drukarka do zdjęć | drukowanie zdjęć w domu

Drukarka do zdjęć

Drukarka do zdjęć w domu – czy to się w ogóle opłaca? Jak wygląda jakość zdjęć? A co z ich trwałością? Jaki wybrać papier fotograficzny i na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu? Ach, pytań jest całkiem sporo (za każde przesłane dziękuję!), a teraz postaram się rzetelnie przedstawić Wam efekty testów drukarki fotograficznej, z którą mocno się już zdążyłam zaprzyjaźnić :)

 

Drukarka do zdjęć – Epson L850

W swojej karierze fanki drukowanych zdjęć, drukarka fotograficzna Epson L850, to pierwsza, którą testuję. Wszystkie moje spostrzeżenia zawarte w tym artykule opierają się właśnie na doświadczeniach z tym konkretnym sprzętem. To pierwszy z artykułów, który przygotowałam dla Was we współpracy z marką Epson. Dziś będzie bardzo technicznie, ale we wrześniu i październiku podziałamy już bardziej kreatywnie.

Zadbałam o to, by wyszukać rzetelne informacje i testy z czeluści internetu. Serio! Mam wrażenie, że dokopałam się na sam kraniec wiedzy o drukarkach fotograficznych, ich zaletach, wadach, rozwoju na przestrzeni lat.

Zapraszam Was do przeczytania moich spostrzeżeń, wyliczeń (tu wsparł mnie niezastąpiony w tej dziedzinie Pan Mąż!) oraz odczuć, po kilku tygodniach testów. Na samym końcu znajdziecie podsumowanie, kto odczuje korzyści z posiadania drukarki do zdjęć, a dla kogo to będzie zupełnie bezsensowny wydatek.

drukarka do zdjęć w domu

 

Czy drukarka do zdjęć się opłaca?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, muszę poczynić pewne założenia, bo… TO ZALEŻY.

Cena każdego zdjęcia zależy od kilku czynników:

 • koszt papieru – im większa gramatura (grubość) papieru, tym wyższa jego cena; papier fotograficzny w standardowej jakości to ma gramaturę 200 g/m², papiery w jakości premium to ok. 250-300 g/m²; oczywistym jest, że większe formaty kosztują więcej
 • koszt tuszu
 • wydajność drukarki

 

Papier fotograficzny

Do standardowego użycia – zdjęcia do albumów, Project Life, ramek i tym podobnych projektów spokojnie możemy użyć papieru o standardowej jakości, czyli ok. 200 g/m2.

Jeśli zdjęcie drukujemy dla kogoś w prezencie, lub nie planujemy fotografii wkładać w ramkę/album, lub wydruki mają wisieć bez zabezpieczenia, wtedy lepiej zdecydować się na nieco grubszy papier fotograficzny.

Wybierając drukarkę do zdjęć, zwróćcie także uwagę, jaki jest maksymalny rozmiar drukowanych zdjęć. Model L850 pozwala na druk w formacie A4 i mniejszym.

 

Koszt tuszu

Do tej pory korzystałam ze zwykłej drukarki wielofunkcyjnej. Drukowałam rzadko, a jeśli już coś mi się zdarzyło, najczęściej były to po prostu umowy – lity tekst. Mimo to tusz zużywał mi się bardzo szybko, a koszt kartridża z czarnym tuszem to ok. 80 zł. Kolorowy od 135 zł! Sporo, dlatego też nigdy nie odważyłam się na druk zdjęć.

Wybierając drukarkę do zdjęć zwróćcie uwagę, by miała tak zwany system stałego zasilania w atrament – system ITS. Dzięki niemu nie wymieniamy całego kartridża, tylko uzupełniamy pojemniki z tuszem. Mój model wyposażony jest w 6 oddzielnych pojemników z 6 kolorami, które także kupujemy osobno (koszt za sztukę od 34 zł). Gdy kończy się jeden z kolorów, wystarczy uzupełnić tylko ten jeden pojemnik. Ta technologia pozwala także na optymalizację zużycia tuszu, co daje nam ekonomiczne rozwiązanie w domowym zaciszu.

Producent Epsona L850 deklaruje, że wydrukuję 1900 sztuk zdjęć 10×15 w kompletu tuszów. Do każdej drukarki dołączony jest już jeden zestaw; z pierwszego zestawu wydrukujemy 1800 zdjęć, z każdego kolejnego kompletu tuszów 1900.

 

Wydajność drukarki

Po części pokryłam to zagadnienie już w powyższym punkcie. Nie dajcie się nabrać na głośne hasła reklamowe. Zawsze sprawdzajcie konkrety – ile kosztuje tusz do wybranej drukarki, czy drukarka jest kompatybilna z dowolnym papierem fotograficznym, bo jeśli nie, to znacząco może podnieść koszt druku. Innymi słowy – zbierz informacje i licz! Ja także to zrobię.

drukarka do zdjęć w domu Epson

drukarka do zdjęć w domu Epson

 

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

 • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
 • nie wiesz jak zacząć
 • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
 • boisz się trudnych pojęć
 • masz mało czasu
 • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

 

Gdzie drukować zdjęcia?

Pod uwagę bierzemy drukowanie zdjęć w domu, zamówienie ich online oraz poprzez odpowiednie maszyny do tzw. fotografii błyskawicznej.

 

Koszt 1 zdjęcia – drukarka fotograficzna

Na tapetę bierzemy więc odbitkę w standardowym rozmiarze 10 x 15 cm i gramaturze 200 g/m² marki Epson. 

Paczka 500 sztuk to koszt 182 zł. Jeden arkusz papieru to 0,36 zł.

Na allegro bez problemu znajdziecie też arkusze, gdzie koszt za sztukę nie przekracza 10 groszy. To od Was zależy, jaką jakość wybierzecie, jednak producent zaleca korzystanie z papierów Epson, jako że dają najlepsze efekty. Czytajcie opinie, być może uda Wam się trafić na zadawalającą jakość w bardzo niskiej cenie, ja jednak wolę nie ryzykować – nie widziałam u żadnego sprzedawcy na allegro deklaracji, że zdjęcia nie wyblakną za rok czy dwa.

Do wydatku na papier musimy doliczyć koszt tuszu. Na ceneo koszt 1 sztuki zaczyna się od 34 zł. Mnożymy razy 6 buteleczek (przypominam, że w zestawie z drukarką L850 mamy już 1 zestaw) i dzielimy przez deklarowaną przez producenta liczbę 1900 sztuk. Wynik to 0,11 zł.

0,36 + 0,11 = 0,47 zł za sztukę

 

Koszt 1 zdjęcia – drukarka błyskawiczna np. w sieci Rossmann

Na pewno kojarzycie te czerwone maszyny, które pozwalają od razu wydrukować zdjęcie. Dostępne są np. w FotoJokerze czy Rossmannie. Pliki musimy mieć na nośniku (pandrive, karta, telefon), który podpinamy do maszyny, by po chwili cieszyć się wydrukowaną fotografią. Nie wszystkie salony mają na wyposażeniu drukarki błyskawiczne, a i pod uwagę musimy wziąć także cenę paliwa/biletu, by na miejsce się dostać.

Koszt takiego zdjęcia jest ponad dwukrotnie większy, niż podczas druku w domu:

ceny zaczynają się od 0,99 zł/sztuka*

Zdjęcie drukuje się też ponad minutę, więc w przypadku kilkunastu fotografii, można się wynudzić.

* stan na 08.2017

 

Koszt 1 zdjęcia – online

Ceny zdjęć online są zdecydowanie najkorzystniejsze. Jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka dodatkowych rzeczy:

 • cena jest odwrotnie proporcjonalna do liczby drukowanych zdjęć; im więcej zdjęć drukujesz, tym bardziej to się opłaca
 • czas oczekiwania do kilku dni
 • dodatkowo musimy ponieść koszt dostawy 10-13 zł, co znacząco zwiększa cenę per zdjęcie; możemy też odebrać zdjęcia osobiście, jeśli dany salon daje taką możliwość (tutaj dodatkowo doliczamy koszt paliwa/biletu i koszt naszego czasu)
 • jakość zdjęć może nas zaskoczyć, niestety bywa, że negatywnie; wielokrotnie w przeszłości korzystałam z internetowych drukarni (zarówno w Polsce, jak i w UK) i jakość zdjęć czasami naprawdę mnie załamywała, choć w sieci opinie były całkiem niezłe; otrzymałam wtedy kilka setek zdjęć, które raz jeszcze musiałam zamówić gdzieś indziej – strata czasu i pieniędzy;

Poniżej 50 zdjęć za sztukę zapłacimy ok. 0,39 zł. 50-200 zdjęć to koszt ok. 0,25 – 0,30 zł. Powyżej 500 zdjęć ok. 0,24 zł/sztuka.**

 

** nie wyszukiwałam najtańszych serwisów o wątpliwej reputacji – skupiłam na się kilku popularnych i dobrze ocenianych miejscach

drukarka do zdjęć w domu Epson

 

Jaką drukarkę do zdjęć wybrać?

Do wyboru mamy atramentowe, laserowe i termosublimacyjne.

Sprawa jest dość prosta. Laserowa, jako drukarka do zdjęć, nie sprawdza się zupełnie. Jakość zdjęć jest słabsza, niż z pozostałych dwóch.

Drukarka termosublimacyjna daje wysoką jakość wydruku, jednak wymaga stosowania specjalnych papierów, które reagują na działanie temperatury. Koszt za sztukę to ok. 1,50 zł, więc znacznie więcej, niż w przypadku zwykłego papieru fotograficznego. Dostępne na rynku drukarki tego typu są niewielkich rozmiarów i drukują zdjęcia w max. rozmiarze 10 x 15 cm. Nigdy nie miałam okazji testować takiej drukarki, ale recenzje online nie zachęcają.

Daje możliwość wyboru wykończenia (błysk, mat, półmat) bez zmiany papieru. Za to plus.

I tym sposobem pozostaje nam drukarka atramentowa, jako najlepszy wybór, w przypadku drukowania zdjęć w domu.

drukarka do zdjęć w domu Epson

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wciąż zastanawiasz się, czy drukarka do zdjęć, stojąca w zaciszu domku, to opcja dla Ciebie? Chcę pomóc Ci podjąć decyzję, dlatego skupię się jeszcze nad kilkoma funkcjami, które mogą się przydać. Znajdziesz tutaj także informacje, na co zwracać uwagę, jeśli już zdecydujesz się na zakup.

 

Ekran LCD

Bardzo ułatwia korzystanie z drukarki. Od razu widzimy podgląd zdjęcia, kilkoma kliknięciami możemy zmienić jakość wydruku, rozmiar, dodać obramowanie itp.

 

Wejście na kartę SD oraz port PictBridge

Przetestowałam złącze z kartą i w połączeniu z ekranem LCD i łatwym interfejsem, szybko dostałam to, co chciałam – moje zdjęcia :)

Dzięki portowi kart SD oraz wejściu PictBridge można korzystać z drukarki bez podłączania jej do komputera – zdjęcia drukujemy bezpośrednio z karty lub aparatu. Z tej opcji mogą do woli korzystać osoby, które raczej nie przerabiają swoich fotografii w programach graficznych.

 

Wi-fi

Jeśli drukarka ma wbudowane Wi-fi możemy drukować zdjęcia, bez podłączania komputera. Na przykład bezpośrednio z telefonu czy tabletu. Testowany przeze mnie model L850 nie posiada wbudowanego Wi-Fi, ale jeśli zależy Ci na tej konkretnej opcji, rozważ bardzo podobny model: L805

 

Czas wydruku

Drukarka do zdjęć ma nam je szybko dostarczyć, a nie zanudzić na śmierć podczas swojej wydłużonej pracy. Dlatego tak ważne jest, by sprzęt działał sprawnie i szybko. W przypadku mojego modelu i wspomnianego wcześniej L805, potrzeba tylko 12 sekund, by wydrukować zdjęcie 10×15 cm.

 

Druk na płytach

Jeśli pracujesz jako fotograf na zlecenie i oddajesz swoim klientom zdjęcia na płytach CD/DVD, zwróć uwagę, czy drukarka pozwoli Ci drukować bezpośrednio na płytach. W zestawie z drukarką fotograficzną otrzymałam specjalną podstawkę, w której umieszcza się płytę.

To duże ułatwienie, choć wszyscy wiemy, że płyty powoli przechodzą tam, gdzie słynne kasety VHS, dyskietki i telefony stacjonarne. Ja w swoim komputerze od 3 lat nie posiadam wejścia na płyty, nie miałam także okazji testować tej opcji.

 

Rozmiar zdjęć

Kolejną rzeczą do sprawdzenia przed zakupem jest maksymalny rozmiar zdjęć, jaki możemy wydrukować na danym sprzęcie. W modelach L805 i L850 jest to format A4. Jeśli potrzebujesz większego formatu, drukarka L1800 pozwala na wydruk w formacie A3. Zastanów się, jakie zdjęcia drukujesz najczęściej.

 

Rozdzielczość DPI

Ten tajemniczy skrót to nic innego, jak Dots Per Inch, czyli ilość kropek na cal. Im więcej – większe zagęszczenie kropek – tym lepszej jakości uzyskamy zdjęcia.

W moim modelu jest to 5760 DPI. Dla porównania jedna z popularnych stron online z odbitkami podaje wartości 320 DPI lub 640 DPI dla odbitek premium (za które trzeba oczywiście dopłacić kilka do kilkunastu groszy za sztukę).

drukarka do zdjęć w domu Epson

 

Drukarka do zdjęć czy urządzenie wielofunkcyjne?

Modele L805 i L850 są do siebie bardzo podobne – obie są drukarkami fotograficznymi z systemem ITS, jednakże mnie zależało także na opcji skanowania i kopiowania dokumentów, dlatego też zdecydowałam się na urządzenie 3 w 1.

Skaner (1200 DPI), oprócz standardowych zastosowań, pozwala także na skanowanie starych, archiwalnych zdjęć i ich ewentualny retusz w programie graficznym, czy też digitalizację. Przyda się także osobom, które lubią twórczą, kreatywną pracę i tak zwane moodboardy – wystarczy znaleźć odpowiednią inspirację np. w gazecie, zeskanować i już mamy kolejny element naszego kolażu.

drukarka do zdjęć w domu

 

Czy drukarka do zdjęć jest dla Ciebie?

Jak widzisz, drukarka do zdjęć ma swoje jasne, jak i ciemne strony. Innymi słowy, na pewno nie jest to sprzęt dla każdego! Mam nadzieję, że poniższe zwięzłe podsumowanie pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję.

 

Drukarka do zdjęć w domu sprawdzi się u Ciebie, jeśli:

 • zdjęć potrzebujesz często i zawsze „na już” – np. gdy tworzysz album typu Project Life i chcesz bez wcześniejszego planowania i czekania na odbiór zdjęć, móc się kreatywnie wyżyć;
 • nie bywasz w pobliżu punktu odbioru zdjęć zamówionych online;
 • jesteś niecierpliwy i nie lubisz czekać na swoje zdjęcia;
 • lubisz często zmieniać aranżacje w ramkach czy też domowej galerii zdjęć;
 • jesteś osobą kreatywną, która lubi eksperymenty fotograficzne i ich rezultaty chce mieć w fizycznej formie;
 • jesteś fotografem, który wykonuje zlecenia i w proponowanych pakietach oferujesz odbitki zdjęć;
 • nie lubisz marnować swojego czasu;

 

Drukowanie zdjęć w domu nie jest dla Ciebie, jeśli:

 • zdjęcia drukujesz ekstremalnie rzadko, np. raz, dwa razy w roku;
 • nie masz miejsca na dodatkowe urządzenie w swoim domowym biurze;
 • mieszkasz/pracujesz w pobliżu punktu odbioru zdjęć zamówionych online;

drukarka do zdjęć w domu

 

Kochane Rudziki! Artykuł kosztował mnie masę czasu i pracy, ale mam nadzieję, że dzięki niemu wiecie już, czy i jaka drukarka do zdjęć będzie dla Was odpowiednia. Jeśli coś jest jeszcze niejasne, postaram się odpowiedzieć w komentarzu.

 

Daj znać, czy pod wpływem tekstu, zdecydujesz się na zakup? Czy raczej nie jest to opcja dla Ciebie? Dlaczego?

 

PS Jeśli tekst Ci się podobał i uważasz go za przydatny, będę bardzo bardzo wdzięczna za udostępnienie! Wystarczy kliknąć w ten niebieski guziczek powyżej.

4.6/5 - (27 votes)

DOŁĄCZ DO LISLETTERA

.
RÓB FANTASTYCZNE ZDJĘCIA TELEFONEM
ZADBAJ O SIEBIE Z POMOCĄ #DBALNIKA

Wartościowy artykuł? Udostępnij:

NAPISZ CO MYŚLISZ, SKOMENTUJ:

Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
53 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ziula

Kiedy urodziła mi się druga córka zakupiłam sobie drukarkę termosublimacyjną. Uwielbiam zdjęcia, w mojej okolicy nie bardzo jest gdzie jest wydrukować je w dobrej jakości, a wysyłanie zdjęć moich dzieci w internet komuś obcemu jakoś nie specjalnie mi się podobało. Osobiście jestem zadowolona. Wszystkie ramki i albumy dziewczynek upchałam zdjęciami,… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Ale fajnie! Pewnie babcie prze-szczęśliwe, gdy je obdarowujesz wnuczkami w wersji papierowej? :)

weronika | mavelo

Epson to moja drukarkowa miłość :D Od roku mam drugiego w swojej karierze Epsona, z wielkimi pojemnikami tuszu, których przy częstym drukowaniu zużyłam trochę więcej niż połowę (więc wychodzi bardzo ekonomicznie). Jestem w powijakach podobnego wpisu, ale na temat drukowania ilustracji, więc też już pół internetów przekopałam :D Na różnych… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Nooo, drukowanie w A3 to super bajer, właśnie do plakatów rewelacja, ale jednak dla mnie ten sprzęt jest za duży no i nie jest to urządzenie wielofunkcyjne, a na tym także bardzo mi zależało, bo wiem, że korzystam. Daj znać, jak pojawi się u Ciebie taki wpis!

Izzy na tropie

Coś czuję, że to będzie wydatek na przyszły rok! Epson to dla mnie najlepsza firma do druku fotografii (wielkie formaty na wystawy drukuję tylko w drukarniach, które mają Epsona), a że chcę kontynuować rodzinną tradycję tworzenia albumów fotograficznych, a także zrobić nieśmiały krok w kierunku „Project Life”, taka drukarka w… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Ja swoją trzymam trochę na biurku, trochę na parapecie :) rozmiar ma dość standardowy, jak na urządzenie 3w1, jednak jest szersza o pojemnik na tusze, który umieszczony jest z boku. Przy małych metrażach faktycznie może wydawać się, że to taka krowa, ale ja bardzo sobie cenię jej możliwości. No i… Czytaj więcej »

Fiou Fiou

Ojej! To idealny post dla mnie! :) Od dłuższego czasu poszukuję drukarki, która spełniłaby wszelkie moje fotograficzno-graficzno-kreatywne wyzwania i zachcianki :) Na pewno wezmę pod uwagę Twoje rady i podsumowania :)

Rzadko drukuję zdjęcia, ale myślę, że w przyszłości, kiedy powiększy mi się rodzina, to się może zmienić :) Z mojego punktu widzenia najbardziej zachęcającymi cechami opisanej drukarki są jej wielofunkcyjność i ekonomiczne uzupełnianie atramentu. Nie znalazłam informacji, czy możliwy jest wydruk na zwykłym papierze ksero, ale może to zbyt oczywiste?

Natalia Lis

Kamila, a pytasz o wydruk zdjęć czy zwyczajny – tekst? Oczywiście drukarka drukuje także „normalne” dokumenty itd (dlatego to urządzenie wielofunkcyjne), ale nie próbowałam druku zdjęć na zwykłym papierze. Nie sądzę, aby się sprawdził, chyba, że mowa o jakiejś kartce technicznej i odpowiednich ustawieniach w drukarce (typ papieru); nie testowałam.

Jola

Drukuję zdjęcia rzadko, bo trochę szkoda mi tuszu z mojej drukarki. Do punktu, aby zdjęcia odebrać, mam jakieś 50 km. Moim marzeniem jest móc pozwolić sobie na drukowanie zdjęć w domu. Mam sporo, które chciałabym mieć w albumie. O właśnie, takie niedrukowanie nie sprzyja dokumentowaniu codzienności.

Natalia Lis

W takim razie wpasowujesz się idealnie w punkty „dla kogo jest drukarka fotograficzna” :) Dopisz do wish listy :)

princess.malpka

Mnie zacheca drukarka Canon, i ciagle sie nad nia zastanawiam. ;)

Piotr

Miałem kiedyś prostą drukarkę fotograficzną Epsona R220 i na niej kolory były fantastyczne. Potem 2 Canony i już było tylko gorzej.

Gusia

Poprzedni model drukarki gości w moim domu :P ale gdy przychodzi wywoływać zdjęcia wygrywa np. empik foto :)

Natalia Lis

Ze względu na cenę przy dużej ilości zdjęć? Czy co decyduje o tym, że jednak zlecasz zewnętrznie?

Klaudia Fąferek-Jaworska

Dzięki za ten artykuł :) Od 3 lat marzę i wzdycham do własnej drukarki, która by mnie uwolniła od labu i pozwoliła drukować dobrej jakości zdjęcia w każdej chwili. Mimo, że współpracuje z profesjonalnymi labami nie zawsze jestem zadowolona ze zdj – czasem trzeba drukować dwa razy, co kosmicznie zwiększa… Czytaj więcej »

Oj, tak. Uwielbiam to, że edytuję zdjęcia i już kilka chwil później mogę je mieć w albumie, czy w mojej mini galerii w … szafie ;)

Klaudia

Ostatnio miałam okazję zetknąć się z Epsonem i byłam zachwycona! Nie sądziłam, że drukarka może zrobić na mnie takie wrażenie, a ja ogólnie rzadko „choruję” na jakiś sprzęt, ale… stało się ;)

Natalia Lis

Witaj w klubie!

Ania Kalemba

Supeeeeeer. Wszelkie wątpliwości rozwiane!

Natalia Lis

Bardzo się cieszę, że mogłam pomóc!
Oczywiście jest to wydatek, ale jeśli lubimy drukować zdjęcia, warto sobie przekalkulować, co się opłaca.

Ryszawa

Fajna sprawa!
Na ostatnim zdjęciu wyglądasz jak lisek :):)

Natalia Lis

Panieńskie nazwisko zobowiązuje :P

Kama

Świetny gadżet! Ale jej cena mi mówi, że jej nie potrzebuje… Mam za to Instaxa, który chodzi ze mną na imprezy i jeździ na wycieczki – polecam :)

No i chyba zacznę robić fotoksiążki… :)

kreuje

Pracuję w drukarni więc drukarka w domu jest zbędna, skoro na codzień mam z nimi styczność :) Sprzęt Epsona zdecydowanie godny polecenia. Najlepsze zdjęcia wychodzą zdecydowanie jako proof cyfrowy ale to już jest bardzo droga zabawa. Na pojedyncze egzeplarze można czasem sobie pozwolić ;)

Joanna M-K

Wow. Piękny artykuł. Nigdy nie brałam pod uwagę zakupu takowej drukarki,ponieważ mieszkam w dużym mieście i pełno tu miejsc do drukowania zdjęć. Ale, no właśnie …. w Twoim tekście było parę zdań na temat drukarni online a takich szukam. Coś polecasz?

Natalia Lis

Niestety Joanno, w Polsce drukowałam kilka razy i zawsze miałam jakieś ale, więc chyba nic sensownego Ci nie napiszę. Może jest już w sieci jakiś ranking? Jak namierzysz, podziel się linkiem plis!

Malwina

Dziękuję Ci bardzo :) Właśnie planuję w grudniu zakup nowej drukarki i rozglądam się za opcjami. A znasz może jakąś drukarkę, taką do 700-800zł, która dobrze poradzi sobie z wydrukiem grafik? Zdjęcia tak naprawdę mają dla mnie nieco mniejsze znaczenie, chociaż też byłoby super bo prowadzę album, ale najbardziej zależy… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Niestety zupełnie się nie orientuję, ale zerknij na blog Mavelo, ona dużo grafik drukuje, może coś doradzi?

Malwina

Dzięki za radę, napisałam do niej, już wszystko wiem :) No i świetnego bloga ma, więc dzięki za polecenie :)

Sylwia Kalinowska

Ja mam własnie drukarkę Canona , bardzo jestem zadowolona z jakości wydruku zdjęc, no i jako ze pracuje jako fotograf ułatwi i usprawni mi to w oddawaniu odbitek do sesji , bo czas bedzie duzo krótszy niż jakbym miala wysyłać gdzieś dalej :)

Bartosz Dombrowski

A jak to wygląda z odwzorowaniem kolorów?

Natalia Lis

Drukarka radzi sobie super, tylko największy problem użytkowników tkwi w kalibracji monitora. Od tego trzeba zacząć, jeśli nasze zdjęcia po wydruku nie wyglądają tak samo.

LaskaOdZamiszania

Z nieba mi spadł ten artykuł! Znalazłam przez przypadek, ale już od dawna szukałam dobrego sprzętu, który umożliwiłby mi drukowanie fotografii w dobrej jakości, w zaciszu domowym. Pozdrawiam serdecznie i ciesze się, ze robisz to co robisz. Powodzenia! :)

Natalia Lis

Cieszę się, że pomogłam!

Adam Oleksy

Ok

Adam

Wyczytałem gdzieś, że L850 jednak ma WiFi więc się już pogubiłem, Urządzenie wielofunkcyjne za 1500PLN które trzeba mieć podpięte na kablu do kompa by drukować z poziomu komputera? Trochę to brzmi dziwnie.

Piotr

Ta drukarka nie ma WiFi. Ale można zastosować takie małe pudełeczko prinserver wifi i już jest w sieci….lub zwyczajnie podłączyć do wejścia USB dla drukarek w routerze domowym

Piotr

Chyba nie zostałem zrozumiany. Otóż wystarczy podłączyć do gniazda USB tej drukarki do to małe pudełeczko (po zrobieniu jego konfiguracji) lub podłączyć drukarkę do routera (kablem USB o ile router ma tę opcję i router WiFi stoi blisko) by drukarka była drukarkę sieciową widzianą przez inne komputery w sieci domowej… Czytaj więcej »

Piotr

Sam sobie odpowiadam bo jest jedno zastrzeżenie: komputery będą widziały i drukowały w takiej sieci ale juz wysyłanie skanów z drukarki na konkretny komputer w sieci juz nie.

iza

A jaką drukarkę kupić aby drukować plakaty na sprzedaż?. zależy mi na tym aby te ilustracje nie blakły.

studiokisiel.pl

Chyba najlepszy wpis o drukowaniu zdjęć w domu :)

Daniel Pawelec

Super artykuł. Rozwiał moje wątpliwości odnośnie drukarek do wydrukowania zdjęć :)
Dziękuje bardzo !

Adam Oleksy

Witam
Jak po wybraniu np formatu zdjęcia 13×20 i wydrukowaniu na papierze foto A4 docinaźć zdjęcie?

Pola Patola

Zawsze marzyłam o ścianie wspomnień, pełnej wywołanych zdjęć, ale chciałam mieć ich nieograniczoną ilość… a nie wpadłam na takie proste rozwiązanie! Naprawdę, jak znalazłam tego posta, moją pierwszą myślą było „No przecież!” Co prawda jest to inwestycja, ale pewnie się zwróci – fajnie, że są wyliczenia tak dokładne, przed ewentualnym… Czytaj więcej »

seokatalog

Piękne zdjęcia wychodzą z tej drukarki.

iza

da się tu wydrukować zdjęcia do dokumentów?

Mariusz

Żeby wydrukować zdjęcie potrzebna jest drukarka fotograficzna, papier , profil ICC , oraz odrobina wiedzy jak to wszystko połączyć w jedną całość. Warto tez zwrocić uwagę na (moim zdaniem najbardziej istotną rzecz ) – trwałość wydruków . I tak w zależności od użytego tuszu: Pigment – 50-400+ lat Barwnik –… Czytaj więcej »

Piotr

Brakuje mi informacji jak ta drukarka sprawuje się w praktycznej eksploatacji

Piotr

Pytałem bo zdarzają si,,ę w sieci wpisy, że po 2 latach zasychaja tusze i wymiana głowicy jest nieopłacalna. Te osoby (za wyjątkiem jednej) nie pisał czy nie oszczędzały na tuszach używając zamienników. Chciałbym się więc dowiedzieć ja to jest u Ciebie?

vitavision

Fajny artykuł, ale sugerowanie tej drukarki dla fotografa profesjonalisty? Ryzykowne ;)