Jak przejść na własną domenę

Jak przejść na własną domenę (blogspot)

Okazuje się, ze temat wcale nie jest wyczerpany. Od kiedy zamieniłam końcówkę .blogspot.com na .pl, regularnie dostaję od Was maile, chcecie wiedzieć „z czym to się je”. Wcale nie dziwi mnie, że tyle osób nie ma pojęcia, jak przejść na własną domenę, sama do niedawna nie rozróżniałam domeny od hostingu. Dlatego dziś krotko, ale treściwie podpowiem jak przejść na własną domenę, oraz dlaczego warto

Jak przejść na własną domenę

 

Przede wszystkim należy odróżnić dwa pojęcia: DOMENA i HOSTING.

 

Co to jest domena

 

DOMENĄ nazywamy adres internetowy, ten, który wpisujecie w przeglądarce. U mnie www.jestrudo.pl. Domena jest unikatowa, każdy adres musi prowadzić tylko do jednego bloga/strony internetowej. Poza tym domena jest tania! Uwierzycie, że za moja zapłaciłam 9,90 zł + VAT/rok. Najpopularniejsze końcówki (.pl, .com, .com.pl) są równocześnie najtańsze.

 

Co to jest hosting

 

HOSTING to dom dla naszego bloga. W uproszczeniu (inaczej nie umiem) jest to serwer, gdzie znajdują się wszystkie treści, jakie wgrywamy na bloga, a wiec zdjęcia, notki, komentarze. Hosting na blogspocie jest bezpłatny. Jeśli zdecydujesz się na przeniesienie bloga (a wiec i wszystkich wgranych tu plików) na inny serwer – musisz liczyć się z dodatkowym wydatkiem.

 


Najczęściej firmy hostingowe, bezpłatnie, pomagają w przeniesieniu bloga. Ja korzystam i polecam gorąco usługi firmy OpiekunBloga.pl, a także mam dla Ciebie 10% rabatu, na pierwszy rok hostingu u nich na hasło: jestrudo

 

Kupując domenę, nie musisz jednocześnie wykupywać hostingu. To Twoja decyzja.
Ok, to już mamy zarys.

 

Jak podpiąć własną (niestandardową) domenę?

 

 1. Sprawdź dostępność swojej domenyIstnieje wiele serwisów, które oferują takie usługi, ja bez wahania wybrałam firmę www.OpiekunBloga.pl. To oni postawili mój sklep, opiekują się blogiem i naprawiają wszystkie te rzeczy, które regularnie zdarza mi się psuć. Bardzo polecam.

 

2. Skontaktuj się z nimi, a na hasło: „jestrudo” otrzymasz podpięcie domeny pod bloggera w gratisie! Koszt domeny z końcówką .pl to 12,30 zł. Oczywiście dotyczy tylko domen zakupionych u Opiekuna.

 

3. Ciesz się swoją nową i profesjonalną nazwą ;)

 

Co zyskujesz dzięki własnej domenie?

  • prestiż :)
  • wygodę (zamiast długiego adresu z blogspotem na końcu, podpisujesz się tylko swoją nazwą)
  • zwiększenie wiarygodności dla potencjalnych współpracowników
  • wspomaga promowanie marki/produktu/usług
Gorąco Was zachęcam do rozważenia przejścia na swoje. Komfort blogowania bardzo wzrasta!
Jeśli macie jakieś pytania, postaram się odpowiedzieć w komentarzach, choć ze mnie dupa, a nie ekspert.

 

Co po roku?

 

Standardowy okres, na jaki wykupujemy domenę, to jeden rok. Po tym czasie należy ją odnowić. Koszt odnowienia domeny z końcówką .pl to 69,90 zł. Rzeczywiście troszkę drożej, ale po 12 miesiącach będziesz już wiedzieć, czy profesjonalne blogowanie jest dla Ciebie. Jeśli tak, te niemal 70 zł nie jest dużym wydatkiem.

 

Przydało się? Daj lajka!