jaka forma opodatkowania dla fotografa

Forma opodatkowania dla fotografa

Jeśli chciałbyś zacząć zarabiać na fotografii i zależy Ci, aby zrobić to legalnie, na pewno zastanawiasz się jaka forma opodatkowania dla fotografa? Czy od razu musisz zakładać działalność? Jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym? Dowiesz się co to jest umowa o dzieło oraz pogadamy trochę o formach podatku dochodowego, a także plusach i minusach.

Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz dzięki uprzejmości Iwony, księgowej, która zgodziła się poświęcić nam swój czas. Oddaję głos ekspertowi, a więcej o niej samej możesz przeczytać w okienku na końcu posta.

Jaka forma opodatkowania dla fotografa

Wielu z nas zaczyna swoją przygodę z fotografią podobnie. Robimy zdjęcia, dużo zdjęć. Przedmioty, zwierzęta, przyjaciela, rodzina. Na początku są to zdjęcia za darmo, no bo dopiero się uczymy, poza tym jak tu brać pieniądze od przyjaciela lub rodziny? Z czasem może pojawić się propozycja zrobienia sesji za pieniądze i tu stajemy przed pytaniem. Jak zrobić to legalnie? Czy trzeba od razu zakładać firmę?

 

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA CZY UMOWA O DZIEŁO

Jeżeli dopiero zaczynasz zarabiać na fotografii i Twoje zlecenia są nieregularne i za nieduże kwoty to nie musisz od razu zakładać firmy, można np. zawrzeć z klientem umowę o dzieło. Umowa o dzieło, tak jak każda inna umowa, powinna być zawarta na piśmie. Taka umowa nie podlega pod ZUS, trzeba jednak odprowadzić od niej podatek dochodowy.

Podatek wynosi 18%. Od dochodu zawsze odejmujemy zryczałtowane koszty uzyskania przychodu, które wynoszą 20%. Zryczałtowane oznacza, że taki procent jest ustalony w ustawie i niezależnie, czy nasze realne koszty wyniosły mniej, czy więcej stosujemy 20%. Jeżeli z umowy wynikać będzie, że przenosimy na klienta prawa autorskie, możemy zastosować koszty w wysokości 50%. Przychód z umów o dzieło między osobami fizycznymi, nieprowadzącymi działalności, wykazujemy w zeznaniu rocznym PIT-36, składanym po zakończeniu roku. Wpisujemy je w rubryce „Dochody z innych źródeł”.

Przykład:

Zawieramy z klientem umowę o dzieło na zrobienie sesji rodzinnej. Klient płaci nam 500 zł i nie przenosimy na niego praw autorskich.

500zł x 20% kosztów = 100zł – koszty uzyskania przychodu.

500zł – 100zł = 400zł

400zł x 18% podatku = 72 zł – tyle wyniesie podatek od tej umowy o dzieło.

Skąd mamy wiedzieć, że to już pora pomyśleć o założeniu działalności gospodarczej? Podstawowa definicja działalności zawarta w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej brzmi: Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Kluczowe są tu słowa: zorganizowany i ciągły. Niestety na to pytanie musimy sobie sami odpowiedzieć, bo nie ma przepisu, który określa, że od jakiejś liczby umów czy kwoty nasze fotografowanie to już działalność. Ale…. jeżeli znajomy poprosi o zrobienie sesji ślubnej, za jakiś czas sesji ciążowej, potem sesji niemowlaka, to raczej jest to działalność nieregularna. Jeżeli kupujemy wyposażenie studia, robimy ulotki, wizytówki, reklamujemy się w sieci , modelki stoją do nas w kolejce, a nasz terminarz pęka w szwach, można uznać, że to jest działalność zorganizowana i ciągła, więc pora na założenie działalności gospodarczej. Jeżeli jest to nasza pierwsza działalność w życiu, to przez dwa lata mamy prawo płacić tzw. „mały zus”. W roku 2015 jest to kwota 446,20zł, łącznie z ubezpieczeniem chorobowym, które jest dobrowolne. Bez chorobowego „mały zus” wynosi 433,34zł.

Przeczytaj też: UMOWA FOTOGRAFA Z KLIENTEM. Czy zawsze trzeba podpisywać umowę?

 

CZY MUSZĘ BYĆ PŁATNIKIEM VAT?

Czy musimy płacić podatek VAT? Nie. Jeżeli naszymi klientami będą raczej osoby fizyczne i nie przekroczymy w roku 150 tysięcy przychodu, nie musimy być płatnikami podatku VAT.

 

KASA FISKALNA – CZY FOTOGRAF MUSI JĄ MIEĆ?

Są zawody gdzie kasa fiskalna jest konieczna bez względu na osiągane dochody. Fotografia do nich nie należy.

Jednakże jeżeli Twoja sprzedaż dla osób fizycznych, nie prowadzących działalności, przekroczy 20 tysięcy w skali roku, musisz mieć kasę fiskalną. Na szczęście Urząd Skarbowy zwraca 90 % wartości kasy, ale nie więcej niż 700 zł. Czy jest możliwość uniknięcia posiadania kasy fiskalnej będąc fotografem? Tak. Jeżeli za wykonane zdjęcia zapłata będzie przekazywana tylko i wyłącznie za pośrednictwem przelewu bankowego lub pocztowego, a z posiadanej dokumentacji będzie wynikało jakiej dokładnie czynności dotyczyła. Zatem żadnej gotówki za zdjęcia.

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

JAKI PODATEK DOCHODOWY DLA FOTOGRAFA?

Jest kilka możliwości.

  • KARTA PODATKOWA – Płacimy co miesiąc taki sam podatek ustalony co roku przez Urząd Skarbowy. Stawki są ustalone ustawowo i zależne od wielkości miejscowości, w której mamy firmę. Ilość zatrudnianych pracowników także ma znaczenie. Jest kilka minusów takiej formy opodatkowania, np. przy prowadzeniu działalności nie można korzystać z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę, oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne. Ponadto nasz małżonek nie jest uprawniony do prowadzenia działalności w tym samym zakresie, oraz działalność zgłoszona we wniosku nie może być prowadzona poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Czyli odpadają śluby za granicą.

 

  • RYCZAŁT – od przychodów ewidencjonowanych, w przypadku usług fotograficznych, wynosi 17%. Ryczałtem opodatkowane nie mogą być usługi fotograficzne specjalistyczne, chodzi wyłącznie o usługi fotoreporterów oraz usługi wykonywania fotografii reklamowych i podobnych. Przy ryczałcie należy prowadzić ewidencję przychodu, a podatek płacony jest od przychodu bez odliczania kosztów. Na koniec roku, do końca stycznia, składamy w urzędzie PIT-28.

 

  • PODATEK WEDŁUG SKALI PODATKOWEJ –  zależnie od dochodu wynosi 18% i 32 %. Zazwyczaj płacimy 18%, a gdy nasz dochód (czyli przychód minus koszty) przekroczy kwotę 85 528 zł, wchodzimy w drugi próg podatkowy. Należy prowadzić ewidencję, czyli Książkę Przychodu i Rozchodu, gdzie wpisujemy nasze przychody i koszty. Na koniec roku, do końca kwietnia, składamy w urzędzie PIT-36.

 

  • PODATEK LINIOWY – w wysokości 19%. W zasadzie nie różni się od podatku według skali podatkowej, z tą różnicą, że cały czas płacimy podatek w wysokości 19%. Opłaca się gdy nasze dochody przekraczają pierwszy próg czyli 85 528 zł. Wady – nie można rozliczać się z małżonkiem, nie można odliczać ulg np. na dziecko.

 

JAKA FORMA OPODATKOWANIA DLA FOTOGRAFA? CO WYBRAĆ?

Nie można od razu napisać jaka forma opodatkowania dla fotografa jest najlepsza. Dla każdego może to być inna. Jeżeli zajmujesz się fotografią rodzinną nie jest Ci potrzebny podatek VAT. Ale jeżeli zajmujesz się fotografią reklamową i współpracujesz z firmami, to może warto być płatnikiem VAT-u. Masz mało kosztów, więc dobry może okazać się dla Ciebie ryczałt lub karta. Zaczynasz działalność, dużo inwestujesz i masz sporo kosztów? Prawdopodobnie najlepszy byłby podatek według skali.

Wszystkie opisane przeze mnie formy opodatkowania są aktualne na dzień dzisiejszy (tj. xx/09/2015). Polskie prawo dosyć często się zmienia i, chcąc założyć działalność np. w przyszłym roku, trzeba najpierw dowiedzieć się jakie przepisy aktualnie obowiązują.

*- 20% kosztów w przypadku umowy o dzieło to zryczałtowane (stałe) koszty ustawowe. Nie musisz mieć na to żadnych faktur. W niektórych przypadkach te koszty mogą stanowić 50% – jeżeli przeniesiesz na klienta prawa autorskie.

jaka forma opodatkowania dla fotografaMam na imię Iwona.

Z zawodu jestem księgową. Od 2001 roku prowadzę w Swarzędzu własne biuro rachunkowe. Lubię swoją pracę, ale jeszcze bardziej lubię swoje koty. To dla nich poszłam na kurs fotografii i to przez nie robię zdjęcia. Od roku na swoim fanpejdżu pokazuję to jak widzę świat. Jestem wolontariuszką w akcji “Mój kot ma dom”, promującej świadome adopcje zwierząt.

 

Mam nadzieję, że powyższy tekst odpowiedział na pytanie jaka forma opodatkowania dla fotografa? Nieważne, czy jesteś fotografem ślubnym, portretowym czy robisz zdjęcia stockowe. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, musisz wiedzieć, jak robić to legalnie.

5/5 - (5 votes)