :)
Bardzo mi miło!!!:)
Piękne zdjęcia :)
Super porady :)
Dziękuję :) następnym razem będę próbowała złapać promienie :)
Zdjęcia cudne i praktyczne wskazówki :) zastanawiam się jednak czy autorka zdjęć korzystała z filtrów czy wyłącznie obróbki komputerowej by uzyskać ostateczny efekt zaprezentowany w portfolio i w tym poście?
Zgadzam się z opinią na temat zdjęć :). I to samo mnie zastanowiło. Chętnie poznałbym filtry i efekty komputerowe (przynajmniej w formie haseł), które zostały użyte do uzyskania takich zdjęć, bo faktycznie są cudowne. A samo ISO, przesłona i czas naświetlania to chyba nie wszystko, by je uzyskać, mam rację?
Hej! Dzięki ;) Jeśli chodzi o obróbkę to akurat przy krajobrazie nie za wiele ruszam – rankami światło jest naprawdę magiczne :) W większości zdjęć używam tylko narzędzi „ściemnij/ rozjaśnij”, zmiany kontrastu i przejrzystości. Przy sesjach plenerowych często korzystam z edycji balansu bieli czy koloru selektywnego. I w sumie to… Czytaj więcej »
Zawsze chciałam zrobić zdjęcia z odbiciem, a gdy jestem w plenerze zupełnie o tym zapominam – muszę tego w końcu spróbować! świetny poradnik i piękne zdjęcia!
Oglądając prace innych naprawdę jesteśmy w stanie bardzoooo wiele się nauczyć ;)
Zdjęcia nieba są zachwycające!!!
Się przejdę do Pani Weroniki pooglądać :)
Mam nadzieję, że spacer udany?
Oczywiście :)
Zdjęcia zapierają dech! Aż się rozmarzyłam…
Interesujący poradnik. Napisany zwięźle i bardzo pomocny! Wykorzystam na pewno tą technikę rozmyć.
Pozdrawiam :)
Jestem oczarowana! Wspaniałe kadry! Pora nauczyć się wcześnie wstawać :)
Ale motywacja! ;)
Nie jestem zbyt wielką fanką fotografii krajobrazowej, ale powyższe zdjęcia zachwycają. Mają w sobie to coś, co przyciąga wzrok na dłużej. Gratuluję Weroniko talentu!
Cudne zdjęcia *.*
Cudowne ujęcia! :) Uwielbiam! ;)
Piękne zdjęcia i cenne rady :) punkt 9, drugie zdjęcie -czy to jest krajobraz Maski na Teneryfie?
Te zdjęcia z dwoma płaszczyznami są niesamowite <3
Dokładnie tak – to Masca na Teneryfie :)
Dzięki!
Zdjęcia, rzeczywiście świetne, jest na co popatrzeć.
Uwielbiam takie poradniki – niby oczywiste sprawy, ale tak wiele wnoszą. Zostaje to w głowie na dłużej :)
Piękne zdjęcia :)
Też się na tym często łapię, że niby wiem ale jak ktoś na coś zwróci uwagę to wtedy w głowie się rozjaśnia :):) dzięki:)
Fajna ściąga. Fotogaleria rewelacja. Pozdrawiam:)
Uwielbiam chmury. Mogłabym stworzyć cały album ze zdjęciami właśnie tych pięknych tworów natury. Wszędzie można nagle znaleźć się we właściwych okolicznościach i dobre zdjęcie potrzebne od zaraz, żeby nic nam nie umknęło ;)
Ej, obejrzałabym taki album. Papierowy. Pachnący. Ach… zrób!
A ja dziękuję, że pod zdjęciami znalazła się informacja dotycząca ustawionych parametrów. ❤️
Dobrym pomysłem jest również fotografowanie tego samego miejsca (bez zmiany ujęcia), ale z eksperymentowaniem z ustawieniami – nieraz człowiek sam jest zaskoczony z efektu końcowego. ;-)
Super, że to się przydało!
Super porady i piękne zdjęcia, ja dopiero zaczynam, więc to wszystko jest dla mnie ważne. Dzięki Weroniko :)
Nie ma za co – bardzo się cieszę, że w jakiś sposób pomogłam! Powodzenia :):)
Świetny post. Ja jestem z tych niecierpliwych, co to najlepiej jakby zdjęcie udało się za pierwszym razem ;) hehe łatwo mi ze sobą ne jest :D:D Pozdrowionka!
Czytając same opisy nie da się nie zauważyć, jak wielką pasją Weroniki jest fotografia. Równie dobrze wpis mógłby nie zawierać żadnych zdjęć a i tak byłabym pod dużym wrażeniem :) Rady jak i zdjęcia świetne – Weroniko, ależ Ty masz oko! P.S. Ja też uwielbiam Tilt+Shift :D Zdjęcia tego typu… Czytaj więcej »
Dziękuję!!!!
Tilt+Shift – bardzo lubię się nim bawić ale trzeba uważać, żeby nie przesadzić ;D
Cudenko. Bardzo czytelne instrukcje ?
[…] świetny merytoryczny poradnik Fotografia krajobrazu dla początkujących […]
Piękne zdjęcia. Kiedy ja takie zrobię?
Jeśli będziesz ćwiczył i przyswajał wiedzę – szybciej, niż się spodziewasz :) Zapewniam!
Robię to, tylko efekty… „Hegemon klął długo i siarczyście” :)
Z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że to PROCES i ciągła nauka, probowanie i eksperymentowanie. Teraz robię zdjęcia lepsze niż rok temu a mam do dyspozycji ten sam sprzęt :) Trzymam kciuki za kolejne ujęcia!
Dziękuję za dobre słowo.
Zdjęcia są cudowne! Nabrałam mnóstwo inspiracji, za co dziękuję i życzę powodzenia w dążeniu do celu! ;)
Dziękuję i wzajemnie! :)
Takim zdjęciom mogłabym przyglądać się bez końca! Sama uwielbiam łapać mgłę, wschody i zachody słońca i oczywiście chmury na fotografiach. Do tego przyjemnie się czyta takie poradniki, zawsze czegoś nowego się dowiem lub poszukam inspiracji :)
Dziękuję ;)
http://www.pinkenvelope.pl/ – to Twoje miejsce w sieci? JEST PIĘKNE i inspirujące również :)
Dziękuję! Tak, to moja mała przestrzeń, do której jak tylko jest chwila uciekam i siadam nad postami :)
Magiczne całkowicie :) Brak słów. Jestem oczarowana :)
Zachody to moja ulubiona pora na fotografowanie krajobrazu – istna magia i odmienne spojrzenie :)
Dzięki za wspaniały poradnik! Jutro przydadzą mi się Twoje wskazówki :)
Bardzo się cieszę! ;)
Świetne robota. Dzięki. Nie omieszkam zastosować. Duże wrażenie robi ten efekt rozmycia Tilt-Shift. Jak byśmy mieli doczynienia z miniaturą prawdziwego świata. Ekstra. Pozdrawiam.
Dziękuję i mam nadzieję, że się przydało :)
Wspaniałe zdjęcia! KOLORY, kolory mnie kupiły <3 kolory pomysły i krzywe "molo" :)
Dziękuję! :) :) :)
Weronika! <3 obserwuję ją na instagramie i zawsze zachwyca mnie swoimi zdjęciami! Zdolniacha :*
MerCarrie <3
Dziękuję!
Przydatne porady i wspaniałe kadry, jest co podziwiać ;)
Super poradnik! :) Te zdjęcia z mgłą są obłędne, marzą mi się takie. :)
Cześć chciałbym zaprosić was na mojego bloga ponieważ prezentuje na nim podobne fotografie jak w powyższym wpisie. Jak narazie jest na nim tylko jeden wpis bo dopiero dzisiaj zacząłem lecz myślę ,że zainspiruje kogoś dalszymi wpisami. Ja tez narazie jestem początkującym fotografem i moje zdjęcia nie są idealne ale jak… Czytaj więcej »