jaka forma opodatkowania dla fotografa

Forma opodatkowania dla fotografa

Jeśli chciałbyś zacząć zarabiać na fotografii i zależy Ci, aby zrobić to legalnie, na pewno zastanawiasz się jaka forma opodatkowania dla fotografa? Czy od razu musisz zakładać działalność? Jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym? Dowiesz się co to jest umowa o dzieło oraz pogadamy trochę o formach podatku dochodowego, a także plusach i minusach.

Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz dzięki uprzejmości Iwony, księgowej, która zgodziła się poświęcić nam swój czas. Oddaję głos ekspertowi, a więcej o niej samej możesz przeczytać w okienku na końcu posta.

Jaka forma opodatkowania dla fotografa

Wielu z nas zaczyna swoją przygodę z fotografią podobnie. Robimy zdjęcia, dużo zdjęć. Przedmioty, zwierzęta, przyjaciela, rodzina. Na początku są to zdjęcia za darmo, no bo dopiero się uczymy, poza tym jak tu brać pieniądze od przyjaciela lub rodziny? Z czasem może pojawić się propozycja zrobienia sesji za pieniądze i tu stajemy przed pytaniem. Jak zrobić to legalnie? Czy trzeba od razu zakładać firmę?

 

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA CZY UMOWA O DZIEŁO

Jeżeli dopiero zaczynasz zarabiać na fotografii i Twoje zlecenia są nieregularne i za nieduże kwoty to nie musisz od razu zakładać firmy, można np. zawrzeć z klientem umowę o dzieło. Umowa o dzieło, tak jak każda inna umowa, powinna być zawarta na piśmie. Taka umowa nie podlega pod ZUS, trzeba jednak odprowadzić od niej podatek dochodowy.

Podatek wynosi 18%. Od dochodu zawsze odejmujemy zryczałtowane koszty uzyskania przychodu, które wynoszą 20%. Zryczałtowane oznacza, że taki procent jest ustalony w ustawie i niezależnie, czy nasze realne koszty wyniosły mniej, czy więcej stosujemy 20%. Jeżeli z umowy wynikać będzie, że przenosimy na klienta prawa autorskie, możemy zastosować koszty w wysokości 50%. Przychód z umów o dzieło między osobami fizycznymi, nieprowadzącymi działalności, wykazujemy w zeznaniu rocznym PIT-36, składanym po zakończeniu roku. Wpisujemy je w rubryce „Dochody z innych źródeł”.

Przykład:

Zawieramy z klientem umowę o dzieło na zrobienie sesji rodzinnej. Klient płaci nam 500 zł i nie przenosimy na niego praw autorskich.

500zł x 20% kosztów = 100zł – koszty uzyskania przychodu.

500zł – 100zł = 400zł

400zł x 18% podatku = 72 zł – tyle wyniesie podatek od tej umowy o dzieło.

Skąd mamy wiedzieć, że to już pora pomyśleć o założeniu działalności gospodarczej? Podstawowa definicja działalności zawarta w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej brzmi: Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Kluczowe są tu słowa: zorganizowany i ciągły. Niestety na to pytanie musimy sobie sami odpowiedzieć, bo nie ma przepisu, który określa, że od jakiejś liczby umów czy kwoty nasze fotografowanie to już działalność. Ale…. jeżeli znajomy poprosi o zrobienie sesji ślubnej, za jakiś czas sesji ciążowej, potem sesji niemowlaka, to raczej jest to działalność nieregularna. Jeżeli kupujemy wyposażenie studia, robimy ulotki, wizytówki, reklamujemy się w sieci , modelki stoją do nas w kolejce, a nasz terminarz pęka w szwach, można uznać, że to jest działalność zorganizowana i ciągła, więc pora na założenie działalności gospodarczej. Jeżeli jest to nasza pierwsza działalność w życiu, to przez dwa lata mamy prawo płacić tzw. „mały zus”. W roku 2015 jest to kwota 446,20zł, łącznie z ubezpieczeniem chorobowym, które jest dobrowolne. Bez chorobowego „mały zus” wynosi 433,34zł.

Przeczytaj też: UMOWA FOTOGRAFA Z KLIENTEM. Czy zawsze trzeba podpisywać umowę?

 

CZY MUSZĘ BYĆ PŁATNIKIEM VAT?

Czy musimy płacić podatek VAT? Nie. Jeżeli naszymi klientami będą raczej osoby fizyczne i nie przekroczymy w roku 150 tysięcy przychodu, nie musimy być płatnikami podatku VAT.

 

KASA FISKALNA – CZY FOTOGRAF MUSI JĄ MIEĆ?

Są zawody gdzie kasa fiskalna jest konieczna bez względu na osiągane dochody. Fotografia do nich nie należy.

Jednakże jeżeli Twoja sprzedaż dla osób fizycznych, nie prowadzących działalności, przekroczy 20 tysięcy w skali roku, musisz mieć kasę fiskalną. Na szczęście Urząd Skarbowy zwraca 90 % wartości kasy, ale nie więcej niż 700 zł. Czy jest możliwość uniknięcia posiadania kasy fiskalnej będąc fotografem? Tak. Jeżeli za wykonane zdjęcia zapłata będzie przekazywana tylko i wyłącznie za pośrednictwem przelewu bankowego lub pocztowego, a z posiadanej dokumentacji będzie wynikało jakiej dokładnie czynności dotyczyła. Zatem żadnej gotówki za zdjęcia.

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

JAKI PODATEK DOCHODOWY DLA FOTOGRAFA?

Jest kilka możliwości.

  • KARTA PODATKOWA – Płacimy co miesiąc taki sam podatek ustalony co roku przez Urząd Skarbowy. Stawki są ustalone ustawowo i zależne od wielkości miejscowości, w której mamy firmę. Ilość zatrudnianych pracowników także ma znaczenie. Jest kilka minusów takiej formy opodatkowania, np. przy prowadzeniu działalności nie można korzystać z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę, oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne. Ponadto nasz małżonek nie jest uprawniony do prowadzenia działalności w tym samym zakresie, oraz działalność zgłoszona we wniosku nie może być prowadzona poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Czyli odpadają śluby za granicą.

 

  • RYCZAŁT – od przychodów ewidencjonowanych, w przypadku usług fotograficznych, wynosi 17%. Ryczałtem opodatkowane nie mogą być usługi fotograficzne specjalistyczne, chodzi wyłącznie o usługi fotoreporterów oraz usługi wykonywania fotografii reklamowych i podobnych. Przy ryczałcie należy prowadzić ewidencję przychodu, a podatek płacony jest od przychodu bez odliczania kosztów. Na koniec roku, do końca stycznia, składamy w urzędzie PIT-28.

 

  • PODATEK WEDŁUG SKALI PODATKOWEJ –  zależnie od dochodu wynosi 18% i 32 %. Zazwyczaj płacimy 18%, a gdy nasz dochód (czyli przychód minus koszty) przekroczy kwotę 85 528 zł, wchodzimy w drugi próg podatkowy. Należy prowadzić ewidencję, czyli Książkę Przychodu i Rozchodu, gdzie wpisujemy nasze przychody i koszty. Na koniec roku, do końca kwietnia, składamy w urzędzie PIT-36.

 

  • PODATEK LINIOWY – w wysokości 19%. W zasadzie nie różni się od podatku według skali podatkowej, z tą różnicą, że cały czas płacimy podatek w wysokości 19%. Opłaca się gdy nasze dochody przekraczają pierwszy próg czyli 85 528 zł. Wady – nie można rozliczać się z małżonkiem, nie można odliczać ulg np. na dziecko.

 

JAKA FORMA OPODATKOWANIA DLA FOTOGRAFA? CO WYBRAĆ?

Nie można od razu napisać jaka forma opodatkowania dla fotografa jest najlepsza. Dla każdego może to być inna. Jeżeli zajmujesz się fotografią rodzinną nie jest Ci potrzebny podatek VAT. Ale jeżeli zajmujesz się fotografią reklamową i współpracujesz z firmami, to może warto być płatnikiem VAT-u. Masz mało kosztów, więc dobry może okazać się dla Ciebie ryczałt lub karta. Zaczynasz działalność, dużo inwestujesz i masz sporo kosztów? Prawdopodobnie najlepszy byłby podatek według skali.

Wszystkie opisane przeze mnie formy opodatkowania są aktualne na dzień dzisiejszy (tj. xx/09/2015). Polskie prawo dosyć często się zmienia i, chcąc założyć działalność np. w przyszłym roku, trzeba najpierw dowiedzieć się jakie przepisy aktualnie obowiązują.

*- 20% kosztów w przypadku umowy o dzieło to zryczałtowane (stałe) koszty ustawowe. Nie musisz mieć na to żadnych faktur. W niektórych przypadkach te koszty mogą stanowić 50% – jeżeli przeniesiesz na klienta prawa autorskie.

jaka forma opodatkowania dla fotografaMam na imię Iwona.

Z zawodu jestem księgową. Od 2001 roku prowadzę w Swarzędzu własne biuro rachunkowe. Lubię swoją pracę, ale jeszcze bardziej lubię swoje koty. To dla nich poszłam na kurs fotografii i to przez nie robię zdjęcia. Od roku na swoim fanpejdżu pokazuję to jak widzę świat. Jestem wolontariuszką w akcji “Mój kot ma dom”, promującej świadome adopcje zwierząt.

 

Mam nadzieję, że powyższy tekst odpowiedział na pytanie jaka forma opodatkowania dla fotografa? Nieważne, czy jesteś fotografem ślubnym, portretowym czy robisz zdjęcia stockowe. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, musisz wiedzieć, jak robić to legalnie.

5/5 - (5 votes)

DOŁĄCZ DO LISLETTERA

.
RÓB FANTASTYCZNE ZDJĘCIA TELEFONEM
ZADBAJ O SIEBIE Z POMOCĄ #DBALNIKA

Wartościowy artykuł? Udostępnij:

NAPISZ CO MYŚLISZ, SKOMENTUJ:

Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
96 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maria

To był bardzo potrzebny wpis!
Dziękuję Tobie i Iwonie – good job. ;)

Mariusz

Super, to mi wiele rozjaśnia :-)
A co proponujesz fotografowi ślubnemu? Zaznaczę, że początkującemu :-)

Natalia Lis

Ślubny czy nieślubny, nie ma znaczenia, bo zasady dotyczą wszystkich. A więc jeśli działalność jest regularna, musisz założyć działalność gospodarczą. Wszystko fajnie opisała wyżej Iwona.

IwonaBorys

Albo spółkę ZOO by nie płacić ZUS ale to już wyższa Szkoła jazdy ;)

IVONA

Bardzo, bardzo pomocny post! Właśnie jestem w fazie negocjacji i w grę wchodzi umowa o dzieło, gdyż nie mam własnej działalności. Rozumiem, że każdy dochód z tego typu współpracy trzeba wykazać w rocznym rozliczeniu, niezależnie od jego wysokości?

Iwona Nowicka

Jest dokładnie tak jak myślisz☺

IVONA

Tzn. jeśli otrzymujemy od zleceniodawcy kwotę netto, to powinien po zakończeniu realizacji zlecenia przekazać mi stosowny pit bym mogła rozliczyć się z US?
Przepraszam jeśli moje pytania wydają się dziecinne, ale akurat ten temat bardzo mnie w tym momencie interesuje, a – jak na razie – jestem kompletnym laikiem:)

Iwona Nowicka

Tak by było gdybyś zawarła umowę z firmą. Osoba fizyczna płaci Ci kwotę brutto jaką zawarliście w umowie i to Ty płacisz podatek po zakończeniu roku. Pitu od tej osoby nie dostajesz. Sama się rozliczasz na Pit-36

IVONA

Chodzi o firmę, nie osobę fizyczną:)

Iwona Nowicka

A to nie zrozumiałam pytania:) Tak, jeżeli zawierasz umowę z firmą to dostajesz od nich PIT który później rozliczasz:) W tej chwili takie pity wysyła się do końca lutego następnego roku chyba że pracownik/zleceniobiorca na piśmie poprosi by było to wcześniej.

IVONA

Bardzo dziękuję za odpowiedź:)

Jakub Słomkowski

Hej :). Wtrącę kilka słów na temat opłacalności pracy i własnej działalności Wiele osób robi na czarno, bo zakładanie działalności wiąże się m.in. z daninami wobec ZUS, a kiedy dochody są niewysokie, to i trudno wszystkiemu podołać. Chcąc przyoszczędzić, jednocześnie skazują się na mniejszą konkurencyjność, bo zleceniodawca będący firmą może… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Ciekawa opcja, nie miałam pojęcia, że tak też się da!

Iwona Nowicka

Pan Jakub reklamuje ten portal na wielu stronach więc jest to po prostu bezpłatna reklama na koszt Jest Rudo?

Jakub Słomkowski

Iwona, to bardziej chodzi o tryb życia, nie o samo useme. Trudno powiedzieć, żeby freelancerowi było łatwo przedrzeć się przez gąszcz przepisów prawnych albo na starcie ocenić, czy opłaca mu się działalność gospodarcza i jakie ma szanse na to, że zus i reszta podatków nie zduszą firmy, zanim się rozwinie.… Czytaj więcej »

Adriana Jaworska

A co jeśli jestem niepełnoletnia? Mam 16 lat i mam propozycję zrobienia kilku płatnych sesji. Mogę podpisać z klientami umowę o dzieło?

Iwona Nowicka

Możesz ale potrzebna jest zgoda Twojego opiekuna prawnego – np rodzica. Zgoda nie musi być pisemna ale lepiej żeby była. Wystarczy zgoda jednego opiekuna.

Hotmilk.pl

Ukończone 16 lat? To juz bez zgody rodzica., jest ona potrzebna, jesli dziecko jest w wieku poniżej 16 lat. http://wupwarszawa.praca.gov.pl/documents/47726/706545/podstawy%20prawne%20zatrudnienia%20mlodziezy_net.pdf?version=1.0&t=1406120222551

Jola

Dobre rady. Jednak gdyby ktoś chciał rozszerzyć działalność o dodatkowe usługi, np. graficzne, marketingowe, to jak się rozlicza. Dokładnie tak samo, czy już ma inne warunki?

Magdalena Kolodziejska

Natalio, jak to wygląda w UK ?

Natalia Lis

Od podpisania pierwszej umowy z klientem (taką umowę można spokojnie przygotować samodzielnie) ma się trzy miesiące na założenie „działalności”, a raczej zarejestrowania jako self-employed czyli samozatrudniony. Rok podatkowy kończy się w UK 5-go kwietnia każdego roku, na rozliczenie online masz czas aż do końca stycznia roku następnego. Rozlicza się poprzez… Czytaj więcej »

Magdalena Kolodziejska

Taak, dziękuję :)

Angelika M

A ile maksymalnie w roku umów o dzieło można zawrzeć?

Iwona Nowicka

Proszę przeczytaj wpis:) Nie ma przepisu, który by to określał.

Angelika M

Przeczytałam wpis,a pytam bo mi kadrowa powiedziała, że max. 3-4 aby się nikt nie przyczepił ;)

Iwona Nowicka

Angelika nikt nie może stwierdzić że może być tylko 3-4 umowy o dzieło w roku? Możesz mieć 10 umów po 100 zł. Albo 1 za 2000 zł. Ilościowo więcej jest w pierwszej opcji a zarobkowo w 2☺ I co? Przy której opcji powinnaś założyć firmę? Wszystko jest kwestią indywidualną i… Czytaj więcej »

Angelika M

Dlatego zapytałam o tą ilość bo prawda jest taka ile osób tyle teorii. Póki co temat jeszcze mnie nie dotyczy, ale być może niebawem i dzięki tym odpowiedziom mam wszystko jasne. Dziękuję

Iwona Nowicka

W takim razie życzę Ci powodzenia:)

Agata

czytasz w myślach?

Natalia Lis

A jakże!

kat

ok a jak to prawo wygląda w uk? :)

Natalia Lis

Dużo prościej i taniej. Odpowiedziałam kilka komentarzy wyżej na to samo pytanie, zerknij proszę.

Mona Te

Dziękuję za ten post, jest naprawdę bardzo ważny i myślę, że potrzebny, a przede wszystkim tak bardzo przystępnie napisany, że nawet ja, której mózg się lasuje podczas czytania wszystkich informacji prawnych, zrozumiałam bez problemu <3

Natalia Lis

To zasługa Iwony, która tak fajnie nam to wszystko wytłumaczyła. Widziałam, że na fotograficznej grupie wsparcia pojawiały się wciąż te same dylematy, a Iwonka próbowała dziewczynom coś podpowiedzieć, więc poprosiłam ją o gościnny wpis, żeby skorzystać mogło więcej osób.

Mona Te

Bardzo mądrze uczyniłaś :D Wielbię Was kochane kobietki! <3

karo

Baaarodzo się cieszę, że taki post powstał, że są ludzie, którzy chcą się dzielić swoją wiedzą i nie widzą w tym żadnego problemu :) post jest rewelacyjny, kiedy dyskutowałyśmy na ten temat na grupie nie sądziłam, że będzie on tak szczegółowy :) myślę, że nie raz będę do niego wracać… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Cieszę się, że się przyda!
Na grupie zadawałaś sporo pytań związanych z tematem, więc się domyślam, że temat jest u Ciebie na topie. :)

karo

to prawda :) bardzo chciałam działać legalnie bez zakładania działalności a z prawa i lewa słyszałam, że tak się nie da. Obydwie zrobiłyście świetną robotę i coś czuję, że będzie to jeden z pierwszych poradników jakie będą wyskakiwać szukającym tematu w przeglądarce :)

Agatha

a gdzie można dołączyć do tej grupy?

Anna | mintlook

Bardzo dobry wpis! Bardzo cenne uwagi i bardzo, bardzo zadowolona jestem, że tutaj trafiłam!!! :))

Natalia Bednarczyk

Jak to wszystko czytam, to dziękuję losowi, że moja mama jest księgową :D

K

A jeśli ktoś pracuje na etacie, a dorabia sobie regularnie umowami o dzieło to też musi zakładać działalność gospodarczą?

Natalia Lis

Jeśli pojawia się słowo „regularnie” to trzeba założyć działalność.

Beata

Jeśli pracujesz na etacie i otrzymujesz co najmniej wynagrodzenie minimalne to myślę, że warto rozważyć założenie działalności gospodarczej, tym bardziej, że wtedy twoje składki zusowskie z tytułu ubezp. zdrowotnego wynoszą tylko 279,41 zł. Płacisz tylko miesięczną składkę zdrowotną i ewentualnie zaliczki na podatek dochodowy.

Hania

W przypadku umowy o dzieło rozliczamy się w PIT na początku następnego roku, ale czy płacimy jakieś zaliczki np. do 20. dnia kolejnego miesiąca?

Natalia Lis

Gdyby tak było, wierzę, że Iwona dałaby nam w tekście znać.

Iwona Nowicka

Jeżeli są to umowy o dzieło z osobami indywidualnymi to nie płacimy podatku w trakcie roku. Dochody z tych umów rozlicza się na pit rocznym do końca kwietnia następnego roku i wtedy też płaci się podatek.

Kacper Pokorski

Dziękuję za ten wpis. Bardzo pomocny. Poza tym bardzo fajny blog. Dodaję u siebie do odwiedzanych.

Natalia Lis

Dzięki Kacper!

Joasia

Cenny wpis. Przydałby mi się pół roku temu, kiedy zakładałam działalność. Mam jeszcze jedną wątpliwość, może ktoś podzieli się doświadczeniem. Nie jestem VATowcem, a ze względu na małe dochody nie mam też kasy fiskalnej. W jakiej formie w PKPiR dokumentować przychody od osób fizycznych, które nie chcą rachunków? Prowadzę coś… Czytaj więcej »

Iwona Nowicka

Bardzo dobrze to robisz:) Prowadzisz ewidencję sprzedaży bezrachunkowej i na tej podstawie wpisujesz przychód do księgi:)

Joasia

Iwona, bardzo dziękuję Ci za odpowiedź. :) Super, że mogłam rozwiać swoje wątpliwości u specjalistki. :) Dziękuję, jeszcze raz.

Aneta Bernacka

Hej, jestem przed założeniem firmy i zastanawiam się jaki sposób rozliczeń będzie dla mnie najlepszy, ale jeszcze nie zasięgnęłam fachowej porady w tej materii. Miałam kiedyś znajomego fotografa, który działał tak jak Ty – bez kasy fiskalnej, ale notował małe przychody w księdze + zbierał umowy za wesela. Zastanawiam się… Czytaj więcej »

Wojciech Wawrzak

Od siebie dodam, że nawet jeśli nie mamy umowy na piśmie, a jakąś kasę dostaliśmy za naszą pracę, to i tak trzeba to opodatkować wg zasad opisanych powyżej. Dotyczy to również sytuacji, gdy nie przekraczamy kwoty wolnej od podatku.

Marek M.

Witam, mam pytanie, przez okres 6 miesięcy dorabiam jako fotograf ślubny na karcie podatkowej, później działalność zawieszam, dodatkowo pracuję na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy i z tego tytułu zostałem zwolniony przez Urząd Skarbowy w 80% z podatku od karty podatkowej .Z informacji jaką otrzymałem od US… Czytaj więcej »

Iwona Nowicka

Trochę Pan zagmatwał sprawę ale postaram się pomóc. Rozumiem, że nie płaci Pan podatku z działalności bo kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne jest większa niż podatek? Druga sprawa to rozliczenie dochodu z pracy. Rozliczając się na PIT-37 ( PIT-36 jest do dochodów z działalności gospodarczej ) może Pan odliczyć wysokość… Czytaj więcej »

Marek M.

Nie wiem co zagmatwałem ale napisałem jak jest.Rzeczywiście chodzi o PIT 36.Tak, kwota składki jest większa niż podatku dlatego nie płacę podatku a w rozliczeniu rocznym PIT 36 wychodzi mi nadpłata składki zdrowotnej stąd odliczam ją,czyli robię Ok? Oczywiście wiem że na karcie nie można korzystać z dodatkowych ulg typu… Czytaj więcej »

Iwona Nowicka

Postaram się pomóc. Pierwsza sprawa rozumiem, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest większa niż podatek i dlatego go Pan nie płaci? ( chodzi o PIT-16 z działalności na kartę ). Druga sprawa rozliczając dochody z pracy i składając PIT-37 ( PIT-36 jest do rozliczania dochodów z działalności gospodarczej ) może… Czytaj więcej »

Marcelina

Mam kilka pytań, będę wdzięczna za odpowiedź :) 1) co konkretnie musi zawierać taka umowa (dwie osoby nieprowadzące działalności)? 2) rozumiem, że ja, jako fotograf, muszę się z tego rozliczyć w US składając PIT-36 – do końca roku kalendarzowego? Czy do końca lutego, jak firmy? (przeczytałam w internecie coś na… Czytaj więcej »

Marcelina

aha, i jeszcze jedno pytanie, odnośnie tych kosztów uzyskania przychodu (20%) – to po rozliczeniu jest zwracane, czy jak to wygląda?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Natalia Lis

Cześć Marcelina,

na większość tych pytań nie potrafię odpowiedzieć, bo wpis był tworzony we współpracy z księgową, ale o umowie już pisałam: https://www.jestrudo.pl/umowa-fotografa-z-klientem/

Resztę odpowiedzi powinnaś móc znaleźć w tekście lub w komentarzach, bo wiele osób miało podobne dylematy. :)

Pozdrawiam!

Natalia Lis
Hotmilk.pl

Super, że zebrałaś najważniejsze informacje. Zanim założyłam działalność to wszystko było dla mnie czarną magią i wiem, że kompletnie zielonym osobom otworzy to drzwi przynajmniej do prób zarobkowania na fotografii.

Przydatne informacje, chociaż jest jedna nieścisłość. Przy umowach o dzieło na fotografie masz 50% kosztów uzyskania i nie musisz przenosić na nikogo praw autorskich. Od lat w ten sposób sprzedaję zdjęcia i zawsze są to umowy licencyjne

A wtedy ktos ma licencję np. na wylączność przez jakis okres? Ja co prawda nie o fotografiach teraz mysle, ale moze tak by sie dalo tez z artykułami do pism :P

Na artykułach do pism się nie znam, natomiast przez wiele lat pracowałem w wydawnictwie książkowym. Zawieraliśmy z naszymi autorami dwa rodzaje umów – na przekazanie pełnych autorskich praw majątkowych na cały okres ich trwania lub na jakiś czas (np. 3 lata). Można też zawrzeć umowę na wyłączność lub ustalić licencję… Czytaj więcej »

Dzięki za odpowiedz. Zainspirowała mnie fo dalszych poszukiwań. Czytałam jeszcze wczoraj troche na temat praw autorskich i do każdego utworu mozna zawrzeć wszystkie te 4 umowy, o których piszesz. Co do zmiany kilku zdań to raczej nie wystarczy ;), ale teraz bede sie upierać przy innym rodzaju umowy :)

Cieszę się, jeżeli cokolwiek pomogłem :-)

Namysłowska 3

Świetny tekst – baaaaardzo mi pomógł. Jako strachliwa istota rozpoczynająca przygodę z fotografią obawiałam się zakładania firmy, a jednocześnie działania „na krawędzi” :) Teraz już wszystko jasne – dziękuję

aGwer

Natalia czy dobrze zrozumiałam, że ryczałt ewidencjonowany, 17% OBOWIĄZUJE TYLKO przy fotografii reporterskiej i reklamowej? Czy własnie tych elementów fotografii nie obejmuje? Bo ja osobiście właśnie jestem na ryczałcie i mam również wpisaną działalność fotograficzną opodatkowaną na 17% (dodatkowa usługa, utrzymuję się głównie z innej działalności) i cały czas mnie… Czytaj więcej »

EWEL INA

A ja mam pytanie jak sporządzić taka umowę o dzieło ? Bo w tym temacie jestem zielona do tej pory robiłam darmowe zdjęcia teraz chce cos zarobić na tym ale na pewno nie dużo bo ludzie w moim rejonie słysząc 300zl to już jest dużo więc pewnie takie ceny gdzieś… Czytaj więcej »

MEgi

Nareszcie ktoś opisał co, z czym i jak się je.

Natalia Lis

Super,że się przydało!

luiza

Przepraszam, jeśli moje pytanie jest oczywiste … czy nie prowadząc działalności gospodarczej muszę posiadać kasę fiskalną , gdy mam na facebooku konto i tam się ogłaszam, dodatkowo mam swoją stronę internetową. mam coraz więcej zleceń. na stronie jest mój cennik usług. wyczytałam, że gdy sprzedaję zdjecia na CD to muszę… Czytaj więcej »

Wwojtart

Bardzo pożyteczny tekst, dziękujemy. Ale czy można domknac temat? Tzn. co z VATem jeśli zdjęcia kupi firma?

Natalia Lis

Jest o tym wzmianka w tekście, a o szczegóły polecam dopytać dobrą księgową :)

emka

Z tego, co się orientuję to prawa autorskie są niezbywalne. Nie można przenieść na kogoś praw autorskich.

Anna

jeśli mam fp na fb i tam zachęcam ludzi do wykpienia sesji za te i za te pieniądze. Piszę to publicznie a nie na priv. To mogę tez zawierac z kazdym chetnym umowe o dzieło czy przez to musze juz miec działanosc zeby ktos sie nie doczepil?

Anna

Chodzi mi o to czy moge publicznie na fp lub swojej stronie pisać o kwotach? Nie mając działalności?

Natalia Lis

Aniu, polecam zapytać zaufaną księgową o wszystkie detale, ja nie czuję się kompetentna, aby udzielać jakichkolwiek informacji, związanych z prawem i podatkami :)

Kaja

Mam pytanie dodatkowe :-) Często mówi się, że o „zorganizowanym i ciągłym” działaniu mówi się wtedy, gdy osoba np. reklamuje się w sieci celem dotarcia do klientów. Jestem początkującym fotografem, nie mam firmy, nie mam też strony internetowej, ale zastanawiam się nad założeniem strony na FB- dedykowanej wyłącznie mojej działalności… Czytaj więcej »

Alicja Czerniejewska

Czy osoba będąca na wychowawczym może dorywczo, podpisywać umowy o dzieło? Bedę prawodopodobnie teraz przez długi okres na wychowawczym. Nie chcę prowadzić właśnej działalnośći.

Agnieszka Nowak

Witam serdecznie! Czy ten wpis jest w dalszym ciągu aktualny czy mogło się już dużo zmienić od tego czasu? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

magati.pl

Witam serdecznie! Czy mogło się wiele zmienić od tego wpisu w przepisach? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Natalia Lis

Agnieszko, niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, najlepiej skonsultuj się z księgową, by mieć 100% pewności.

magati.pl

Tak też zrobię, dziękuję! :)

Watcher

Z tą kartą podatkową, to jest strasznie mętna sprawa :( Czy ktoś wie z całą pewnością co to są „fotograficzne usługi specjalistyczne”, których na karcie nie wolno wykonywać, np. fotografia reklamowa i reporterska. Jeśli sfotografuję wnętrza hotelowe i restauracyjne, czy zdjęcia kulinarne w tymże hotelu, to będą to zakazane usługi… Czytaj więcej »

Monika Wójcicka

Hej, prowadzę działalność od kilku lat, jestem na ryczałcie i w 2017 przekroczyłam próg 20tys, od stycznia mam zawieszoną działalność, ale oczywiście mam zamiar odwiesić. Jak jest teraz z formą opodatkowania, czy jeżeli chciałabym ją zmienić mogę po odwieszeniu działalności czy muszę do 20tego stycznia. No i czy jest jakieś… Czytaj więcej »

Monika Kubala

Witaj Natalio! super poradniki super napisane super zrozumiałe od Ciebie i od Iwony! brawa! w tym roku chce otworzyć swoja dzialalnosc fotograficzna przymierzałam sie do tego 2lata wczesniej było dziecko nie było czasu w tym roku powiedziałam pass macierzyński mija wraz z końcem lutego i potem sie chce zabrać do… Czytaj więcej »

Łukasz

Witam Pani Iwono czy coś się zmieniło na rok 2019?

Michal Sokanski

a jak wyglada sytuacja gdy jestem zatrudniony na pełny etat i chce prowadzić działalność dodatkowo jako fotograf ? czytałem że najbardziej opłaca się ryczałt zastanawia mnie jedynie koszt miesięczny utrzymania takiej firmy może ktoś z was się już tak bawi i zdradzi mi rąbek tajemnicy :)

RadekKw

Bardzo dobry artykuł. Ja mam pytanie techniczne o PIT-36. Chciałbym zastosować 50% kosztów. Którą rubrykę (wiersz) należy wybrać: Inne źródła czy Prawa autorskie? W wierszu Prawa autorskie to myślę, że 50% kosztów jest oczywiste, ale czy w wierszu Inne źródła też można wpisać 50% czy tam to tylko 20% kosztów?… Czytaj więcej »

RadekKw

Bardzo dobry artykuł. Dziękuję. Mam pytanie techniczne o PIT-36. Chciałbym zastosować 50% kosztów. Którą rubrykę (wiersz) należy wybrać: Inne źródła czy Prawa autorskie? W wierszu Prawa autorskie to myślę, że 50% kosztów jest oczywiste, ale czy w wierszu Inne źródła też można wpisać 50% czy tam to tylko 20% kosztów?… Czytaj więcej »

Adam online foto

Witam. jak jest z fotkami wystawianymi na wlasnej stronie internetowej jako wlasny utwor.Czy fotograf amator moze miec dzialnosc .Czy jezeli ja robie zdjeci osobiscie sa moje na mojej wlasnej stronie to czy moge placic za nie 8% podatku bo w koncu je sam tworze.

Ludwika

te tematy zawsze są dość trudne..