tryby fotografowania

Tryby fotografowania

Zastanawiasz się czym są tryby fotografowania? Tryb auto zostawmy dla lamerów i początkujących :) Zakładam, że skoro zaglądacie na blog fotograficzny po porady, macie już dosyć biernego wciskania spustu migawki. I bardzo dobrze! Dzisiaj wyjaśnię Wam do czego służą tryby fotografowania, zwane także kreatywnymi. Wbrew pozorom nie jest to skok na głęboką wodę.

Tryby fotografowania

 

Wiele aparatów fotograficznych, nie tylko lustrzanek, posiada kółko trybów, najczęściej umieszczone u góry korpusu. Znajdziecie tam wiele różnych symboli, które mogą się różnić, zależnie od modelu aparatu.

tryby fotograficzne nikon canon

 

TRYB AUTO

Symbol aparatu/zielony prostokąt/czasami i napis AUTO – to tryb automatyczny, gdzie aparat sam dostosowuje wszystkie parametry, a do Ciebie należy tylko kadrowanie i wciśnięcie spustu. Polecany wszystkim laikom i osobom, które nie zamierzają zgłębiać swoje wiedzy w kierunku fotografii. Nie daje żadnej kontroli nad parametrami ekspozycji (przeczytaj też uzupełnienie tego artykułu: przysłona i głębia ostrości raz jeszcze)

 

TRYBY DEDYKOWANE

Reprezentują je symbole kwiatka (makro), biegacza (zdjęcia w ruchu, sportowe), gór (krajobrazy), księżyca (fotografowanie nocą). Warto przetestować, sprawdzić, niech to będzie pomost między trybem automatycznym, a tymi tematycznymi. Nie polecam zatrzymywać się przy nich jednak na dłużej. Po pierwsze są bardzo zawodne, trzeba naprawdę dobrze poznać swój aparat, aby zrozumieć algorytmy, według których przelicza i dostosowuje wszystkie parametry. Może się okazać, że tryb nocny nijak nie sprawdzi się w fotografowaniu fajerwerków, może nawet przy głupiej świeczce dać ciała. Często piszecie o sytuacji, gdy włączacie tryb sport, aby uchwycić Wasze maluchy w trakcie dynamicznej zabawy, niestety po zapoznaniu się z rezultatami, macie tylko ochotę ciąć się żyletką. Po drugie aparat to tylko zawodny komputer owity plastikiem, Ty masz mózg, Ty masz myśleć, stawiaj sobie wysoko poprzeczkę, a rezultaty przejdą Twoje najśmielsze oczekiwania. Czytaj dalej, a zaraz przekonasz się, że to buła z masłem. Orzechowym!

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

 

TRYBY FOTOGRAFOWANIA

P – PROGRAM

Bardzo asekuracyjny program, który pomoże Ci gładko przejść z tryby auto, do większej kontroli nad swoim zdjęciem. Niestety (stety!) równie szybko Ci się znudzi. Tryb PROGRAM  działa bardzo podobnie do trybu automatycznego, sam ustawiając parametry, tylko że przy tych ustawieniach mamy możliwość regulacji: czasu naświetlania, zmiany czułości ISO oraz możemy wpłynąć na wartość przesłony. Załóżmy, że chcesz cyknąć portret, i zależy Ci na rozmytym tle. Wiesz już, że rozmyte tło zawdzięczamy niskiej wartości przesłony. Decydujesz się powiedzmy na f/2.8, ustawiasz ostrość na modelu, ale aparat sam przelicza odpowiednie ISO oraz reguluje czas naświetlania. Easy-peasy! Zauważyłam także, że w trybie P mamy większą kontrolę nad błyskiem flasha, lampa błyskowa nie odpala się automatycznie, ale to także może zależeć od konkretnego aparatu i jego ustawień.

Kiedy: gdy jesteś osobą początkującą, jeszcze nie rozumiesz, jak oddziałują na siebie poszczególne parametry ekspozycji, ale chcesz nauczyć się fotografować świadomie.

S (Shutter Priority) / TV (Time Variable)

Tryb PRESELEKCJI CZASU. Gdy pokrętło ustawisz na literę S (w Canonach i Pentaxach oznaczane jako TV), zyskasz pełną kontrolę nad czasem naświetlania zdjęcia. Masz także możliwość ustawienia wartości ISO, ale aparat sam dostosuje przesłonę. Jedno zmartwienie masz więc z głowy. Czas naświetlania mierzony jest w ułamkach sekund, czasami w pełnych sekundach. Warto wiedzieć, że 1/500 (jedna pięćsetna sekundy) to krótszy czas naświetlania, niż na przykład 1/60 (jedna sześćdziesiąta sekundy). Im dłuższy czas naświetlania, tym większa szansa na poruszone zdjęcia (przez drgania naszej dłoni), oraz na rozmyte obiekty będące w ruchu. Jeśli fotografujesz „z rąsi”, czas naświetlania ustawiony na 1/160, przyjął się jako bezpieczne minimum. Nie dotyczy to zdjęć, gdy aparat jest unieruchomiony, na przykład na statywie. Jeśli z kolei chcesz zamrozić ruch, musisz wybrać krótki czas naświetlania, np. 1/500. Jeśli obiekt na fotografii wciąż jest zamazany – zmniejsz czas naświetlania.

Kiedy: zawsze wtedy, gdy to czas odgrywa kluczowe znaczenie na zdjęciu; dziecko w trakcie ruchliwej zabawy, pokaz samolotów, szybko poruszające się samochody, czy zdjęcia sportowców.

A (Aperture) / AV (Aperture Value)

Tryb PRESELEKCJI PRZESŁONY – absolutnie kluczowy, mój ulubiony, wykorzystywany przeze mnie spokojnie przez 90% czasu. Działa analogicznie, jak tryb S/TV ale tutaj mamy wpływ na wielkość otworu w obiektywie, a co za tym idzie, za ilością światła, które wpada do aparatu. Co istotne, im mniejsza wartość przesłony (np. f/3.2), tym więcej światła pada na matrycę aparatu, także zmniejsza się głębia ostrości. Nie będę się powtarzać, niewtajemniczonych odsyłam do podstaw ekspozycji, podlinkowałam nieco wyżej :) W trybie A aparat sam dostosowuje czas naświetlania, mamy możliwość zmiany ISO.

Kiedy: zawsze wtedy, kiedy chcesz mieć wpływ na zakres głębi ostrości, a mówiąc jeszcze prościej, na to, czy obiektyw na pierwszym, drugim, piątym planie, mają być ostre, czy miękko rozmyte. W przypadku zdjęć porterowych, czy artystycznych, często otwieramy przesłonę, aby rozmyć tło; w reportażu, nieco tą przysłonę przymykamy, a podczas zdjęć krajobrazów, fotografowania dużej grupy ludzi, architektury, czy fot. produktowej, wartość przesłony zwiększamy jeszcze bardziej, aby i pierwszy plan i tło, pozostały w polu ostrości. To oczywiście bardzo uproszczone zasady, ale mam nadzieję, że dzięki nim będziecie mieć lepsze wyobrażenie działania trybów.

M (manual)

Tryb MANUALNY, zwany czasami ręcznym. Ustawiając pokrętło na literę M, zyskujemy pełną władzę nad parametrami ekspozycji. Możesz śmiało regulować czułość, czas naświetlania oraz zmieniać głębię ostrości, a aparat nawet na moment nie będzie korygował Twoich decyzji. To dość trudna sprawa, zwłaszcza, że ludzki umysł dość opornie radzi sobie z przewidywaniem oddziaływania na siebie aż 3 czynników. Dlatego polecam Wam zawsze zacząć od dostosowania ISO względem panujących warunków oświetleniowych. Oczywiście im większe ISO, tym większa szansa na zaszumione zdjęcia. Gdy mamy już czułość, ustawiamy czas naświetlania i głębię ostrości według swojej wizji. Warto spojrzeć na miarkę ekspozycji u dołu ekranu/wizjera:

-2…….-1…….0…….1…….2

Strzałka ustawiona na „0” oznacza, że nasze zdjęcie będzie prawidłowo naświetlone: zachowane zostaną szczegóły w cieniach, a światła nie będą przepalone. Bardzo pomocna sprawa.

Kiedy: zawsze wtedy, gdy chcemy mieć pełną kontrolę nad zdjęciem. Sama korzystam najczęściej, gdy nie zadowala mnie tryb A/AV. M włączam zawsze wtedy, gdy fotografuję w zewnętrzną lampą błyskową, oraz w studio.

To oczywiście nie wszystkie tryby fotografowania. Ich nazewnictwo oraz różnorodność może zależeć od producenta, czy zaawansowania danego aparatu. Niemniej jednak omówiłam najważniejsze, warto zapoznać się z tymi kreatywnymi, które świetnie łączą umiejętności wprawnego fotografa, z szybkością aparatu. Gdy pierwsze testy będą za Wami, gwarantuję, że nigdy więcej nie wrócicie do fotografowania w trybie auto!

Jeśli coś pominęłam, pytajcie śmiało w komentarzach, postaram się na bieżąco uzupełnić luki. To jak, czy komuś rozjaśniło się w łepetynie??

5/5 - (5 votes)

DOŁĄCZ DO LISLETTERA

.
RÓB FANTASTYCZNE ZDJĘCIA TELEFONEM
ZADBAJ O SIEBIE Z POMOCĄ #DBALNIKA

Wartościowy artykuł? Udostępnij:

NAPISZ CO MYŚLISZ, SKOMENTUJ:

Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
72 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jola

Osobiście bawię się głównie w trybie samodzielnego dostosowywania przysłony. Niestety, aparat w trybie w całości manualnej nie chce już działać. Naprawa chyba nie wyszła tak jak powinna. ;)

Beata

Twoje wpisy o fotografii cieszą mnie najbardziej! Ja najczęściej robię zdjęcia w trybie A, więc poczułam się dumna z siebie, jak napisałaś, że Ty również ;) Ale chcę się nauczyć korzystać z S, bo moje fotografie dzieci są zwykle nieostre…

Natalia Lis

Zabierz dzieciaki na dwór, poproś żeby skakały (pewnie dadzą się namówić :P ), zacznij od czasu naświetlania 1/1000, potem 1/500 i tak dalej, zobacz, w którym momencie zdjęcia zaczną wychodzić rozmyte, tzn dzieciaki, a nie zdjęcia, i postaraj się nigdy nie schodzić poniżej tego czasu i już :)

Beata

Dzięki za taką indywidualną i konkretną poradę! Jak zrobię udane zdjęcie to się pochwalę :)

Natalia Lis

Czekam na fotki w takim razie!!!

Żurnalistka

Bardzo przydatny post! Ja właśnie zaczynałam od P i jak sama zauważyłaś, bardzo szybko zaczął mnie ograniczać. Teraz już korzystam z M, ale i tak jeszcze długa droga do perfekcji przede mną. Przyznam szczerze, że reszty manulanych literek za bardzo nie ogarniałam. Wiedziałam, że M to manual i od razu… Czytaj więcej »

Osobiście najczęściej fotografuje przy M (w lustrze), choć na drugim miejscu zaraz robię zdjęcia przy użyciu trybu A. O trybie S zapominam, choć parokrotnie zdarzyło mi się korzystać, z moim lustrem dopiero się zaprzyjaźniam. W swoim kompaktowym aparacie używam raczej tych dedykowanych trybów, gdyż manual, ani pozostałe nie działają zbyt… Czytaj więcej »

Diana Gadula

Dobra seria wpisów, niebawem kupuję lustrzankę i na pewno spędzę tutaj kilka godzin zagłębiając się w tajemnicę dobrej fotografii :)

DOROTA DZIUBDZIELA

bardzo ciekawe informacje, ale czułość ISO jest niezastąpiona jeśli chcemy wykonać dobre jakościowo zdjęcie,chodzi mi o długi czas naświetlania przy robieniu zdjęć np.kosmosu, gwiazd i planet.

Natalia Lis

Dorota co masz na myśli? Czytam już trzeci raz i nie rozumiem, co chciałaś przekazać :)

DOROTA DZIUBDZIELA

Kochana, nie chciałam by tak wyszło niezrozumiale, ale siedzisz w temacie dłużej niż ja,i chciałam wiedzieć jaka jest najlepsza czułość ISO przy robieniu zdjęć np. kosmosu. Dodam,że posiadam Nikona D3200

Natalia Lis

Ja wybrałabym statyw + niskie ISO, 100, 200 może.

DOROTA DZIUBDZIELA

dziękuję

Paweł Obrycki

Bierzesz iso 100, przesłona na f11 i 30 sek naświetlania.
Możesz też zobaczyć jakie efekty osiągniesz przy tych ustawieniach zmieniając na iso np. 3200 – mimo smużenia wychodzi ciekawa perspektywa.

Paweł Obrycki

A i ostrość musisz manualnie na nieskończoność ustawić.

Ola

Bawię się przestawianiem zarówno czasu, jak i przesłony. Nie zawsze, rzecz jasna, czasem szybciej i poręczniej wyciągnąć telefon, a czasem po prostu nie mam innej możliwości. Mimo, że mój aparat nie jest jakiś mega wypaśny, uwielbiam robić zdjęcia ustawiając wszelkie parametry osobiście i już nie pamiętam, kiedy używałam trybu AUTO… Czytaj więcej »

Anna Cichy

O dzięki! Lustro mam od tygodnia, szybko przeszłam przez fazę strzelania z automatu i w miarę staram się ogarniać manual (widzę, że trochę przeskoczyłam), chociaż póki co, z różnym skutkiem. Otworzyłaś mi oczy na P, TV i AV. Już czuję, że moje życie stało się łatwiejsze. :)

Guest

Bardzo lubię Twoje posty o fotografii – w bardzo prosty i logiczny sposób porządkujesz to, co sama już wiem, albo praktykuję, ale nie potrafię nazwać ;)
…żebym jeszcze opanowała wartości czasów w Olku byłoby cudnie ;)

Magdalena Kucucha

Aaa, Sławek, love you w opór! Nareszcie ogarniam o co im chodzi z tymi literkami i że nie są to totalnie randomowe znaczki :D

madlen

Mam kikla pytań i będę bardzo wdzieczna za odpowiedz. Nie potrafie poradzic sobie z ostroscia, jesli mam wlaczony AF punktowy i wyceluje na oczy fotografowanej osoby to czesto ostrosc jest na jednym oku a nie obu gdy osoba stoi lekkim profilem. Natomiast gdy ustawiam ostrosc recznie, to w wizjerze wydaje… Czytaj więcej »

Jola Piasta

Jeżeli mogę się wtrącić, to mi w tej sytuacji pomogła bardzo opcja podglądu live view podczas manualnego ostrzenia. Wtedy widać wszystko bardziej wyraźnie, niż w wizjerze. Później zapewne tak ogarniesz sprzęt, że nie będziesz miała już z tym problemu :) Ale wiesz, ja to nie wiem, nie znam się –… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Nie mam dużego doświadczenia z ostrzeniem manualnym, ale na to nie ma zbyt wielu porad – po prostu musisz wyostrzyć w dobrym miejscu. Z czasem zacznie przychodzić Ci to z łatwością, ale ja sama nigdy tak zdjęć nie robię, bo nie umiem zamknąć jednego oka :P Co do AF, wszystko… Czytaj więcej »

madlen

Dziękuję za rady :)

Jola Piasta

Ha! Czyli nieźle mi idzie z tym ogarnianiem tego mojego dziecięcia. Instrukcję przeczytałam od początku do końca. Twój wpis jest idealnym ogarnięciem tego wszystkiego w całość. Cudownie, cudownie, cudownie! Muszę Ci powiedzieć Natalia, że naprawdę podziwiam Cię za Twoją pracę, Bardzo dużo nauczyłam się z Twoich wcześniejszych postów, bo przeczytałam… Czytaj więcej »

Natalia

Życie stało się o tyle łatwiejsze <3 dzięki!

Ewka Wu

Dzięki za ten wpis! Przyda się na przyszłość.

Marta

Świetny post ! :)
Za niedługo kupuje lustrzanke i właśnie nie wiem jaka wybrać . Co mi doradzicie? A tu p. Natalio jaka mi polecasz? Chciała bym juz taka ” poważną ” hehe bo poważnie myślę o fotografii i nawet wybrałam taki kierunek szkoły :)

Natalia Lis

Proszę bardzo, tu znajdziesz odpowiedź: https://www.jestrudo.pl/jak-wybrac-aparat/

Marta

Dziekujee bardzo :*

Patrycja Kruk-Pachowicz

jA rozumiem tryby ale nigdy nie moge ustawić parametrow. w Danym trybie jak chce. Jakby w moim sony alfa były jakieś ograniczenia? Albo na prawdee slaba jestem w jego obsłudze.

Natalia Lis

Co znaczy, że nie możesz ustawić ich jak chcesz? Opisz mi na konkretnym przykładzie.
Nie pracowałam nigdy na sony, ale jestem pewna, że wszystko działa bardzo podobnie

Patrycja Kruk-Pachowicz

W trybie A nie moge zejść niżej niż 5.6 to znaczy pewnie ze obiektyw slaby? Choć oznaczenia na nim top 3.5-5.6. I niestety z Twojego bloga dowiedziałam się ze raczej do ciemnych się zalicza. Nigdy też nie moge doświetlić zdjęcia tak jak chce, dlatego też rozjasniam w ukochanym photoscape :)… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Okej, po kolei. Domyślam się, że korzystasz z kitowego obiektywu 18-55. To nie jest tak, że nie da się ustawić niżej, niż 5.6, da się, tylko to jest obiektyw który zmienia sobie otwór przesłony zależnie od zoomu (ogniskowej), więc musisz zmienić ogniskową (przybliżyć o ile dobrze pamiętam), aby móc zejść… Czytaj więcej »

Agata Byczkowska

Fotografuję amatorsko od kilku lat. Aż do lipca tego roku upierałam się nieustannie przy trybie manualnym. Było ciężko, zwłaszcza podczas ślubów. Ostatecznie po przeczytaniu jednej z książek o fotografii odpuściłam. Dzięki temu na zdjęciach udaje mi się uwiecznić więcej wspaniałych chwil, zwłaszcza wtedy gdy muszę działać szybko. Dziś tak jak… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Śluby na manualu? Kobieto, to Ty masz level master! W życiu bym się nie targnęła na coś takiego :) Jak wspomniałam wyżej, jadę głównie na Av, w chwilach, gdy to czas odgrywa główną rolę przerzucam się na T i tyle :)

Anna Lerch

Świetny post, muszę się w wolnej chwili trochę bardziej pobawić swoim aparatem i wziąć pod uwagę twoje wskazówki :)

Panna Puszczykowa

Super post! Na taki wlasnie czekalam, bo niby wiem co i jak, a jak przychodzi zrobic zdjecie to stoje i patrze na aparat. Dzieki za ten post! ; )

Bery

kurde chcialabym to wszystko ogarniac , niby mam dobry aparat a nijak nie potrafie sie nim posługiwac bez sensu ,,

Natalia Lis

Aparat w dłoń, zacznij od tego wpisu: https://www.jestrudo.pl/co-to-jest-iso-czyli-jak-robic-dobre-zdjecia/ potem wróć tutaj. Gwarantuję Ci, że dla chcącego nic trudnego !

Ania

Przeważnie robię zdjęcia z A lub P, M mnie jeszcze trochę przerasta :D Dzięki za tego posta, w szczególności za fragenty „kiedy” :)

Natalia Lis

Fajnie słyszeć, że Ci się przydało ! Dobrze jest opanować pełen manual dla samego siebie, ale prawda jest taka, że tryby fotografowania są dużo wygodniejsze i to z nich korzysta się większość czasu

Agnieszka Grobelna

Świetny post. bardzo przydatny :D

Gabriela

Wcześniej używałam na czuja, aby przyegulować to, na co miałam ochotę w danym zdjeciu. Teraz wiem wszystko dokładniej, za co Ci dziękuję. (chociaż zaraz zapomnę)

Natalia Lis

Gdy znajdziesz chwilkę weź aparat, przetestuj sobie to, co właśnie przeczytałaś, a wiedza sama Ci się utrwali. Nie musisz pamiętać, jak i co się nazywa, ważne, byś umiała wykorzystać to dla siebie :)

anka.g1

Mimo, że nie jestem szczególnie biegłym fotografem to najlepiej mi się fotografuje w trybie manualnym. Jak porównuje zdjęcia z A i M to mam wrażenia, że te z M mi lepiej wychodzą, chociaż przestawiania przy tym co niemiara ;) Natalia, o ile można mieć jakieś życzenia to byłabym wdzięczna za… Czytaj więcej »

Jola Piasta

Zdecydowanie dołączam się do prośby.

Natalia Lis

Anka, czytasz mi w myślach, pierwszy post jest już gotowy, dwa (jeden?) kolejne w szkicach, a więc będzie w najbliższy pn!

Justyna

Cześć! Nawet nie wiesz jak przydatne są tego typu posty! Ja fotografią interesuję się od kilku lat, z czym od jakichś 2 nałogowo, więc zawsze sobie śledzę i czytam wszelkiego rodzaju poradniki. Co prawda z tymi funkcjami jestem już zaznajomiona, ale i tak warto sobie pewne rzeczy przypomnieć, tym bardziej,… Czytaj więcej »

marissaPP

też bardzo mnie cieszą wpisy o fotografii, można się duużo nauczyć :)

Guest

świetna notka, przyda się

Evvlin

Bardzo przydatne informacje! :) Sama ostatnio zagłębiam się w funkcje nowej lustrzanki.. i zazwyczaj osoby, które nie zagłębiają sie bardziej we wszystkie możliwości.. używają trybu AUTO, ja również tak działałam jeszcze kilka miesięcy temu. Warto poznać swoją lustrzankę i uczyć się nowości!! :)

Anita

Uwielbiam Twoje wpisy nt fotografii! Chętnie korzystam z Twoich porad i dzięki temu rozwijam swoją pasję :). Dziękuję Ci bardzo :* Jestem dopiero na początku drogi… ale dzięki Tobie sporo się uczę. Ostatnio nurtuje mnie pytanie jak masowo obrabiać zdjęcia w lightroomie? Nie mogę tego rozgryźć :/

Thoughts Blender

Dzięki za tak skondensowaną, podstawową wiedzę o trybach. Ostatnio postanowiłam zabawić się w fotografię i rozpoczynam od kompletnego zera. Czułość, migawka, ekspozycja? Czarna magia. Ale powoli się rozjaśnia w łepetynce. Kilka książek, trochę kombinowania ze sprzętem, duuużo pstrykania i posty takie jak ten są zdecydowanie pomocne na początku drogi.

[…] 3. Tryby fotograficzne opisuje i bardzo cierpliwie wyjaśnia autorka bloga ”Jest rudo”. Co, kiedy, dla kogo, gdzie i jak? […]

Część Mnie

Przydatny wpis, osobiście lubię AV i M :)

Babatu (Ola)

Najwygodniej robi mi się zdjęcia na tę chwilę na A, do ustawie ręcznych jeszcze czuję że mam za małą wiedzę i praktykę. Fragmenty „kiedy” strzałem w dziesiątkę. Uwielbiam szkolić się u Ciebie :)

Strudelka 111

Ja w fotografowaniu produktów zawsze posługuję się trybem manualnym M – jednak jest to jeden z prostszych rodzajów fotografii. Ostatnio fotografowałam rodzinkę w ruchu – M również sie sprawdziło, ale miałam czas na choć chwile zastanowienia. Obecnie przymierzam się do fotografowania ślubów – do tej pory robiłam to bardziej hobbistycznie… Czytaj więcej »

Natalia Lis

A mnie tryb av sprawdza się wyśmienicie, także, a może głównie, na imprezach i ślubach. Najpierw dostosowuję ISO, potem przysłonę, na koniec aparat sam dobiera czas naświetlania. Jeśli czas jest zbyt długi, zwiększam ISO.

Strudelka 111

Dziękuję za tę odpowiedź, potestuję jeszcze dopasowanie ISO w trybie AV w gorszych warunkach oświetleniowych. :)

Jay

Kolejny bardzo pomocny post. Powoli zaczynam to wszystko rozszyfrowywać, jednak jeszcze nie mam wprawy. Muszę więcej poćwiczyć. Dzięki za informacje!

CreativeMess.pl

Pamiętam jak lata temu marzyło mi się mieć aparat z manualnymi ustawieniami. A że w domu nie ostała się żadna kliszowa lustrzanka w stanie działającym, zdecydowałam się na zakup cyfrowej. Ale na początku całe to PASM, pomimo twardego studiowania z poradnikiem instrukcji obsługi było jak czarna magia. Dziś fotografuję w… Czytaj więcej »

Marta Bruska

Ja mam z kolei inny problem z czasem naświetlania… Mam głowę kompletnie nieprzyswajającą cyfr i tym podobnych i nigdy nie potrafiłam przeliczyć sobie np. czasu 1/100 na ustawienia w canonie, które ułamka nie mają. Ile razy bym nie próbowała to nie znalazłam sposobu na łatwe zapamiętanie tych oznaczeń ;)

Natalia Lis

Marta, nie wiem, na ile Canony mogą się między sobą różnić, ale na wszystkich aparatach, na których pracowałam 1/100 s to wciąż 1/100 sekundy. I na wyświetlaczu i w wizjerze.

To byłoby bardzo mylące, gdyby zapis różnił się od rzeczywistej wartości.

Chyba, że ja czegoś nie rozumiem w Twoim problemie?

Marta Bruska

hm, w moim canonie czas naświetlania to skala od 30″ przez 0″5 do 8000, ułamka tu nie ma. I właśnie w życiu nie jestem w stanie powiedzieć ile to jest np. 0″5 ;) 8000 to chyba 8 sekund…?

Dawid Szendera

U mnie było tak, że jak się nauczyłem robić w M to inne tryby przestały istnieć. Czasami próbuje Av, ale jak widzę jakie czasy mi aparat dobiera to ręce opadają i szybko się przekonuje że jedyny słuszny tryb to M ;-D

A.

Hej jak się cieszę, że znalazłam Twój blog! jestem początkująca, megaaa początkująca :D działam w trybie M, bo lubię się bawić, ale mam problem w tym trybie z ,,Warto spojrzeć na miarkę ekspozycji u dołu ekranu/wizjera:” – da się to zmienić? U mnie ustawia się to samoczynnie i nie wiem… Czytaj więcej »

A.

Nieaktualne, już to ogarnęłam

aRTofFOTO.eu

Wytłumaczone w przystępnym dla każdej łepetyny języku:)
P.S. To, co podlinkowane nie działa. Popraw się:P

Natalia Lis

Poprawiłam ;)

aRTofFOTO.eu

No i gra muzyka:)

Kasia

hej, jak zrobić zdjęcie żeby było widać dziecko a nie rozmyte :/ 9-cio miesięczniak nie usiedzi bez ruchu, mam aparat canon powershot g7x mark II

Kasiaa

Wreszcie zrozumiałam do czego służy TV dziękuję