jak fotografować pod światło | fotografia w ostrym słońcu

Fotografia w ostrym słońcu

Fotografia w ostrym słońcu do najłatwiejszych nie należy. Lato w pełni, wypełzliśmy z naszych domków na plaże, place zabaw czy do parków. Z nami wypełzły nasze kompakty, smartfony czy lustra. I nagle coś zgrzytać zaczyna… Zdjęcia przepalone, kontrasty kosmiczne, albo wręcz przeciwnie – kolory blade, rozmyte. Nasuwa się pytanie, jak fotografować pod światło?

Fotografia w ostrym słońcu – poradnik

 

FOTOGRAFUJ W CIENIU

Moja rada nr jeden nie przypadnie Wam do gustu – UNIKAJ SŁOŃCA I FOTOGRAFUJ W CIENIU. Zwłaszcza w środku dnia, gdy słońce wisi centralnie nad nami, ciężko o wykonanie poprawnie naświetlonego zdjęcia. Ponadto na twarzy modela, pod oczami i nosem, pojawią się nieestetyczne, ciemne cienie.
fotografia w ostrym słońcu
Co zrobić? Znajdź cień, najlepiej w pobliżu padającego światła. A teraz podziwiaj różnicę ;)

 

jak fotografować pod światło | fotografia w ostrym słońcu
Gdy Twój model jest już w cieniu, polecam Ci użyć blendy: pięknie doświetli twarz, 'odetnie’ sylwetkę od tła. Ja użyłam srebrnej strony, która dodatkowo ochłodziła kolorystykę, ale Twoją blendą może być duży arkusz papieru czy styropian.
Zdjęcie w cieniu bez blendy:

 

zdjęcia w słońcu
i z dodatkowym doświetleniem:

 

zdjęcia w słońcu z blendą
Jest różnica, co nie? Zwróćcie też uwagę na pięknie wygładzoną skórę i dodatkowo zminimalizowane cienie na twarzy.

 

Fotografowanie pod światło

Taki tytuł mogłabym nadać fotograficznej mitologii ;] Chyba każdy mój znajomy poza tematem uważa, że zdjęcia pod światło to jest zło wcielone. Fajne zdjęcie pod światło kłóci się z jakimkolwiek trybem auto. Znajomość podstaw fotografii i swojego aparatu jest niezbędna. Ale warto. Fotografie pod światło bywają magiczne! Zwłaszcza w trakcie tzw. magic hour, czyli godzinę od wschodu słońca i godzinę przed zachodem, gdy żółta kula wisi nisko na niebie, pięknie 'wybijając’ sylwetkę z tła, czy tworząc kolorowe refleksy we włosach. [Niestety nie udało mi złapać słońca nisko nad horyzontem, chwilę przed zaszło chmurami. Anglia rulez].

 

Jak fotografować pod światło? Jak już wspomniałam wyżej, tryb auto przestaje dla nas istnieć. Sama najczęściej fotografuję na trybie Av czyli priorytecie przesłony. A więc ustawiam niskie ISO (u mnie 100), wybieram niską wartość przesłony (f/2.2), aby uzyskać rozmyte tło, aparat sam dobiera czas naświetlania. I teraz kwestia kluczowa: POMIAR ŚWIATŁA. Ludzkie oko ma niesamowite zdolności adaptacyjne w przeróżnych warunkach świetlnych. Aparaty, nawet te najlepsze, są zwyczajnie upośledzone.

Mam dla Ciebie coś specjalnego.

Ten e-book pomoże Ci ogarnąć podstawy fotografii w 1 GODZINĘ. Teraz udostępniam go zupełnie za darmo!

poradnik PODSTAWY FOTOGRAFII za darmoJeżeli:

  • jesteś „świeżakiem” w temacie foto
  • nie wiesz jak zacząć
  • przytłaczają Cię techniczne aspekty fotografii 
  • boisz się trudnych pojęć
  • masz mało czasu
  • rozumiesz niektóre podstawy fotografii, ale nie umiesz ich połączyć

 

TEN PORADNIK JEST DLA CIEBIE!

 

 

Większość aparatów (także kompaktów) posiada trzy tryby pomiaru światła:
 Domyślny tryb, który absolutnie nie sprawdzi się podczas fotografowania pod światło.
pomiar światła, trzy tryby pomiaru
Szczególnie przydatny gdy fotografujemy pod światło, a obiekt fotografowany umieszczony jest w centrum kadru, lub zajmuje sporą jego część. Aparat pobiera 'dane’ z całego obszaru kadru, jednak dużą wagę przypisuje centrum.

 

Aparat pobiera dane tylko z niewielkiego punktu kadru, przez co pomiar jest bardzo precyzyjny, jednak pomiar punktowy polecany jest dla bardziej doświadczonych fotografów.

 

Podsumowując powyższe – fotografując pod słońce używajcie CENTRALNIE WAŻONEGO punktu pomiaru światła, dzięki czemu zarówno tło, jak i fotografowana postać powinny zostać prawidłowo naświetlone. Gdy efekty będą niezadowalające – potestuj tryb punktowy.
tryb pomiaru światła centralny

 

FLARA I BLIKI
Te kolorowe świetlne błyski często dodają zdjęciu ohów i ahów. Dla mnie osobiście jest to zjawisko bardzo pożądane, choć wielu fotografów to po prostu błąd. Flarę uzyskać można właśnie fotografując pod światło.

 

fotografia pod światło

 

jak fotografować pod światło | fotografia w ostrym słońcu

jak uzyskać flarę na zdjęciachJeśli posiadasz osłonę przeciwsłoneczną – polecam korzystać właśnie latem. Nie tylko gdy mowa o fotografii krajobrazów. :)

osłona przeciwsłoneczna canon
jak fotografować pod światło | fotografia w ostrym słońcu

 

Ogromne podziękowania dla mojej pięknej Sis, która dzielnie pozowała w przeróżnych warunkach oświetleniowych! ;]

 

Przeczytane? Zapamiętane? To teraz klikajcie tu:
4/5 - (4 votes)

DOŁĄCZ DO LISLETTERA

.
RÓB FANTASTYCZNE ZDJĘCIA TELEFONEM
ZADBAJ O SIEBIE Z POMOCĄ #DBALNIKA

Wartościowy artykuł? Udostępnij:

NAPISZ CO MYŚLISZ, SKOMENTUJ:

Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
97 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
dancewiththecamera

Zdjęcia pod słońce to wcale nie zło wcielone. Ale czasem może to przysporzyć problemów. Grunt to się nie poddawać ;) Bardzo przydatny wpis – dzięki! :)

Natalia Slawek

Właściwie kluczowe jest ustawienie właściwego trybu pomiaru światła. Reszta już z górki

Levi

Mam skromne pytanie. :) Czy jeśli wybierzemy „punktowy”, to z którego miejsca pobierać pomiar? Z najjaśniejszego punktu na twarzy? :)

kira

Bardzo ciekawy wpis! Muszę się przyznać, że przebrnęłam już przez cały cykl „Fotografa Na Obcasach” i czekam już tylko na przesyłkę z ebaya z nowym aparatem, żeby zacząć coś majstrować ;)
Pozdrowienia z pobliskiego Bedford!

Natalia Slawek

Świetnie to słyszeć! ;] Co kupiłaś?

kira

Z racji ograniczonych funduszy wzięłam hybrydę. Jeśli zapał mi nie minie, to będę polować na jakąś lustrzankę :D

Ach ten mit fotografowania pod słońce… Ostatnio kiedy robiłam zdjęcia ślubne nad morzem, znalazło się kilku mądrych, którzy próbowali wciskać mi swoje „dobre rady” ;) A ja wprost kocham fotografować pod słońce i to nie tylko podczas magic hour :) Świetne porady, tak trzymaj. Trzeba edukować Polaków! :)

Magda Boczek

Kliknęłam na link umieszczony na blogu Laurentino i w ten sposób znalazłam się w Twoim świecie. Zaczęłam czytać od początku, od pierwszej notki. Jestem zachwycona, tym jak piszesz o fotografii. Uczę się cały czas fotografii, podstawy wyniosłam ze szkoły, ale to jak Ty o niej piszesz bardzo mi się podoba.… Czytaj więcej »

Natalia Slawek

Pilna z Ciebie uczennica w takim razie :))))
Ja swoje elementy na bloga tworzyłam w photoshopie. Jak wszystko zresztą :)

Patrycja Malinowska

Gdy byłam w Paryżu to niektórzy „fotografujący” uczestnicy wycieczki usilnie przekonywali nas, że pod słońce się nie da. A my niedobrzy i uparci robiliśmy ;) Według mnie efekt bardzo zadowalający, ale może Ty jako ekspert wpadniesz do mnie i udzielisz nam jakiś rad, bo wiele jeszcze musimy się nauczyć. A… Czytaj więcej »

Bardzo przydatny post :)

Aurora

Kurka, oświeciłaś mnie z tym cieniem ,serio! :D

Hej Natalia, mam pytanie dotyczące fotografowania pod słońce. Ja również je lubię, ale mam spory problem z przepalaniem fragmentów zdjęcia, szczególnie na czubku głowy na włosach oraz ramionach. Używam trybu centralnie ważonego. Kiedy ustawiam na pomiar punktowy, to owszem, te fragmenty nie są przepalone, ale reszta kadru jest niedoświetlona. Wiem,… Czytaj więcej »

Anonymous

Najlepiej to robić zdjęcia w RAWach :)

Szczerze mówiąc to przychodzi mi do głowy tylko jedno rozwiązanie: RAWy właśnie. Każdy aparat ma inny sposób przeliczania tego, co dzieje się w kadrze ze światłem, nieco inny będzie też efekt. Możesz spróbować przyciemnić ekspozycję, ale wiadomo, że wtedy całe zdjęcie wyjdzie ciemniejsze. Może warto pokombinować z punktowym?

Anonymous

Uwielbiam Twoje wpisy fotograficzne <33333333333333333333333333333333333333

vademecum blogera

Bardzo przydatne i pomocne. Rzeczywiscie taki odblysk pod swiatlo moze byc intrygujacy i jezeli znajdzie sie w odpowiednim miejsciu – fajnie upieksza zdjecie Pozdrawiam Beata

Bardzo dużo waznych dla mnie informacji. Dziekuję :-))

I am Emilia

Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

Sigita

Thank you for such a great advice, I was waiting for the evening to take my photos (I love Golden hour a lot). After reading your article I’ll try to take more photos in the sun. p.s. I’m so glad that I’ve found your blog, I like how you write… Czytaj więcej »

Natalia Slawek

Hi Sigita, great to hear you like my photography tutorials! I’m doing my best :)
Fingers crossed for you!

Anonymous

Świetny wpis – super porady dla początkujących :) a ja osobiście kocham robić zdjęcia pod światło :) jedno z takich zdjęć polubiła u mnie nawet sama Jessica Christ! :)

Anonymous

Fajnie, że tłumaczysz w prosty sposób ;) Bardzo przystępnie ;) dziękuję, że prowadzisz tego bloga, jest on teraz moim numerem 1 <3

tutaj malwa

przydatna notka :>

Jak Ona To Robi

Oświeciłaś mnie :)
Od dziś nie boję się robić zdjęć pod światło!

whiness

Bardzo użyteczne, czytelnie przekazane informacje – chwała Ci za to. :) A jakie ładne septum ma Twoja modelka!

Olga Cecylia

Dodałabym jeszcze filtr połówkowy :-) Dla mnie jest niezastąpiony, bo najczęściej gdzieś w tle jest niebo, które się niefajnie prześwietla. A mit „pod światło” wziął się stąd, że większość dawnych aparatów po prostu prześwietla zdjęcie zrobione pod słońce – jak się wróci z kilku wyjazdów z filmami pełnymi prześwietlonych klatek,… Czytaj więcej »

U nas sprzęt leży i leży, nie mogę się zabrać, żeby wykorzystać jak należy. Być może za Twoją sprawą, podszkolę się i odważę się więcej fotografować. :)

dobrze podsumowane :) ja bardzo lubie miny moich foto klientów jak umawiamy sie na sesje i mówie ze fajnie byłoby aby nie było ostrego słonca tylko lekko przychmurzone niebo ;) a jesli bedzie słonce to umawiamy sie na pozne popołudnie ;) a i jeszcze jedno .. przy tak słonecznej pogodzie..… Czytaj więcej »

doo-mini-kaa

Bardzo przydatny post ;)
Pozdrawiam ♥

Daria Bożek

Przydatne wskazówki :D

Sylwia

Jak zwykle pomocny post :) Muszę się w końcu zaopatrzyć w blendę, cały czas mówiłam „Po co mi to?” – Teraz już wiem . :)

frugi

Piękne zdjęcia i bardzo pomocny post! Często mam problem ze słońcem no i czasami nie wiedziałam, jak to opanować. :)

Kasia

Kocham, kocham całą Twoją serię. Od kilku dni nie ruszam się bez aparatu i ćwiczę i ćwiczę, choć jestem w tym beznadziejna. Ale Twoja seria w końcu pozwoliła mi się nauczyć tych spraw o przesłonie i czasie naświetlenia, bo każdy inny podręcznik czy artykuł to jeden wielki bełkot trudnych słów.… Czytaj więcej »

Natalia Slawek

Może ja książkę-poradnik taki wydać powinnam, co? :) Od lat nie korzystam z trybów tematycznych, mój aparat chyba nawet ich nie posiada. Trudność z fotografowaniem na plaży, czy śniegu pewnie polega na odbiciach. Połacie śniegu czy iskrzący się piasek, to nic innego jak jedna wielka blenda :) Polecam korzystać z… Czytaj więcej »

Kasia

Wydawaj książkę, na pewno ją kupię jako jedna z pierwszych. Dzięki za poradę, opalanie pójdzie w kąt, muszę to rozgryźć. :)

Marzena W

Świetny post. Flara na Twoich zdjęciach jest piękna. Uwielbiam flarę.
Pozdrawiam :)

Karolina

Bardzo fajny post ;) Ja uwielbiam robić zdjęcia pod słońce, szczególnie rano o wschodzie słońca. Jeden minus, że trzeba wcześnie wstać, ale dla efektów warto ;)

Rokitka

Mi zawsze wychodzi totalnie biała skóra w słońcu, trzeba ożywiać ją programem dopiero u mnie.

Magdalena

Świetny i bardzo pomocny wpis. Na pewno skorzystam z cennych rad. Faktycznie światło robi znaczną różnicę i udało ci się to zaprezentować :)

Vladyta

Cóż za świetny blog! Cieszę sie ze sie na twój blog natknęłam bo jest bardzo ciekawy i ładny. Dzięki za super wpis!

Natalia Slawek

:))))))) !

Vladyta

Chyba juz caly blog przeczytalam haha! Swietne tematy i ogolnie wyglada pieknie. Fajne masz video o podstawach fotografii! przeslalam kolezance ktora wlasnie sie uczy. Mam nadzieje ze nowe videa niedlugo wrzucisz. Super blog! xxxx

good job! :)

Karolina Prusińska

Co wtedy kiedy jest sesja, mamy miejsce, zero cienia a slonce najwyzej jak tylko moze byc? Też blenda moze byc pomocna ale jako cos z czego mozna cien robić. Rada 2 białko blendy. Pieknie rozprasza słońce :) zrobiłam tak i wyszlo super! :D mialam sesje na dachu Centrum Nauki Kopernik… Czytaj więcej »

Natalia Lis

Ja unikam umawiania się na sesje w takich „godzinach szczytu”, bo nigdy nie miałam ze sobą asystenta, do np. wspomnianego już trzymania blendy. Czarna strona blendy pochłania promienie światła, ale wydaje mi się, że w południe może to nie być wystarczające.

Karolina Prusińska

To weź mnie jako asystenta, jestem do dyspozycji w Wawie i mówię poważnie! <3

Natalia Lis

Dzięki Karolina, jak będę potrzebować, to się zgłoszę do Ciebie, ale aktualnie fotografuję tylko dla siebie i to sprawia mi mega radość.

chvas

Jeśli mowa o sesji pozowanej z modelką to nie ma problemu można sobie ze słońcem radzić na wiele sposobów, ale jak musimy zrobić reportaż z imprezy, która odbywa się w wielkiej altanie na polu na którym nie ma ani drzewa nawet… Dramat. Płakałam ostatnio nad zdjęciami.

Dziękuję za porady! Właśnie skończyłam czytanie Twojego e-booka i już się nie mogę doczekać, żeby przetestować swoją świeżo zdobytą wiedzę w niedzielę w praktyce :) Jestem zupełnym świeżakiem :) Pozdrawiam!

A czy ktoś może zdradzić tajemnicę jak zrobić zdjęcie SŁOŃCA tak aby tło było jasne a samo słonce miało refleksy flary? Jakie parametry ustawić by tło nie zrobiło się czarne.

patita

Dzięki za tego posta,nie wiem jak on mi umknął. Pozdrawiam

Vladyta

Chyba juz caly blog przeczytalam haha! Swietne tematy i ogolnie wyglada pieknie. Fajne masz video o podstawach fotografii! przeslalam kolezance ktora wlasnie sie uczy. Mam nadzieje ze nowe videa niedlugo wrzucisz. Super blog! xxxx

Magdalena

Świetny i bardzo pomocny wpis. Na pewno skorzystam z cennych rad. Faktycznie światło robi znaczną różnicę i udało ci się to zaprezentować :)

Rokitka

Mi zawsze wychodzi totalnie biała skóra w słońcu, trzeba ożywiać ją programem dopiero u mnie.

Marzena W

Świetny post. Flara na Twoich zdjęciach jest piękna. Uwielbiam flarę.
Pozdrawiam :)

Natalia Slawek

Może ja książkę-poradnik taki wydać powinnam, co? :) Od lat nie korzystam z trybów tematycznych, mój aparat chyba nawet ich nie posiada. Trudność z fotografowaniem na plaży, czy śniegu pewnie polega na odbiciach. Połacie śniegu czy iskrzący się piasek, to nic innego jak jedna wielka blenda :) Polecam korzystać z… Czytaj więcej »

Kasia

Kocham, kocham całą Twoją serię. Od kilku dni nie ruszam się bez aparatu i ćwiczę i ćwiczę, choć jestem w tym beznadziejna. Ale Twoja seria w końcu pozwoliła mi się nauczyć tych spraw o przesłonie i czasie naświetlenia, bo każdy inny podręcznik czy artykuł to jeden wielki bełkot trudnych słów.… Czytaj więcej »

Sylwia

Jak zwykle pomocny post :) Muszę się w końcu zaopatrzyć w blendę, cały czas mówiłam "Po co mi to?" – Teraz już wiem . :)

Daria Bożek

Przydatne wskazówki :D

Levi

Mam skromne pytanie. :) Czy jeśli wybierzemy "punktowy", to z którego miejsca pobierać pomiar? Z najjaśniejszego punktu na twarzy? :)

kira

Z racji ograniczonych funduszy wzięłam hybrydę. Jeśli zapał mi nie minie, to będę polować na jakąś lustrzankę :D

dobrze podsumowane :) ja bardzo lubie miny moich foto klientów jak umawiamy sie na sesje i mówie ze fajnie byłoby aby nie było ostrego słonca tylko lekko przychmurzone niebo ;) a jesli bedzie słonce to umawiamy sie na pozne popołudnie ;) a i jeszcze jedno .. przy tak słonecznej pogodzie..… Czytaj więcej »

doo-mini-kaa

Bardzo przydatny post ;)
Pozdrawiam ♥