Przysłona i głębia ostrości

Przysłona i głębia ostrości

Parametry ekspozycji wałkowałam na blogu nie raz, a jednak przysłona i głębia ostrości nie cieszą się u Was popularnością. Rozumiem, że nie są to łatwe zagadnienia – z rozpaczą stwierdzam, że sporo w nich fizyki. Ale nie poddam się i będę gadać o przysłonie po raz enty, jeśli to pomoże Wam robić lepsze zdjęcia.

Jeśli dopiero zaczynasz romans z fotografią, zacznij od wpisu jak robić dobre zdjęcia. Są to takie podstawy podstaw, gdzie wyjaśniam działanie i wzajemne oddziaływanie parametrów ekspozycji.

Kolejnym krokiem może być zakup mojej lekcji o parametrach ekspozycji i/lub tej o nadawaniu zdjęciu głębi. To zestaw teorii, praktycznych wskazówek i ćwiczeń. Kosztują po 16 zł, a ponoć wyjaśniają wszystko najlepiej pod słońcem :) I to nie są moje słowa ;)

 

Manualne ustawienia

Wiem, że wielu z Was ma obawy przed trybem manualnym. Jeśli pojęcia czas naświetlania, czy ISO są Wam obce, to boicie się całkiem słusznie. Jednak po zapoznaniu się z podstawową wiedzą, trzeba ten aparat złapać w ręce i przejść do części praktycznej, inaczej nic się samo nie „naumie”.

Bardzo często dostaję maile, które opisują ten sam problem – brak ostrości w jakimś konkretnym obszarze zdjęcia. Np. ostre jest tylko jedno oko, albo w kilkuosobowej grupie w polu ostrości znajduje się tylko część z nich. Te problemy to nic innego, jak nieznajomość działania przysłony i pojęcia głębi ostrości.

 

Przysłona

Najprostszymi słowami jest to fizyczny otwór w obiektywie. Wartość przysłony, a więc wielkość tego otworu możemy regulować. By mieć wpływ na wartość przysłony, pracuj w trybie A (Av) – priorytet przysłony, lub w trybie manualnym M, gdzie masz wpływ na wszystkie 3 parametry ekspozycji. Niewprawionym polecam A, osobiście sama najchętniej korzystam w z tego trybu.

przysłona i głębia ostrości w fotografii

jak działa przysłona

 

Mała głębia ostrości

Zjawisko małej głębi ostrości jest wtedy, gdy tylko niewielki fragment zdjęcia jest w polu ostrości.

Mała wartość przysłony (np. f/2.8) = mały fragment zdjęcia w polu ostrości = duży otwór w obiektywie = dużo światła pada na matrycę aparatu

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

Duża głębia ostrości

O dużej głębi ostrości mówimy, gdy obiekty znajdujące się w różnej odległości od aparatu są w polu ostrości.

Duża wartość przysłony (np. f/13) = duży fragment zdjęcia w polu ostrości = mały otwór w obiektywie = niewiele światła pada na matrycę aparatu

Ha! Żeby nie było tak prosto, na głębię ostrości ma wpływ także kilka innych czynników.

 

Głębia ostrości a ogniskowa obiektywu

Używając obiektywu o długiej ogniskowej (np. 200 mm), uzyskasz mniejszą głębię ostrości (bardziej rozmyte tło), niż fotografując obiektywem o krótkiej ogniskowej (np. 35 mm).

Innymi słowy, jeśli zależy Ci na mocno rozmytym tle, stosuj możliwie najdłuższe ogniskowe.

przysłona i głębia ostrości w fotografii

 

Głębia ostrości a odległości aparatu od fotografowanego obiektu

Prosta sprawa, choć kolejna rzecz, o której warto pamiętać ;)

Im dalej znajduje się aparat od fotografowanego obiektu, tym mniej rozmyte będzie tło. Jeśli więc zależy Ci na miękkim, nierzucającym się w oczy tle, stań bliżej obiektu/modela.

 

Głębia ostrości a rozmiar matrycy

Mamy dwa aparaty: A – pełną klatkę, i aparat B – tak zwany „crop”, czyli aparat o mniejszej matrycy. Ustawiamy w nich dokładnie te same wartości parametrów ekspozycji, robimy niemal identyczne zdjęcia.

Zdjęcie wykonane aparatem A będzie miało mniejszą głębię ostrości, niż to, wykonane aparatem B. Im mniejsza matryca, tym większa głębia ostrości. To dlatego telefonem tak ciężko czasem uzyskać ładnie rozmyte tło.

No, mam nadzieję, że ten artykuł rzucił nowe światło na temat przysłony i głębi ostrości. Jeśli masz jakieś wątpliwości mój cudny Rudziku, pytaj śmiało w komentarzu. To także dobry moment, by zasugerować mi inne foto tematy, które wciąż są dla Ciebie niejasne. Nim jednak to zrobisz, zerknij do bazy wiedzy, by upewnić się, że już gdzieś o tym nie pisałam.

Buziak!

5/5 - (2 votes)

DOŁĄCZ DO LISLETTERA

.
RÓB FANTASTYCZNE ZDJĘCIA TELEFONEM
ZADBAJ O SIEBIE Z POMOCĄ #DBALNIKA

Wartościowy artykuł? Udostępnij:

NAPISZ CO MYŚLISZ, SKOMENTUJ:

Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
lawyerka

Pamiętam, kiedy niemal rok temu kupiłam telefon z w miarę rozbudowanym trybem manualnym. Nagle okazało się, że istnieje coś takiego jak ekspozycja. I że można robić zdjęcia, kiedy jest ciemno. I to był początek całej mojej zabawy :) Ale tego, czego w telefonie nie mogłam ustawić manualnie, to właśnie przysłony.… Czytaj więcej »

Natalia Lis

O, ale super! Przyznam szczerze, że od lat szukam jakiegoś sensownego porównania, jak mogłabym laikom tłumaczyć działanie parametrów ekspozycji, a właściwie ich na siebie oddziaływanie, ale bezskutecznie. Nie znajduję! :(

Ania Kalemba

Tłumaczysz lepiej niż moja Pani Profesor na studiach. Ja to miałam w ogniesieniu do kamer lotniczych bo studiowałam fotogrametrię (to dział geodezji więc fotograf ze mnie słaby, a dzięki Tobie już wszystko jasne!)

Natalia Lis

:*

po takich komentarzach się rozpływam i zamieniam w jedno wielkie wydumane EGO, ale tylko na sekundę czy dwie ;)

Aleksandra Pakuła

Z trybem manualnym walczę już kilka miesięcy i muszę przyznać, że idzie mi coraz lepiej :) Męczy mnie tylko jedno pytanie: jakim cudem fotografowie (np. podczas ślubów) robią tak szybko zdjęcia, jeśli światło z każdego miejsca jest różne? Gdy jestem na spacerze i chcę zrobić zdjęcie mojemu chłopakowi, jakiemuś budnikowi… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Wydaje mi się, że możliwości są dwie:

a) na pełnym manualu, ale w RAWach, dzięki temu poprawiają sobie niedociągnięcia już w programie graficznym
b) bardziej prawdopodobne fotografują w frybie A (Av), dzięki czemu aparat sam dostosowuje czas naświetlania.

Aleksandra Pakuła

Dziękuję za odpowiedź! Chciałam być bardzo ambitna i korzystać z pełnego manuala – tymczasem tryb A wydaje się być wyjątkowo przyjazny.

Matt Spot

Jest i trzecia możliwość: patrzą w wizjerze na ustawienia ekspozycji (taka mała skala z podziałką) i szybko sobie kółkami korygują doświetlenie. Szczególne przydatne, aby przy kolejnym zdjęciu skorygować prześwietlenia wynikające z błysku lampy.

Jola

Nareszcie ktoś to fajnie i przystępnie wytłumaczył. Kiedyś próbowałam się w to wczytywać, ale rezygnowałam. Z takimi podstawami mogę zgłębiać wiedzę. :)

Natalia Lis

Jeśli coś jeszcze jest w temacie tych podstaw niejasne, będę wdzięczna za nakierowanie. Chciałabym zamknąć powoli temat podstaw i ruszać nieco dalej ;)

Aga B

Natalio, bardzo mi się podoba, jak piszesz, sporo się od Ciebie nauczyłam. Ale mam pytanie odnośnie tego artykułu. Jak to jest z tą ogniskową? Nie ma znaczenia przy tym jasność obiektywu? Bo, wydaje mi się, że przy moim 18-140 f3,5-5,6 mam zdecydowanie większą głębię ostrości na ogniskowej 50 niż przy… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Aga, hej! Co do fot. w pomieszczeniach, łap ten artykuł: https://www.jestrudo.pl/jak-fotografowac-w-pomieszczeniach Aparat działa trochę jak nasze oczy, jeśli we wnętrzu jest ciemno, a my dodatkowo ustawimy krótki czas naświetlania (by dzieci w ruchu były ostre), to wyjdą nam ciemne zdjęcia i nie ma na to rady, chyba, że doświetlić dodatkowo.… Czytaj więcej »

Aga B

Dzięki bardzo

Ryszawa

Ciekawy informacje dla początkujących :)

Anna

Jak zrobić zdjęcie z małą głębią ostrości jeśli ma się aparat B :D (Micro 4/3, crop x2)? Ciężko jest uzyskać małą głębie, czy poza dł. ogniskowej i przesłoną można jeszcze coś zrobić?

Natalia Lis

To prawda, na „cropie” trudniej o małą GO. Można ew. wymienić obiektyw na jasny, z dużą „dziurą” (np. 1.8), dzięki czemu głębia też będzie mniejsza, gdy ustawisz przysłonę na tę wartość. Takie obiektywy niestety są droższe.

Ewa

Cześć Natalio, na pewno dostajesz mnóstwo zapytań o to jaki aparat wybrać. Przeczytałam Twój poradnik i zawęziłam poszukiwania do 3 modeli.: Sony A5000, Sony A5100 i SONY CYBER-SHOT DSC-RX100. Tutaj utknęłam dlatego też chciałabym Cię prosić o pomoc w tej sprawie. Podobnie jak Ty, jestem ogromną estetką. Chciałabym tworzyć piękne,… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Ewo, zdecydowanie sony a5000 lub 5100. To na pewno, bo w nich np. możesz wymienić obiektywy, a za jakiś czas będzie to miało dla Ciebie znaczenie. Oba aparaty to produkty dla amatorów, ale który wybrać, to już musisz ocenić sama. Dokładnie o ulepszeniach pisze np. Optyczne: http://www.optyczne.pl/index.php?test=aparat&test_ap=288 Sama zdecyduj, na… Czytaj więcej »

Ewa

dziękuję ;)

aGwer

Co prawda ten temat udało mi się w końcu opanować, ale bardzo klarownie to wyjaśniłaś. Super!

Karolina

myślałaś o tym aby przeprowadzić szkolenie ? Jeśli kiedyś będziesz o tym myślała, możesz na mnie testować :) im szybciej tym lepiej! :)

Natalia Lis

Karolina, od dawna jestem o to proszona, ale brakuje mi czasu na takie działania, niestety.

Natalia

halo, halo! jaka lustrzanka jest dobra na zupełny początek? :) pozdrawiam!

BasiaKupuje.pl

Fajny artykuł:) Prosto i klarownie:) Tak czy owak, jeżeli ktokolwiek chce w pełni poznać dany obiektyw musi moim zdaniem zaprzyjaźnić się z trybem full manual;) Porobić trochę zdjęć bez pomocy elektroniki, potestować konkretne przysłony, potestować odległości. Niektórzy mają takie wyczucie, że trafią manualem nawet na hardkorowych ogniskowych i przysłonach w… Czytaj więcej »

Klaudia Jaroszewska

Bardzo przydatne. W końcu nauczyłam się robić zdjęcia, na których jeden element jest ostry, a tło rozmyte :)

antek8435

Bardzo dobre rady! Dopiero zaczynam swoją przygodę z fotografią. Na razie biorę udział w szkoleniu na drona, bo chciałbym posiadać szersze pojęcie o tym sprzęcie. Czytając te posty mam ochotę również na profesjonalne szkolenie z fotografii…